Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Soru ekle

Telefonuna yükle

Soru

takip et

Siklon alanı ne demek lütfen cevap verin

siklon alanı ne demek lütfen cevap verin
ödev Android ile eklendi
şikayetim var!

Yorumlar

 • BetülMutlugil kullanıcısının avatarı BetülMutlugil

  Güney yarım kürede saat tönünde dönüyorlar ve kuzey yarım kürede saat yönünün tersinde dönüyorlar .

  şikayetim var!
Bu soruyu Ceydakeskin2001 kullanıcısına sor...

Cevaplar

Siklon basınçları eşit olan noktalar üzerinde, havanın geniş bir dönme hareketine bağlı olarak teşekkül eden, genellikle dâirevî veya oval şekilli alçak basınç alanı. Meteorolojide siklon terimi, umûmiyetle 80-1600 km çaplı alçak basınç alanları için kullanılır. Ancak halk küçük çaplı, fakat sert hava hareketlerine de siklon adı vermektedir. Meteorologlar; tropikal siklonlar, ekstratropikal siklonlar olmak üzere siklonları iki ayrı grupta mütâlaa ederler.


su0560 kullanıcısının avatarı Su0560 Teşekkürler (3) Seviye: 1, Oylar: 1
şikayetim var!

Yorumlar

 • ece2758 kullanıcısının avatarı ece2758

  Siklon, (Cyclone) atmosferde bir alçak basınç alanı çevresinde hızla dönen rüzgârların oluşturduğu şiddetli fırtınadır. Siklonlar güney yarıkürede saat yönünde, kuzey yarıkürede aksi istikamette dönerler.
  Sapatik siklonlar ve ekstratropik siklonlar olmak üzere iki tür siklon vardır. Bu siklonlar bir alçak basınç merkezi etrafında saate ters yönde hareket eden rüzgarlara sahiptir. Birbirlerinden bazı farkları vardır.

  şikayetim var!
Bu cevap için yorumunu buraya yaz...
Siklon, (Cyclone) atmosferde bir alçak basınç alanı çevresinde hızla dönen rüzgârların oluşturduğu şiddetli fırtınadır. Siklonlar güney yarıkürede saat yönünde, kuzey yarıkürede aksi istikamette dönerler.Sapatik siklonlar ve ekstratropik siklonlar olmak üzere iki tür siklon vardır. Bu siklonlar bir alçak basınç merkezi etrafında saate ters yönde hareket eden rüzgarlara sahiptir. Birbirlerinden bazı farkları vardır.
wiamahmet kullanıcısının avatarı Wiamahmet Teşekkürler (4)
şikayetim var!

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...

Aradağını bulamadın mı?

Soru sor