Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Ödev ekle

Telefonuna yükle

Android iOS

Ödev

takip et

Karamanoğlu mehmet bey türk dili için ne yapmıştır kısaca

karamanoğlu mehmet bey türk dili için ne yapmıştır kısaca
ŞİKAYET BİLDİR!

Yorum ekle

Cevaplar


Karamanoğlu Mehmet Bey Türkçeye önem veren bir yöneticiydi.Bir milletin ayakta kalabilmesi için dilini koruması gerektiğinin bilincindeydi.Mehmet Bey, millet olarak yaşamanın ilk şartı olarak, dil birliğinin sağlanması gerektiğine inanıyordu. 

Selçuklular, edebi dil olarak Farsça'yı, devlet işlerinde ise Arapça'yı kullanıyorlardı. Halk ise bu iki dilin dışında, kendi öz dili olan Türkçe'yi kullanmayı sürdürüyordu.

Kendi dilini ve kültürünü hor gören, başka kültürlerin egemenliğine girmeyi yücelik sanan, bu yoz anlayışa tepki gösteriyordu. Konya'nın alınmasından sonra, 1277 tarihli ünlü fermanını yayınladı. "Şimden gerü hiç gimesne divanda, dergahda, bergahda ve dahı her yerde Türk dilinden özge söz söylemeye." Günümüz Türkçesi ile "Bugünden sonra hiç kimse divanda, dergahta, bergahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dilde söz söylemesin." 13 Mayıs 1277 13 Mayıs 1277Türkçeden başka bir dil konuşulmasını yasakladı. O'nun bu fermanı Anadolu'da uzun yıllar yankılanmış ve günümüze kadar gelmiştir. 
emre0106 kullanıcısının avatarı Emre0106 18.11.2013 Teşekkürler (26) Seviye: 4, Oylar: 18
ŞİKAYET BİLDİR!

Yorumlar

  • sultankayaer kullanıcısının avatarı sultankayaer 05.01.2014

    teşekkürler sizin sayenizde ödevi mi yapıyorum,

    ŞİKAYET BİLDİR!

Aradağını bulamadın mı?

Soru sor