×

ÖDEVİNE ÜCRETSİZ YARDIM AL!

NEDEN EODEV'E KATILMALIYIM?

  • Derslerin hakkında sorular sor
  • Açıklayıcı çözümlerle daha iyi öğren
  • Benzer ödevlere göz at

Cevaplar

2013-12-10T19:32:11+00:00
Hiç düşündünüz mü, biz insanlar neye güzel diyoruz, neye demiyoruz? Yahut güzel bulduğunuz bir şeyi niçin güzel bulduğunuzu açıklayabilir misiniz?
Güzelliğin hatta sağlamlığın bir matematiksel ifadesi var dersek ne dersiniz?
8'in 5'e oranı veya yaklaşık 1.61809
Dünyadaki yaşamı var eden bir oran diyebileceğimiz bu oran (veya bu sayı) aslında, yaşamın her alanında karşılaşabileceğimiz güzelliğin ve sağlamlığın temeli sayılan çok önemli bir orandır.
O kadar önemli ki, soyut bilimin bel kemiği olan matematik ile uğraşan bilim adamları   ve güzellik kavramının yaratıcısı sanatçılar bu orana "Altın Oran" ((fi) sembolü ile gösterilen) diyorlar.
FibonacciAltın oran için (fi) sembolü ilk kez 1909 yılında Amerikalı matematikçi Mark Barr tarafından, altın oranı kendi çalışmasında sürekli olarak kullanan Büyük Yunan heykeltıraşı Phidias'ın (M.Ö. 490?-420? )  adındaki ilk Yunan harfi nedeniyle, kullanılmıştır.GÜZELLİK NEDİR?
Fi sayısını veya Altın Oran'ı tam anlayabilmek için önce güzelliği tanımlamak gerekir. Bu kavramın çok subjektif (öznel) bir kavram olması nedeniyle, birçok kişinin farklı tanımlar yapabileceğini bilsek bile, herkesin üzerinde uyuşma sağladığı güzellik kavramı olduğu da bir gerçektir. Kim Angelina Jolie'ye , Nicole Kidman'a veya Christina Milian'a çirkin diyebilir? Veya bizden biri olsun, Arzum Onan'a güzel değil diyen çıkar mı?
Öyleyse,güzellik gibi öznel  bir kavramda bile herkesi fikir birliği içine alan gizem nedir?

SAĞLAMLIK NEDİR?

Eski (Kadim) Mısır'da çok sayıda piramit yapıldığı halde, hangi özellikleri sadece ilk yapılan 7 tanesinin günümüze sapasağlam gelmesini sağlayabilmiştir. Bu 7 piramidin sağlam olmasını sağlayan ortak bir mimari özelliği mi var yoksa?

ALTIN ORAN veya Fİ SAYISI

Aslında bu iki sorunun yanıtı da basit gibi görünen, ancak evrenin varolmasının temelinde yer alan bir oransal dengeye dayanıyor.
8'in 5'e oranı ...
Bölerseniz 8'i 5'e; 1,6 ... gibi bir sayı bulursunuz.
Bilim ve sanat insanları bu orana Altın Oran, bu sayıya da Fi sayısı diyorlar.
Vücut yapısı bu orana uyacak şekilde olan insan veya canlılar insanoğlu tarafından güzel bulunuyor. Bu oranı içerecek şekilde inşa edilen yapılar hem sağlam, hem de estetik oluyor.

NEDİR BU Fİ SAYISI?

Altın Oran tarih boyunca insanoğlu tarafından kullanılmış olsa da, batılı bilim adamları (hangi insafa sığıyorsa) bu sayıya Pisa'lı (1170-1250) matematikçi Fibonacci sayı dizisinden ulaşmışlar.
"Diyelim bir odaya biri erkek biri dişi iki tavşan yavrusu koyalım. Bu tavşan yavruları bir aylık olunca çiftleşebilecek yeteneğe ulaşsınlar ve ikinci ayın sonunda dişi olanı farklı cinsiyete sahip bir çift tavşan daha doğursun. Bu her ay her yeni çiftin bir çift daha doğurması şeklinde sürüp gitsin. Bir yıl sonunda odada kaç çift tavşan olacaktır?"
İsterseniz bu matematik probleminin cevabını adım adım verelim:
1 - Bir çift tavşan birinci ayın sonunda çiftleşti. Birinci ayın sonunda odada hala bir çift tavşan bulunmaktadır.
2 - İkinci ayın sonunda dişi yeni bir çift (biri erkek, biri dişi) doğurdu. Artık odada iki çift tavşan vardır.
3 - Üçüncü ayın sonunda orijinal tavşan ikinci bir çift doğururken, ikinci ayda doğan çiftler yeni çiftleşmeye başlamıştır. Böylece odada üç çift tavşan olmuştur.
4 - Dördüncü ayın sonunda orijinal tavşan yeni bir çift tavşan doğururken, iki ay önce doğan tavşan ilk çiftini doğurunca, ortamda artık beş çift tavşan olmuştur.
Bu durum uzayıp gittikçe yıl sonunda şöyle bir sayı dizisine ulaşırız; ( 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144)
Dikkat ederseniz buradaki her sayı kendinden önceki iki sayının toplamından meydana gelmiştir.
1+1= 2, 2+1=3, 3+2=5, 5+3=8, 8+5=13 gibi... İşte bu diziye Fibonacci Dizisi denir.
NEDİR BU ALTIN ORAN?

Fibonacci sayı dizisinde bir sayıyı bir önceki sayıya bölerseniz şu oranlarla karşılaşırsınız:
1/1=1, 2/1=2, 3/2= 1.5, 5/3= 1.66, 8/5=1.6, 13/8=1.62, 21/13=1.615. 34/21=1.619, 55/34=1.617...
Bu böyle sürer gider ve bir yerden sonra 1.6 civarında dolaşan bu sayı, 1.618033989 ... gibi bir yerde sabitlenir.
Orta Çağ'da "ilahi oran"  denilen "1.618..." sayısı evrenin en sihirli ve en gizemli sayısıdır.
Ancak bu sayının sihri ve gizem

NİÇİN ALTIN ORAN GÜZEL?

Güzellik yukarıda da bahsettiğimiz gibi öznel değil, aynı zamanda insana ait bir olgu. Şöyle bir düşünün, dünyada iletişim kurabileceğimiz başka bir canlı olsaydı, acaba Angelina Jolie'yi güzel bulur muydu? Örneğin bir köpek veya kedi.
Ancak insanın Altın Oran'a uyan formları güzel bulmasının nedeni, iki gözü ile bir noktaya baktığında görme alanının uzun kenarı 8, kısa kenarı 5 olan bir dikdörtgen olması olabilir mi? Bizce bunun nedeni sadece tıbbi bir gerçek değil, insanın beyin ve algılama fonksiyonlarında da bu şifrenin yer almasıdır. Ancak şimdilik bunun bilimsel ispatı üzerinde durmuyoruz.
Şunu da bilmek gerekir ki fotoğraf karesi denilen şeyin (36/24 mm) yaklaşık Altın Oran olması, televizyon ekranı veya sinema perdelerinin 8/5 oranında dikdörtgen olması 
0
0 0
Beyin
  • Beyin
  • YARDIMCI
Cevaptan emin değil misin?
EODEVLE DAHA FAZLA ÖĞREN!
Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!
  • Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır
  • Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da
  • Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir