×

ÖDEVİNE ÜCRETSİZ YARDIM AL!

NEDEN EODEV'E KATILMALIYIM?

  • Derslerin hakkında sorular sor
  • Açıklayıcı çözümlerle daha iyi öğren
  • Benzer ödevlere göz at

Cevaplar

2012-11-16T15:48:19+00:00

Türkiye'de memleketin imarıyla ilgili işleri yürüten bütün kuruluşların bağlı olduğu en yüksek idare yeri. 2 Mayıs 1920 tarihli kanunla Nafia vekâleti adı ile kurulmuştur. Uzun bir süre bu adla vazife gören teşkilât, 1945 yılında Bayındırlık Bakanlığı adım almış, sonra tekrar Nafıa vekâleti son olarak tekrar �Bayındırlık Bakanlığı� adını almıştır.

Bakanlığın başında Bakanlar Kurulu'nun üyesi olan Bayındırlık Bakanı bulunur.

Bakanlık, merkezde Müsteşarlık,

Özel Kalem Müdürlüğü, Yüksek Fen Heyeti Reisliği, Teftiş Heyeti Reisliği, Hukuk Müşavirliği gibi bakanlık teşkilâtıyla; Karayolları Genel Müdürlüğü, Yapı ve İmar İşleri Reisliği, Demiryolları ve Limanlar İnşaat Reisliği gibi dairelerle illerde Bayındırlık Müdürlüğü teşkilâtı aracılığıyla görevlerini yürütür.
1 5 1
2012-11-16T15:48:53+00:00


Türkiye'de memleketin imarıyla ilgili işleri yürüten bütün kuruluşların bağlı olduğu en yüksek idare yeri. 2 Mayıs 1920 tarihli kanunla ?Nafia vekâleti? adı ile kurulmuştur. Uzun bir süre bu adla vazife gören teşkilât, 1945 yılında ?Bayındırlık Bakanlığı? adım almış, sonra tekrar ?Nafıa vekâleti? son olarak tekrar ?Bayındırlık Bakanlığı? adını almıştır.

Bakanlığın başında Bakanlar Kurulu'nun üyesi olan ?Bayındırlık Bakanı? bulunur.

Bakanlık, merkezde Müsteşarlık, Özel Kalem Müdürlüğü, Yüksek Fen Heyeti Reisliği, Teftiş Heyeti Reisliği, Hukuk Müşavirliği gibi bakanlık teşkilâtıyla; Karayolları Genel Müdürlüğü, Yapı ve İmar İşleri Reisliği, Demiryolları ve Limanlar İnşaat Reisliği gibi dairelerle illerde Bayındırlık Müdürlüğü teşkilâtı aracılığıyla görevlerini yürütür.

1 5 1
Beyin
  • Beyin
  • Yardımcı
Cevaptan emin değil misin?
EODEVLE DAHA FAZLA ÖĞREN!
Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!
  • Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır
  • Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da
  • Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir