×

ÖDEVİNE ÜCRETSİZ YARDIM AL!

NEDEN EODEV'E KATILMALIYIM?

  • Derslerin hakkında sorular sor
  • Açıklayıcı çözümlerle daha iyi öğren
  • Benzer ödevlere göz at

Istanbulun fethinin sebepleri sonuçları nelerdir 4 maddelik cevap olsun saçma şeyler yazmayın şikayet ederim direkk!!!!!

1

Cevaplar

2013-12-01T17:10:20+00:00
İstanbul’un Fethinin ve Fethedilmesinin Sebepleri 1. Osmanlı Devleti’nin Rumeli ile Anadolu’daki topraklarındaki kopukluğun sonlandırılması birleştirilmesi 2. Avrupa Devletlerinin Bizans Tarafından sürekli olarak kışkırtılarak yeni haçlı seferlerinin yapılmaya çalışılması. 3.Bizans tarafından Anadolu beylikleri ve Osmanlı Şehzadelerinin Kışkırtılması ve Anadoludaki Siyasi birliğin bozulmaya çalışılması. 4. Bizans’ın stratejik konumundan ötürü,  Osmanlı ordularının Rumeli ve Anadoludan Karşılıkla Geçişlerde zorluk çekmesi. 5. Osmanlı Devletinin daha iyi ekonomiye sahip olmak için ticaret yollarına sahip olması ihtiyacı 6. İstanbul’un alınması ile Avrupa da Balkan Devletlerinden Osmanlının Çıkarılmasının imkansızlaştırılması. Kısaca İstanbulun fethinin nedenlerini özetleyecek olursak; Sultan II.Mehmet, Avrupa Devletlerine karşı askeri üstünlük sağlamak, Anadolu ve Rumeli topraklarının askeri güvenlik ve siyasi bütünlüğünü sağlamak, Osmanlı Devletine İslam dünyasında itibar kazanmak, Türk ekonomisini canlandırmak ticaret yollarına gibi amaçlarla İstanbul’un fethi için çabalamaya başlamıştır.
 İstanbul’un Fethinin Sonuçları ( Maddeler Halinde )
 İstanbul’un Osmanlı tarafından fethi hem Türk hem de dünya tarihi için oldukça önemli sonuçlara yol açtı. Bu fetih sonrası sonuçlar; · Bizans imparatorluğu yıkıldı. · Avrupa, Doğudaki hristiyanlığın kalesi olarak görülen İstanbulu kaybetti. Osmanlı Büyük Siyasi Üstünlük Sağladı. .. · Osmanlı Devleti’nin Rumeli ile Anadolu arasındaki bölünmüşlük durumu sona erdi. · Avrupalılar artık Türkleri Balkanlardan çıkaramayacağını anladı.
0
0 0
Beyin
  • Beyin
  • YARDIMCI
Cevaptan emin değil misin?
EODEVLE DAHA FAZLA ÖĞREN!
Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!
  • Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır
  • Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da
  • Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir