Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Ödev ekle

Telefonuna yükle

Android iOS

Ödev

takip et

Kuyucaklı Yusuf un karakterleri.mekanı.zamanı.konusu nedir? Güzel

Kuyucaklı Yusuf un karakterleri.mekanı.zamanı.konusu nedir? Güzel yanıtlar bekliyorum teşekkürler

ŞİKAYET BİLDİR!

Yorum ekle

Cevaplar

En iyi!

ROMAN İNCELEME PLANI
A. ROMAN HAKKINDA BİLGİLER 
1. Romanın adı 
Kuyucaklı Yusuf
2. Romanın yazarı 
Sabahattin Ali 
3. Basıldığı yer ve tarih 
22. Baskı Ekim 2005
4. Sayfa sayısı 
221 sahife
B. ROMANDAKİ OLAYIN İNCELENMESİ 


2.Olaydaki Kişiler, Kişilerin Fiziksel Ve Ruhsal Özellikleri 
a) Asıl Kişiler
Yusuf: Fazla konuşmayan içine kapanık bir insandır. Bunun nedeni çok küçük yaşta, anne ve babasının ölümünü görmesidir. Haksızlığa tahammülü yoktur. Otoriter bir kişiliğe sahiptir. Bunu aile içindeki konumundan anlıyoruz. Ailede sözünü herkes dinler. Yusuf haksızlıklara sessizce direnir.
Muazzez: Selahattin Beyle Şahende’nin kızıdır. Romanın basında Yusuf un kardeşliği, sonlarına doğru eşidir. Son derece güzel bir kız babasında bulamadığı güven duygusunu Yusuf ta bulduğu için Yusuf a bağlıdır. Saf masum bir kız olmasına rağmen annesinin onu düşürdüğü zor durumdan yine güvendiği Yusuf kurtarır. Kendi ayaklarının üzerinde duramayan başkasına dayanma ihtiyacı duyan bir genç kız…
b)Yardımcı Kişiler
Selahattin Bey: Yusuf’un babalığıdır. Romanın başında 30–35 yaşlarında olmasına rağmen bembeyaz saçlı bir adamdır. Merhametlidir. Yusuf u tanımadığı ve karısı karşı olmasına rağmen evlat edindi. G üçsüz bir insandır. Yusuf’un ve Muazzezin hayatını bir kumar ile hayatlarını değiştirecek ölçüde zaafları olan bir adamdır. Devlet adamı olmasına rağmen silik bir tip.
Şahinde: Yusuf’un analığıdır. Kaymakamın karısı, Muazzezin annesi, Şahinde son derece güzel bir kadındır, fakat mantıklı iradeli bir insan değildir. Selahattin Beyle evlendiklerinde aralarında yaş farkı evliliklerinin iyi gitmemesine neden olmuştur. Çok genç yaşta orta yaşlı bir adamla evlendirilen Şahinde doyuma ulaşmayan kendisinin ve kızının mahvolmasına sebep veren bir karakterdir.
Şakir: Şakir eşraftan Hilmi beyin oğludur. Babasının malına ve gücüne sırtını dayamış işini zorbalıkla yürüten bir gençtir. Romanın olumsuz karakterlerden biridir. Yaptığı bütün kötülüklerden ve olumsuzluklardan babasını sayesinde kurtulur. 
Hacı Etem: 4 yasındayken annesiyle ve babasıyla hacca gittiği için adı Hacı Etem olarak kalmıştır. Hali vakti yerinde olmamasına rağmen iyi giyinir ve cebinde herkesten fazla parayla gezerdi. Bunu sebebi zengin çocukların etrafında dalkavukluk etmesidir. Hacı Etem hayatını bu şekilde sürdürürdü.
Ali: Bakkal Şerif Efendinin oğludur. Etliye sütlüye karışmayan taraftandır. Muazzeze olan sevgisi ölümüne sebep oldu. Yusuf’un en yakın arkadaşı sessiz sakin kendi kendine bir insandır. Ali, Yusuf’un bilgi eksikliğini kapatmaya çalışır.
c) Diğer kişiler:
Alanyalı rüştü efendi oğlu kazım: Kazım hem okula gider, hem de babasının dükkânına da yardım eder. Yusuf’un arkadaş içinde yaşı en büyük olandı.
Şube reisinin oğlu Vasti: Biraz yılışık ve korkak bir çocuktur. Onun için arkadaşları onu aralarına almak istemezler.
Hacı Rifatının oğlu İhsan: İhsan iyi kalpli ve mert bir çocuktur. İhsanın yegâne kusuru biraz şımarık ve bir hayli kavgacı olmasıdır.
Hilmi Bey: Edremit’in eski eşraf ailelerinden birine mensup, kibarca bir adamdır. Vaktiyle Midilli idadisi’nden mezun olduğu için, oldukça okumuş yazmışlardan sayılırdı. Hürmetin asıl sebebi sonu gelmeyecek kadar zengin olmasıydı.
İzzet Bey (Kaymakam ):Uzun boylu sarışın bir adamdır. Oldukça genç bir kaymakamdır.Ahlaki olarak zayıftır.
Avukat Hulusi Bey: Salahattin Beyin en yakın arkadaşlarından biridir.
3.Olayın Geçtiği Yerler 
Bu roman da olay Kuyucak ve Edremit’te geçmiştir. Yusuf kuyucakta doğmuştur. Kaymakam onu kuyucaktan Edremit’e getirmiştir. Yusufun hayatında kuyucaktan ötürü kır ve kır yaşantısı hep önemli olacaktır. Yusuf yalnız kalmak istediğinde hep tabiata sığınacaktır. Romana kasaba hayatı Edremit ile verilir. Bu romanda Edremit’te anlatılan kasaba hayatı romanın konusunu da teşkil eden güçlü güçsüz çatışmasını da göstermesi açısından önemlidir.

4. Olayın Meydana Geldiği Zaman 
Roman 1903 senesinde baslar.15–16 yıllık dönem anlatılır. Romanın başında 5–6 yıllık hızlı bir sıçrayış var. Bu sıçrayış romanın konularından biri olan Yusuf’un muazzezin aşkını anlata bilmek için zorunlu olarak yapılmıştır. Bunun dışında romanda hızlı zaman akışı gözlenmez.
5.Olayı Anlatan Kişi (Anlatıcı)
Roman 3. tekil kişi ağzından anlatılıyor. Bu da roman kahramanlarına objektif yaklaşımı sağlıyor.
6.Romanın Dil Ve Anlatım Özellikleri 
Roman bugün bile kolayca anlaşabilecek bir dille kaleme alınmıştır. “Kuyucaklı Yusuf” Edremit’te yani Anadolu’da geçmesine, yerli halk ve hayatını anlatmasına rağmen yazar yöresel ağız özelliklerini romana taşımaz. Romanda “Edremit kasaba hayatı, kırsal son derece canlı tasvir edilir. Tasvir ve tahlillerde uzun cümleler kullanılmakla beraber diyaloglarda günlük konuşma dilinin yalınlığı dikkate alınmıştır.
7. Romanın Türü 
Kuyucaklı Yusuf sosyal bir romandır. Çünkü 1900’lü yılların başında Anadolu’nun sosyal yapısını gözler önüne sermiştir. Kasabayı romana göre kaymakam değil eşraf yönetir.
8.Romanın Ana Fikri 
Güçlü ve güçsüz çatışması insanlar var olduğu sürece devam edecektir

Silinmiş hesap kullanıcısının avatarı Silinmiş hesap 18.11.2012 Teşekkürler (64) Seviye: 4, Oylar: 30
ŞİKAYET BİLDİR!

Yorum ekle

http://www.turkceciler.com/kitap_ozetleri/kuyucakli-yusuf.html

işine yarar umarım :D

irem96 kullanıcısının avatarı Irem96 18.11.2012 Teşekkürler (33)
ŞİKAYET BİLDİR!

Yorum ekle

Aradağını bulamadın mı?

Soru sor