Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Ödev ekle

Telefonuna yükle

Android iOS

Ödev

takip et

Süblimleşme nedir ? nasıl oluşur ?

süblimleşme nedir ? nasıl oluşur ?

ŞİKAYET BİLDİR!

Yorumlar

Daha fazla yorum gör
 • bulut0242 kullanıcısının avatarı bulut0242 28.11.2013

  evt

  ŞİKAYET BİLDİR!
 • yusufmelk4c kullanıcısının avatarı yusufmelk4c 28.11.2013

  5tne ama verirsen usta olcam da

  ŞİKAYET BİLDİR!
 • yusufmelk4c kullanıcısının avatarı yusufmelk4c 28.11.2013

  cevaba tıklıyorum bu ödev maksimum kişi tarafindan yapılıyor diyo benimki kısa güzel söylersem teşekkür etçen mi

  ŞİKAYET BİLDİR!
 • yusufmelk4c kullanıcısının avatarı yusufmelk4c 28.11.2013

  Bazı katı maddeler ısıtılınca sıvı hâle geçmeden doğrudan gaz hâle geçerler. Bu olaya süblimleşme denir. Naftalin, ernet ve bazı koku yayan maddelerin zamanla azaldığı görülür. Fakat hiç sıvılaştığı görülmez. Bu tür maddelerde süblimleşme olur.

  ŞİKAYET BİLDİR!
 • Yagmurr54 kullanıcısının avatarı Yagmurr54 28.11.2013

  Bazı bileşikler, erimeden katı fazdan direk gaz fazına geçerler. Bu fiziksel olaya süblimleşme denir. Örneğin katı CO2 (kuru buz),katı iyot ve naftalin oda sıcaklığında ve normal atmosfer basıncı altında katı halden gaz hale geçer.

  Bir bileşiğin süblimleşebilmesi için, erime noktasının altındaki bir sıcaklıkta göreceli olarak yüksek buhar basıncına sa¬hip olması gereklidir. Bazı katılarda tanecikler arası çekim kuvveti düşüktür. Buda süblimleşme olayının gerçekleşmesine neden olur.

  ŞİKAYET BİLDİR!

Cevaplar

maddelerin ısıtılınca, ara bir hal olan sıvı hâle geçmeden doğrudan gaz hâle geçmesine süblimleşme denir ve endotermik faz değişimidir. Fazdiyagramındaki üçlü noktanın altında gerçekleşir.Normal basınç altında çoğu kimyasal bileşikler ve elementler değişik sıcaklıklarda üç farklı özellik gösterirler. Bu durumlarda katı halden gaz hale geçiş için ara bir hal olan sıvı hal gereklidir. Burada bahsedilen basınç maddenin kısmi basıncıdır, tüm sistemin basıncı (atmosfer basıncını vs. kapsar) değildir. Gereken buharlaşma basıncına belli bir sıcaklıkta sahip olan bütün katılar genellikle süblimleşebilir. Karbon, arsenik gibi bazı maddelerin üçlü noktalarının yuksek olması dolayısıyla süblimleşmesi, eriyip buharlaşmasından daha kolaydır.Süblimleşme endotermik bir hal değişimi olduğundan dışarıdan enerji absorbe eder. Süblimleşme entalpisi, füzyon entalpisi ve buharlaşma entalpisinin toplamı olarak hesaplanabilir.

Suyun hal değişim grafiği: Bir parça buz ısıtıldığında önce sıcaklığı artar. Erime sıcaklığına geldiğinde hal değiştirmeye başlar ve buzun tamamı eriyinceye kadar sıcaklığı değişmez. Isı enerjisi verilmeye devam edildiğinde, suyun sıcaklığı artar ve 100 °C de kaynamaya başlar. Sıvının tamamı bitinceye kadar sıcaklık değişmez. Bu açıklamaya göre buzun sıcaklık-aldığı ısı enerjisi grafiği şekildeki gibi olur. Buzun erime ısısı Le = 80 cal/g, buharlaşma ısısı Lb = 540 cal/g dır. Dolayısıyla 0 °C deki 1 gram buzu eritmek için 80 calorilik ısı gerekirken, 100 °C deki 1 gram suyu gaz haline geçirmek için 540 calori gerekir. Bundan dolayı DQ1 < DQ2 dir.

ilayda5000 kullanıcısının avatarı Ilayda5000 28.11.2013 Teşekkürler (1) Seviye: 2, Oylar: 2
ŞİKAYET BİLDİR!

Yorumlar

 • ilayda5000 kullanıcısının avatarı ilayda5000 28.11.2013

  en iyi seçersen sevinirim.

  ŞİKAYET BİLDİR!
Katı maddelerin ısıtılınca, ara bir hal olan sıvı hâle geçmeden doğrudan gaz hâle geçmesine süblimleşme denir ve endotermik faz değişimidir. Faz diyagramındaki üçlü noktanın altında gerçekleşir.Normal basınç altında çoğu kimyasal bileşikler ve elementler değişik sıcaklıklarda üç farklı özellik gösterirler. 

Saadetim kullanıcısının avatarı Saadetim 28.11.2013 Teşekkürler (0)
ŞİKAYET BİLDİR!

Yorum ekle

Aradağını bulamadın mı?

Soru sor