×

ÖDEVİNE ÜCRETSİZ YARDIM AL!

NEDEN EODEV'E KATILMALIYIM?

  • Derslerin hakkında sorular sor
  • Açıklayıcı çözümlerle daha iyi öğren
  • Benzer ödevlere göz at

Cevaplar

2013-12-17T18:03:34+00:00
PatroklosMenoitios’un oğlu Patroklos, Akhilleus’un can yoldaşı, en yakın arkadaşıdır. İkisi de Aktor ve Aigina’nın soyundan gelmektedir. Dolayısıyla akrabadırlar.Fakat arkadaşlıkları Patroklos’un Akhilleus ile birlikte Peleus’un sarayında beraber büyümüş olmasından ileri gelir.

Akhilleus
Teselyalı mitoloji kahramanı. Thetis ile Peleus'un oğludur. 

Yaralanmasını önlemek için annesi tarafından Stiks Irmağı'na sokuldu. Ancak vücudunda yaralanabilecek tek yer olarak, Thetis'in onu suya sokarken tuttuğu topuğu kaldı. Hiron'dan ok atmayı, avlanmayı, savaşmayı öğrenerek iyi bir savaşçı eğitimi gördü. Kâhin Kalkhas, Troya Savaşı'nda öleceğini bildirdiği hâlde savaşa katıldı. Hektor'u öldürdü. Ancak Paris tarafından atılan ve Apollon'un yönelttiği bir okla topuğundan yaralanarak öldü. Bu yüzden ayak topuğunda yer alan tendona aşil tendonu adı verilir.Birçok destanın kahramanı olan Akhilleus, İlyada Destanı'nda karakteri derinlemesine işlenmiş kişilerden biridir.

Akhilleus ve Patroklos

İlyada’da Patroklos sürekli Akhilleus ile beraberdir Ona çeşitli öğütler vererek yol gösterir. Akhilleus öfkeyle savaştan ayrılıp bir daha dövüşmek istemeyince, Patroklos onu tekrar savaşa dönmesi için ikna etmeye çalışır. Agamemnon’un gönderdiği elçileri kabul eder ve küskün arkadaşının takındığı tavrı belli etmemeye çalışır. Fakat savaşta Akhalar zor duruma düşmüştür. Patroklos ise bu duruma dayanamaz ve Akhilleus’tan silahlarını isterAkhilleus’un yerine kendisi savaşacaktır. İlyada’nın Patroklos’un yiğitliklerine ayrılmış XVI bölümünde sayısız Troyalı öldürür, bu arada bir kehanete göre Zeus’un oğlu Sarpedon’un kaderi Patroklos’un elinden can vermektir. Apollon (veya Apollo) Patroklos’un yaptığı bu kıyıma son verir: Patroklos Hektor’la çarpışır ve öldürülür Patroklos son nefesini verirken Hektor’a ölümünün yakın olduğunu söyler Akhilleus ise o sırada barakasında dinlenmektedir ve olup bitenlerden haberi yoktur. O sırada Patroklos‘un cesedini almak ve onun taşıdığı Akhilleus’un silahlarına sahip çıkmak için korkunç bir boğuşma başlar. Akhalar Patroklos’un cesedini almak için çok çaba gösterir fakat Patroklos’un ölüsünü Troyalılara kaptırırlar Nestor’un oğlu Antilokhos kötü haberi Akhilleus’a getirir.

0
0 0
Beyin
  • Beyin
  • YARDIMCI
Cevaptan emin değil misin?
EODEVLE DAHA FAZLA ÖĞREN!
Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!
  • Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır
  • Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da
  • Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir