Soru

Istanbulun fethinin sebepleri sonuçları nelerdir 4 maddelik cevap olsun saçma şeyler yazmayın şikayet ederim direkk!!!!!

gönderen Hazadise

Daha fazla açıklamaya mı ihtiyacın var? Sor!

Bu soruyu Hazadise kullanıcısına sor...

Cevaplar

Cevaplar

1
Semadag1 cevapladı
İstanbul’un Fethinin ve Fethedilmesinin Sebepleri 1. Osmanlı Devleti’nin Rumeli ile Anadolu’daki topraklarındaki kopukluğun sonlandırılması birleştirilmesi 2. Avrupa Devletlerinin Bizans Tarafından sürekli olarak kışkırtılarak yeni haçlı seferlerinin yapılmaya çalışılması. 3.Bizans tarafından Anadolu beylikleri ve Osmanlı Şehzadelerinin Kışkırtılması ve Anadoludaki Siyasi birliğin bozulmaya çalışılması. 4. Bizans’ın stratejik konumundan ötürü,  Osmanlı ordularının Rumeli ve Anadoludan Karşılıkla Geçişlerde zorluk çekmesi. 5. Osmanlı Devletinin daha iyi ekonomiye sahip olmak için ticaret yollarına sahip olması ihtiyacı 6. İstanbul’un alınması ile Avrupa da Balkan Devletlerinden Osmanlının Çıkarılmasının imkansızlaştırılması. Kısaca İstanbulun fethinin nedenlerini özetleyecek olursak; Sultan II.Mehmet, Avrupa Devletlerine karşı askeri üstünlük sağlamak, Anadolu ve Rumeli topraklarının askeri güvenlik ve siyasi bütünlüğünü sağlamak, Osmanlı Devletine İslam dünyasında itibar kazanmak, Türk ekonomisini canlandırmak ticaret yollarına gibi amaçlarla İstanbul’un fethi için çabalamaya başlamıştır.
 İstanbul’un Fethinin Sonuçları ( Maddeler Halinde )
 İstanbul’un Osmanlı tarafından fethi hem Türk hem de dünya tarihi için oldukça önemli sonuçlara yol açtı. Bu fetih sonrası sonuçlar; · Bizans imparatorluğu yıkıldı. · Avrupa, Doğudaki hristiyanlığın kalesi olarak görülen İstanbulu kaybetti. Osmanlı Büyük Siyasi Üstünlük Sağladı. .. · Osmanlı Devleti’nin Rumeli ile Anadolu arasındaki bölünmüşlük durumu sona erdi. · Avrupalılar artık Türkleri Balkanlardan çıkaramayacağını anladı.
  • Yorumlar
  • Şikayetim var!
  • Teşekkürler (0)
  • oy ver

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...