Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Ödev ekle

Telefonuna yükle

Android iOS

Ödev

takip et

evlerin yapımında neden daha çok kerpiç kullanılmış olabilir?

evlerin yapımında neden daha çok kerpiç kullanılmış olabilir? millet
ŞİKAYET BİLDİR!

Yorumlar

 • esmanurfb kullanıcısının avatarı esmanurfb 13.11.2013

  bilmm eskiden böyledir kerpiç:))))))

  ŞİKAYET BİLDİR!
 • kübrakapan kullanıcısının avatarı kübrakapan 13.11.2013

  kerpiç daha dayanıklı bir maddeydi ve eskiden gelişmiş insşaat malzemeleri yoktu en sağlam madde kerpiçti

  ŞİKAYET BİLDİR!
 • BerkcanYalcin kullanıcısının avatarı BerkcanYalcin 13.11.2013

  Önceleri pek teknoloji yoktu. Beton falan olmadığı zamanlarda Kerpiç baya dayanıklı bir maddeydi. Kerpiç; Çamur ve Samanın karıştırılarak güneşte kurutulmasıyla olan bir malzemedir.

  ŞİKAYET BİLDİR!

Cevaplar

Kerpiç, duvar örmek için kullanılmak üzere tahta kalıplara dökülerek güneşte kurutulmuş balçık. Kerpiç, daha çok köy evlerinin yapımında kullanılır. Hem iktisadi bakımdan ucuz, hem de kışın sıcak tuttuğu için tercih edilir. Bir çeşit pişirilmemiş tuğla gibidir.Kerpiç yapılacak toprak, su ile karıştırılarak içine saman serpilir ve karışım ayakla çiğnenip ezilmek suretiyle çamur haline getirilir. Bu işe çamurun özlendirilmesidenir. Özlendirilmiş çamur, kerpiç biçimine sokulmuş, tahta bölmelerden yapılı kalıplara dökülür. Çamur, kalıplara döküldükten sonra iyice sıkıştırılır. Bu sıkıştırma yapılmazsa kerpiç zayıf olur. Sıkıştırılan çamurun üstü düzgünce bir tahta ile düzeltilir ve fazla çamur da atılmış olur. Sonra kalıp çekilerek, çamur düz bir yerde kalır. İmkan varsa önce gölgede kurutulduktan sonra güneşte bırakılır. Kerpiçin her tarafının kuruması için güneşe bakan yüzleri zamanla değiştirilerek çabuk kuruması sağlanır.Kerpiç çok eski çağlardan beri yapı malzemesi olarak kullanıla gelmiştir. Kaldeliler ve Sümerler yapılarında kerpiç kullanmışlardır. Bunlar kerpiçleri birbirine ziftleyapıştırırlardı. Bu bakımdan yaptıkları evler sağlam olurdu. Bu evlerin üzerini de çamur, kireç veya zift tabakasıyla örterlerdi.Anadolu'da yapılan çeşitli kazılar, Hititlerin bile evlerini kerpiçten yaptıklarını göstermiştir. Günümüzde de Anadolu köylüsü evini ekonomik bakımdan ve sıcağı muhafaza bakımından kerpiçten yapmaktadırlar. Kerpiç aynı zamanda rutubetlenmeyi önlediğinden bununla yapılan evler daha sıhhi olur, oturanlarda romatizmapek görülmez ve tedavi için uygundur.
musleramm123 kullanıcısının avatarı Musleramm123 13.11.2013 Teşekkürler (0)
ŞİKAYET BİLDİR!

Yorumlar

 • kübrakapan kullanıcısının avatarı kübrakapan 13.11.2013

  nerden baktınsa artık

  ŞİKAYET BİLDİR!
O İKLİM ŞARTLARINA GÖRE EVLER YAPILMIŞTIR MESELA EVLER KARADENİZDE HEP AĞAÇTANDIR BUNUN NEDENİ ORANIN BİTKİ ÖRTÜSÜNDEN KAYNAKLANIR.KERPİÇ EVLER KARASAL İKLİMDE YAPILIR.BUDA ÜLKEMİZDE EN ÇOK KARASAL İKLİMİN OLDUĞUNUN DA BİR KANITIDIR.TEŞEKKKÜR EDERSEN SEVİNİR

pamuk2780 kullanıcısının avatarı Pamuk2780 13.11.2013 Teşekkürler (0)
ŞİKAYET BİLDİR!

Yorum ekle

Aradağını bulamadın mı?

Soru sor