Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Ödev ekle

Telefonuna yükle

Android iOS

Ödev

takip et

Cevaplar

Toplumsal Gelişme Nedir, Ögeleri Nelerdir?

Kişi başına düşen millî gelir ve ekonomik hayatın örgütlenme biçimi gibi ekonomik olgular toplumsal gelişmenin düzeyiyle ilgili ipuçları verir. Ekonomik olarak gelişmiş Kuzey Avrupa ülkelerinde kişi başına düşen millî gelir 20 bin doların üzerine çıkarken sahra altı Afrika ülkelerinde 100 doların altına düşmektedir. Refah düzeyi yüksek olan ve görece adil bölüşümün gerçekleştiği ülkelerde bireylerin daha iyi eğitim ve sağlık hizmetleri alacağı açıktır.

Bir ülkede gelişmişlik düzeyini belirleyen en önemli değişkenlerinden biri o ülke ekonomisinin genel durumudur, başka bir deyişle ekonomik gelişme ve büyüme düzeyidir. Ekonomik gelişme ekonomik hayattaki niteliksel değişimleri ifade eder. Örneğin sanayileşme, iş bölümü, kaliteli iş gücünün artışı, girişimciliğe olanak tanınması hem niteliksel bir değişimi ifade eder hem de ekonomik gelişmenin göstergeleridir. Ekonomik büyüme ise ekonomik yapıdaki bir değişiklikten çok mevcut yapı içinde sayı ve nicelik artışını ifade eder. Örneğin ekonomik kalkınma hızındaki artış ve kişi başına düşen millî gelir artışı gibi
CeylinZara kullanıcısının avatarı CeylinZara 09.12.2013 Teşekkürler (0)
ŞİKAYET BİLDİR!

Yorumlar

 • ayssenuryilmaz kullanıcısının avatarı ayssenuryilmaz 09.12.2013

  bu çok kısaa..... daha uzun bilgi lazımm

  ŞİKAYET BİLDİR!
 • CeylinZara kullanıcısının avatarı CeylinZara 09.12.2013

  Sinir sistemi hastalıkları

  A) NEVRİT VE NEVRALJİLER

  Yaralanma gibi belirli bir bölgeyle sınırlı nedenlerden kaynaklanan mononevritte, bir yada birden fazla sinir lifi zedelenmiştir. Enfeksiyon yada zehirlenme gibi bütün vücudu etkileyen nedenlere bağlı polinevritlerde ise birden fazla sinir boydan boya etkilenir.

  ŞİKAYET BİLDİR!
 • CeylinZara kullanıcısının avatarı CeylinZara 09.12.2013

  daha uzunu yazamıyorum yani doluyor k.b

  ŞİKAYET BİLDİR!
 • ayssenuryilmaz kullanıcısının avatarı ayssenuryilmaz 09.12.2013

  mesaj olarak gönderemez misin canım

  ŞİKAYET BİLDİR!

Aradağını bulamadın mı?

Soru sor