×

ÖDEVİNE ÜCRETSİZ YARDIM AL!

NEDEN EODEV'E KATILMALIYIM?

  • Derslerin hakkında sorular sor
  • Açıklayıcı çözümlerle daha iyi öğren
  • Benzer ödevlere göz at

Cevaplar

2013-11-08T17:52:18+00:00
1. Büyüme ve Gelişmenin Tanımı
Büyüme ve gelişme, döllenmeden sonra anne karnında başlayarak erişkinliğe kadar sürer, Çocukları yetişkinlerden ayıran en önemli özellikler, çocuklarda büyüme ve gelişmenin görülmesidir. Genellikle büyüme ve gelişme terimleri eş anlamlı olarak kullanılır. Ancak büyüme ve gelişme farklı farklı olaylardır. Büyüme vücut hacmindeki ve kütlesindeki artışa denirGelişme ise biyolojik olgunlaşma sürecini ifade eder. Büyümede hem hücre sayısı hem de hücrenin hacmi artar. Gelişmede ise dokuların ve hücrelerin yapısındaki değişiklikler sonucunda biyolojik işlevlerde olgunlaşma meydana gelir. Gelişme büyüme, olgunlaşma ve öğrenmenin etkisi altındadır. Bilgi veya bilgiler bütününü bellemek olarak tanımlanan öğrenme, her yaşta büyüme ve gelişmeyle birlikte gerçekleşir.
Büyüme ve gelişme her ne kadar farklı olaylarsa da birbiriyle bağlantılı değişik aşamaları bulunan bir süreçtir. Bebeklerin ağırlıkları doğumlarından itibaren belli aralıklarla sağlık personelince tartılır boylan ölçülür ve bazı davranış özellikleri izlenir. Böylece bebeğin büyüme ve gelişmesiyle ilgili herhangi bir olumsuz durumun bulunup bulunmadığı belirlenir.


15 4 15
2013-11-08T17:56:42+00:00
Büyüme,gelişmeyle aynı sey sayılırlar aslında ... gelişme mesela kas gelişimi olur buyudukçe.büyüme sonucu gelişim,gelişim sonucu da buyume olur.bunlar dönemlere ayrılır :  Bebeklık dönemi, Çocukluk dönemi , ergenlık donemi,yetişkinlik dönemi ve yaşlılık donemı . mesela yetişkinlik donemınde olan bır kısı ıle çocukluk donemınde olan bır kısının kas gelısımı aynımıdır ? tabı kıde hyr bu kas gelısımı sırayla donem donem adı ustunde gelısıo , gelısır.buyume ise farklı ozellıkler kazanmalarıdır.mesela bebeklık donemındekı bir bebekle bır ergenlık donemındekı kısının zekası aynımıdır ? tabı kıde hyr.çunku bebek , daha yenı etrafını oğrenıor.ergen ıse bu donemı geçmıs,zekası daha gelısıklı,bılgılı olur. bu da buyumekle kazanılan bir yapıya ornektir........
6 4 6
Beyin
  • Beyin
  • Yardımcı
Cevaptan emin değil misin?
EODEVLE DAHA FAZLA ÖĞREN!
Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!
  • Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır
  • Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da
  • Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir