Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Ödev ekle

Telefonuna yükle

Android iOS

Ödev

takip et

Kuranı doğru ve iyi anlayabilmek için nelere dikkat

kuranı doğru ve iyi anlayabilmek için nelere dikkat etmeliyiz?
:Çok ACİL:
ŞİKAYET BİLDİR!

Yorumlar

  • rainblue kullanıcısının avatarı rainblue 27.11.2013

    saol ya sen bana nasıl arkadaşlık gönderdin

    ŞİKAYET BİLDİR!

Cevaplar

ur'ân Peygamberimize indi. İlk olarak Kur'ân okuyan insan o idi. Buna karşılık en çok Kur"an okuyan da Peygamberimizdi. Peygamberimiz insanları inanç bakımından Kur'ân okuyan ve okumayan olarak iki meyveye ve iki bitkiye benzetiyor Hadis-i şerifi kendisi de bir Kur'ân ehli olan Ebû Mûsa el-Eş'arî naklediyor. Resulullah (a.s.m.) şöyle buyurmuştur:

"Kur'ân okuyan mü'min, kokusu hoş ve tadı güzel portakal gibidir. "Kur'ân okumayan mü'min de, tadı güzel kokusu olmayan hurma gibidir. "Kur'ân okuyan münafık, kokusu güzel ve tadı acı olan reyhan bitkisi gibidir. "Kur'ân okumayan münafık ise, kokusu olmayan ve tadı acı Ebû Cehil karpuzu gibidir." 

Hadiste ifade edildiği gibi, Kur'ân okuyan ve okumayan mü'minin hali bellidir. Her ikisi de derecesine göre güzeldir; fakat inancı bakımından içten pazarlıklı münafığın durumu içler acısıdır. Böyle bir insan Kur'ân okusa da, Kur'ân'ın kendisine bir faydası yoktur, çünkü kalbi imandan mahrumdur. Kendisi yanan, tükenen, etrafını aydınlatan, fakat ışıktan ve nurdan mahrum kalan bir mum gibidir. 

Kur'ân'ın kendine has bir okuma adabı vardır. Kur'ân'dan iyice istifade etmek için belli başlı şu kurallara uymaya çalışmalıdır.

rainblue kullanıcısının avatarı Rainblue 27.11.2013 Teşekkürler (2) Seviye: 4, Oylar: 2
ŞİKAYET BİLDİR!

Yorumlar

  • rainblue kullanıcısının avatarı rainblue 27.11.2013

    bana arkadaşlık gönderirmisin

    ŞİKAYET BİLDİR!

Aradağını bulamadın mı?

Soru sor