Cevaplar

2012-11-14T17:25:48+02:00

Ziggurat:Mayaların kullandığı çok katlı ve çok amaçlı bine.Gözlem evi,ibadethane depo gibi kullanım alnları vardır.

Anal:Tarihte anal ornekleri hititlerde görulmustur hitit kralları tanrılarıne hesap vermek amacıyla anal adı verilen bu yılllıklarda yaptıkları butun savas barıs ve benzeri ne varsa tarafsız bir sekilde anlatmıstırlardır.

Helenizm:Yunan kültürünün doğu kültürleriyle teması sonucu ortaya çıkan fikir, sanat ve felsefe akımı.

Firavun:Eski Mısır'da hükümdarlara verilen isim.

Satraplık:Persler bugünki İran devletine hakim olan eski toplumlardan biridir. Dünyanın en uzun huküm süren devletidir. Pers İmparatorluğu'nun başkenti Persopolis'di. Başkent Persopolis'e bağlı her bir idari bölgeye, eyalete Satraplık adı verilirdi. 

koloni:Koloni, bir devletin nüfusunun bir bölümünü yerleştirmek için denizaşırı bir ülkeye sahip çıkması ve yurttaşlarını oraya iskan etmesi halinde meydana gelen yeni yurttur.

Pankuş:Hititler ilk çağda Anadolu'da kurulmuş uygarlıklarındandır. Hitit uygarlığında birde Pankuş bulunmaktaydı. Pankuş ise; Tarihte ilk kanun yapılan, kanun koyan, yönetiminde herkesin eşit haklara sahip olduğu ve her insanın özgürce fikirlerini dile getirebildiğin bir meclistir

Polis:Demokratik düzen içinde kânun hâkimiyetinin sağlanması ve korunması yurt içinde huzûr ve nizâmın temini vatandaşların can mal ırz güvenliğinin sağlanması ve korunması suç işlemeye yönelik davranışların önlenmesi sanıkların yakalanarak adâlete teslim edilmesi görevlerini yerine getiren teşkilât.

15 4 15