Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Soru ekle

Telefonuna yükle

Soru

takip et

Sözlü ve sözsüz iletişim arasındaki farklar

sözlü ve sözsüz iletişim arasındaki farklar
şikayetim var!

Daha fazla açıklamaya mı ihtiyacın var? Sor!

Bu soruyu Esradadlubela kullanıcısına sor...

Cevaplar

.Sözlü İletişim:
Sözlü iletişimler dil ve dil ötesi olmak üzere iki alt sınıfa ayrılmaktadır. İnsanların karşılıklı konuşmaları ve hatta mektuplaşmaları “dille iletişim” olarak kabul edilmektedir. Dille iletişimde kişiler ürettikleri bilgileri birbirlerine ileterek anlamlandırırlar.

Dil ötesi iletişim sesin niteliği ile ilgilidir; ses tonu sesin hızı sesin şiddeti hangi kelimelerin vurgulandığıduraklamalar ve benzeri özellikler dil ötesi iletişim sayılır. Dille iletişimde kişilerin ne söyledikleri dil ötesi iletişimde ise nasıl söyledikleri önemlidir.

b.Sözsüz İletişim:
İletişim denilince kimilerinin aklına sadece sözlü iletişim yani konuşulan dil aracılığıyla kurulan iletişim gelmesine karşın iletişim sözsüz olarak da kurulabilir. Aynı ortamda birbirlerini algılayan kişiler hiçkonuşmasalar bile bakışlarıyla vücutlarının duruşuyla aralarında bıraktıkları mesafeyle birbirlerine mesajyollar ve sözsüz bir iletişim kurarlar. İletişime giren kişilerin birbirlerini doğru olarak anlayabilmeleri için hem gönderilen sözlü mesajların içeriğine hem de sözlü mesaja eşlik eden beden diline yani kişinin yüz ifadesijest ve mimikleri gibi görsel ipuçlarına dikkat etmeleri gerekmektedir.

vasfiyeyediler kullanıcısının avatarı Vasfiyeyediler Teşekkürler (350) Seviye: 4, Oylar: 31
şikayetim var!

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...

sözlü,ağız yolula,

sözsüz,yazıyla olur

 

kiymetaralan kullanıcısının avatarı Kiymetaralan Teşekkürler (29)
şikayetim var!

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...

Aradağını bulamadın mı?

Soru sor