Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Ödev ekle

Telefonuna yükle

Android iOS

Ödev

takip et

Yeni Lisan hareketi nedir ?

Yeni Lisan hareketi nedir ?
ŞİKAYET BİLDİR!

Yorumlar

 • dilaykav kullanıcısının avatarı dilaykav 14.11.2013

  Cevap: yeni lisan hareketi nedir kısaca
  yeni lisan hareketi

  Yeni Lisan Hareketi, Genç Kalemler'in hayata geçirdiği, dilde sadeleşme hareketi.

  Genç Kalemler dergisi etrafında toplanarak, "Yeni Lisan" hareketini başlatanlar da devrim Türkçülük hareketini yürüten sanat ve fikir adımlarıdır. Türkçe'nin sadeleşmesi konusunda en kalıcı atılımı, “Yeni Lisancılar” başarmıştır. 1911'de Selârnik'te “Genç Kalemler” dergisi etrafında toplanan Yeni Lisancılar ilk defa “Millî E

  ŞİKAYET BİLDİR!

Cevaplar

En iyi!
Yeni Lisan Hareketi, Genç Kalemler'in hayata geçirdiği, dilde sadeleşme hareketi.

Genç Kalemler dergisi etrafında toplanarak, "Yeni Lisan" hareketini başlatanlar da devrim Türkçülük hareketini yürüten sanat ve fikir adımlarıdır. Türkçe'nin sadeleşmesi konusunda en kalıcı atılımı, “Yeni Lisancılar” başarmıştır. 1911'de Selârnik'te “Genç Kalemler” dergisi etrafında toplanan Yeni Lisancılar ilk defa “Millî Edebiyat” kavramını da ortaya atmışlardır. Ömer Seyfettin, Ziya Gökalp, Ali Canip, Âkil Koyuncu'nun öncülüğündeki Genç Kalemler ve Yeni Lisan hareketi “Milli bir edebiyat milli bir dille yaratılabilir" görüşünü ortaya atıp, Türkçe'nin sadeleşmesi için şu ilkeleri kabul ve ilân etmişlerdir:

1- Arapça ve Farsça gramer kurallarının kullanılmaması, bu kurallarla yapılan terkiplerin kaldırılması,

2- Arapça ve Farsça kelimelerin Türkçe'de söylendikleri gibi yazılması,

3- Başka Türk Lehçelerinden kelimeler alınmaması,

4- İstanbul konuşması esas alınarak yeni bir yazı dilinin meydana getirilmesi,

5- Dil ve edebiyatın doğu-batı taklitçiliğinden kurtarılması,

nevo1964austingmze kullanıcısının avatarı Nevo1964austingmze 14.11.2013 Teşekkürler (1) Seviye: 5, Oylar: 1
ŞİKAYET BİLDİR!

Yorumlar

 • kiitapkurdu kullanıcısının avatarı kiitapkurdu 14.11.2013

  Çok teşekkür ederim çok yardımcı oldun ^_^

  ŞİKAYET BİLDİR!
 • nevo1964austingmze kullanıcısının avatarı nevo1964austingmze 14.11.2013

  önemli deği l en iyi cevap olarak yaparmısın

  ŞİKAYET BİLDİR!
 • kiitapkurdu kullanıcısının avatarı kiitapkurdu 14.11.2013

  Henüz yeniyim nasıl olduğunu bilmiyorum

  ŞİKAYET BİLDİR!
 • kiitapkurdu kullanıcısının avatarı kiitapkurdu 14.11.2013

  Neyse buldum tamam yapıyorum ^_^

  ŞİKAYET BİLDİR!
Yeni Lisan Hareketi, Genç Kalemler'in hayata geçirdiği, dilde sadeleşme hareketiGenç Kalemler dergisi etrafında toplanarak, "Yeni Lisan" hareketini başlatanlar da devrim Türkçülük hareketini yürüten sanat ve fikir adımlarıdır. Türkçenin sadeleşmesi konusunda en kalıcı atılımı, “Yeni Lisancılar” başarmıştır. 1911'de Selânik'te “Genç Kalemler” dergisi etrafında toplanan Yeni Lisancılar ilk defa “Millî Edebiyat” kavramını da ortaya atmışlardır. Ömer Seyfettin, Ziya Gökalp, Ali Canip, Âkil Koyuncu'nun öncülüğündeki Genç Kalemler ve Yeni Lisan hareketi “Milli bir edebiyat milli bir dille yaratılabilir" görüşünü ortaya atıp, Türkçenin sadeleşmesi için şu ilkeleri kabul ve ilân etmişlerdir:1- Arapça ve Farsça gramer kurallarının kullanılmaması, bu kurallarla yapılan terkiplerin kaldırılması,2- Arapça ve Farsça kelimelerin Türkçede söylendikleri gibi yazılması,3- Başka Türk Lehçelerinden kelimeler alınmaması,4- İstanbul konuşması esas alınarak yeni bir yazı dilinin meydana getirilmesi,5- Dil ve edebiyatın doğu-batı taklitçiliğinden kurtarılması,Türk şair, yazar ve fikir adamları arasında kısa zamanda yayılan bu yeni lisan ve millî edebiyat anlayışı, bir edebiyat akımı halini almış ve devrin hemen bütün şair ve yazarları bu anlayışla eserler vermişlerdir. Bu dönemde sade dille eser veren şair ve yazarlardan bazıları şunlardır: Ziya Gökalp, Ömer Seyfettin, Faruk Nafiz, Halit Fahri, Orhan Seyfi Yusuf Ziya Enis Behiç, Halide Edip, Yakup Kadri, Refik Halid, Reşat Nuri, Yahya Kemal; Türkçü hareketin içinde bulunmamakla beraber Mehmet Akif, Süleyman Nazif ve daha birçok isim.Günümüz Türkçesi’nin sadeleşmesinde ve gelişmesinde Yeni Lisan Hareketi ilk devre, başlangıç devresi olarak düşünülürse, ikinci devresi de 1930'larda başlayan "Dil İnkılâbı" devresidir. Bu devrede Atatürk'ün öncülüğü ile Türkçeye devlet elî uzanmış, sadeleşme ve Türkçecilik bir "devlet politikası" haline getirilmiştir. 1928'de Lâtin Alfabesi'nin kabulü ve 1932'de Türk Dili Tetkik Cemiyeti'nin ve 1936'da Türk Dil Kurumu'nun kuruluşu, Türkçenin sadeleştirilip zenginleştirilmesi yanında araştırılıp incelenmesini de sağlamıştır.

iremuluten kullanıcısının avatarı Iremuluten 14.11.2013 Teşekkürler (1)
ŞİKAYET BİLDİR!

Yorumlar

 • kiitapkurdu kullanıcısının avatarı kiitapkurdu 14.11.2013

  Teşekkürler sizde yardımcı oldunuz ^_^

  ŞİKAYET BİLDİR!
 • iremuluten kullanıcısının avatarı iremuluten 14.11.2013

  ö.d

  ŞİKAYET BİLDİR!

Aradağını bulamadın mı?

Soru sor