Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Ödev ekle

Telefonuna yükle

Android iOS

Ödev

takip et

Siklon alanı ne demek lütfen cevap verin

siklon alanı ne demek lütfen cevap verin
ödev Android ile eklendi
ŞİKAYET BİLDİR!

Yorumlar

 • BetülMutlugil kullanıcısının avatarı BetülMutlugil 22.12.2013

  Güney yarım kürede saat tönünde dönüyorlar ve kuzey yarım kürede saat yönünün tersinde dönüyorlar .

  ŞİKAYET BİLDİR!

Cevaplar

Siklon basınçları eşit olan noktalar üzerinde, havanın geniş bir dönme hareketine bağlı olarak teşekkül eden, genellikle dâirevî veya oval şekilli alçak basınç alanı. Meteorolojide siklon terimi, umûmiyetle 80-1600 km çaplı alçak basınç alanları için kullanılır. Ancak halk küçük çaplı, fakat sert hava hareketlerine de siklon adı vermektedir. Meteorologlar; tropikal siklonlar, ekstratropikal siklonlar olmak üzere siklonları iki ayrı grupta mütâlaa ederler.


su0560 kullanıcısının avatarı Su0560 22.12.2013 Teşekkürler (3) Seviye: 1, Oylar: 1
ŞİKAYET BİLDİR!

Yorumlar

 • ece2758 kullanıcısının avatarı ece2758 22.12.2013

  Siklon, (Cyclone) atmosferde bir alçak basınç alanı çevresinde hızla dönen rüzgârların oluşturduğu şiddetli fırtınadır. Siklonlar güney yarıkürede saat yönünde, kuzey yarıkürede aksi istikamette dönerler.
  Sapatik siklonlar ve ekstratropik siklonlar olmak üzere iki tür siklon vardır. Bu siklonlar bir alçak basınç merkezi etrafında saate ters yönde hareket eden rüzgarlara sahiptir. Birbirlerinden bazı farkları vardır.

  ŞİKAYET BİLDİR!
Siklon, (Cyclone) atmosferde bir alçak basınç alanı çevresinde hızla dönen rüzgârların oluşturduğu şiddetli fırtınadır. Siklonlar güney yarıkürede saat yönünde, kuzey yarıkürede aksi istikamette dönerler.Sapatik siklonlar ve ekstratropik siklonlar olmak üzere iki tür siklon vardır. Bu siklonlar bir alçak basınç merkezi etrafında saate ters yönde hareket eden rüzgarlara sahiptir. Birbirlerinden bazı farkları vardır.
wiamahmet kullanıcısının avatarı Wiamahmet 22.12.2013 Teşekkürler (4)
ŞİKAYET BİLDİR!

Yorum ekle

Aradağını bulamadın mı?

Soru sor