Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Ödev ekle

Telefonuna yükle

Android iOS

Ödev

takip et

Atatürk ün ölçüler alanında yaptığı yenilikler nelerdir??

Atatürk ün ölçüler alanında yaptığı yenilikler nelerdir?? ACİLL LAZIM
ŞİKAYET BİLDİR!

Yorumlar

 • dilara200 kullanıcısının avatarı dilara200 24.02.2014

  neden sadece soru soruluyo burdaaaaaa

  ŞİKAYET BİLDİR!
 • dilara200 kullanıcısının avatarı dilara200 24.02.2014

  yaaa bide bari şu soruma cvp verr atatürk sosyal alanda neden yenilik yapmışşşşş bulamıyom hiç bi yeredeee

  ŞİKAYET BİLDİR!

Cevaplar

Atatürk'ün Ölçülerde Yaptığı Yenilikler nelerdir? Atatürk Önderliğinde Ölçme Birimlerinde Gerçekleşen Yenilikler Nedir?

Atatürk'ün Ölçülerde Yaptığı Yenilikler
Osmanlı Devleti'nde kullanılan saat takvim ve ölçüler Avrupa devletlerinde kullanılanlardan farklıydı. Bu durum sosyal ticarî ve resmî ilişkileri zorlaştırıyor bazı karışıklıklara sebep oluyordu. Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde bu farklılığı gidermek için bazı çalışmalar yapıldı. Fakat yeterli değildi.

Cumhuriyetin ilânından sonra bu zorluklan ortadan kaldırmak için çalışmalara başlandı. Önce 26 Aralık 1925'te çıkarılan bir kanunla o zamana kadar kullanılmakta olan Hicrî ve Rumî takvimlerin yerine Milâdî takvim kabul edildi l Ocak 1926'dan itibaren de kullanılmaya başlandı. Böylece devlet işlerinde karışıklık önlendi. Takvimdeki bu değişikliğin yanında alaturka denilen güneşin batışına göre ayarlanan saat yerine çağdaş dünyanın kullandığı saat sistemi kabul edildi. Batıdan alınan zaman ölçüsü ile bir gün 24 saate bölünüp günlük hayat düzene sokuldu.

1928 yılında yapılan bir değişiklikle milletlerarası rakamlar kabul edildi. 1931'de kabul edilen bir kanunla eski ağırlık ve uzunluk ölçüleri değiştirildi. Eskiden kullanılan arşın endaze okka gibi ölçü birimleri kaldırıldı. Bunların yerine uzunluk ölçüsü olarak metre ağırlık ölçüsü olarak kilo kabul edildi. Uzunluk ve ağırlık ölçülerinde yapılan bu değişikliklerle ülkede ölçü birliği sağlandı.

Bu yeniliklerin yanında millî bayramlar ve tatil günleri de yeniden düzenlendi. 1935'te çıkarılan bir kanunla cuma günü olan hafta tatili değiştirilip cumartesi öğleden sonra ve pazar günü hafta tatili olarak kabul edildi.

Cumhuriyet döneminden önce Batı uluslarından ayrı takvim saat sayı ve ölçülerin kullanılması hafta tatillerinin cuma günü olması takvimin başlangıcı olarak Hazreti Muhammet'in Mekke'den Medine'ye göç ettiği tarih olan 622 yılının alınması (hicri takvim) sayı olarak eski sayıları ölçü olarak da okka dirhem arşın endaze vb. ölçülerin kullanılması Türk toplumu ile Batı toplumları arasındaki ilişkilerde büyük karışıklık ve güçlüklere yol açmaktaydı. 26 Aralık 1925'te miladi takvimin kabul edilip alaturka saat yerine Batı'da kullanılan alafranga saatin kabul edilmesiyle 23 Mart 1931'de çıkarılan yasayla da gram kilogram ton metre kilometre gibi ölçülerin benimsenmesiyle bir yandan Batı ülkeleriyle ilişkiler kolaylaştırılırken bir yandan da yurdun her yerinde tutarlı bir ölçü ve ağırlık düzeni kurulmuş oldu
.

mileycyrus2 kullanıcısının avatarı Mileycyrus2 02.12.2013 Teşekkürler (8) Seviye: 5, Oylar: 5
ŞİKAYET BİLDİR!

Yorumlar

Daha fazla yorum gör
 • mileycyrus2 kullanıcısının avatarı mileycyrus2 02.12.2013

  bi deşu var

  ŞİKAYET BİLDİR!
 • bebelll kullanıcısının avatarı bebelll 02.12.2013

  kısa olacak ama yaa

  ŞİKAYET BİLDİR!
 • mileycyrus2 kullanıcısının avatarı mileycyrus2 02.12.2013

  kısaltabilirsin bn ole yapcam

  ŞİKAYET BİLDİR!
 • bebelll kullanıcısının avatarı bebelll 02.12.2013

  tm tşkk

  ŞİKAYET BİLDİR!
 • nilsufikret kullanıcısının avatarı nilsufikret 29.12.2013

  ben bunu performans ödevi olarak yazıcam eminim 100 alırım :D

  ŞİKAYET BİLDİR!

Aradağını bulamadın mı?

Soru sor