×

ÖDEVİNE ÜCRETSİZ YARDIM AL!

NEDEN EODEV'E KATILMALIYIM?

  • Derslerin hakkında sorular sor
  • Açıklayıcı çözümlerle daha iyi öğren
  • Benzer ödevlere göz at

Cevaplar

2012-12-09T11:42:04+00:00

Misak-ı Millî ya da Millî Misak (Günümüz Türkçesi ile Millî Yemin ya da Ulusal Ant), Türk Kurtuluş Savaşı'nın siyasî manifestosu olan altı maddelik bildirinin adıdır.İstanbul'da toplanan son Osmanlı Mebusan Meclisi tarafından 28 Ocak 1920'de oybirliği ile kabul edilmiş ve 17 Şubat'ta kamuoyuna açıklanmıştır. Bildiri, I. Dünya Savaşı'nı sona erdirecek olan barış antlaşmasında Türkiye'nin kabul ettiği asgari barış şartlarını içerir.

Toplantıdan çıkan kararlar:Özellikle Müdafa-i Hukuk Cemiyeti üyesi milletvekillerinin yoğun çabasıyla gizli bir oturumda daha önce Mustafa Kemal Atatürk tarafından hazırlanan Misak-ı milli (Milli Ant)'nin kabul edilmesi(28 Ocak 1920).

Bildiri mecliste Ahd-ı Millî Beyannamesi adıyla kabul edilmiş, ancak daha sonra "Misak-ı Millî" olarak anılmıştır. Her iki deyim Ulusal Yemin anlamına da gelir.Türkiye Cumhuriyeti'nin sınırları, bazı ayrıntılar hariç, Misak-ı Millî ilkeleri doğrultusunda oluşmuştur.

1
1 1
2012-12-09T11:42:42+00:00

MİSAK-I MİLLİ NEDİR?

“Efendiler! Bütün dünyanın bilmesi gerektir ki, Türkiye halkı, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve onun hükümeti uşak gibi davranılmayı kaldırmaz. Her uygar ulus ve hükümet gibi varlığının, özgürlük ve bağımsızlığının tanınması istendiğinde kesinlikle ısrarlıdır. Bütün davası da bundan ibarettir.”
                                                                Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Misakı Milli ya da Ulusal Ant; 12 Ocak 1920 tarihinde İstanbul’da toplanan Son Osmanlı Mebuslar Meclisi’nin 28 Ocak 1920 tarihinde kabul ettiği, tamamen Erzurum ve Sivas Kongresi kararlarına dayanan ve ulus devletin statüsünün ve sınırlarının çizildiği kararlar bütünüdür.

Mustafa Kemal, toplanacak Meclis-i Mebusan’da bir Müdafaa-i Hukuk grubunun kurulmasını istemişti. Ancak bu kuruluşun yerine Rauf Bey’in başkanlığında Felah-ı Vatan grubu kuruldu. Sonuçta da 121 milletvekilinin imzası ile ‘ahd-ı milli’ ya da daha bilinen adı ile Misak-ı Milli kabul edildi.

Mustafa Kemal, Ulusal Ant’ın programını şöyle açıkladı: Misak-ı Milli barış yapmak için en yeterli ve en küçük ölçüdeki koşullarımızı içine alan programdır. Barışa ulaşmak için derleyeceğimiz temel ilkeleri kapsar. Ama yurdu ve ulusu kurtarmak için barış yapmak yeterli değildir… Barıştan sonraki çalışmada başarılı olabilmek ulusun bağımsızlığını korumaya bağlıdır. Misak-ı Milli’nin hedefi onu sağlamaktır.

Misak-Milli kararları, Türk devrim tarihinde ayrı bir öneme sahiptir. Çünkü bu program Türk Ulusu’nun tam bağımsızlık ve asgari barış koşullarını içeren bir program olarak yer almıştır. Bu kararların Meclis tarafından onanması iledir ki Mustafa Kemal’in ulusal savaşımındaki haklılığı bir kez daha ortaya çıkmıştır. Misak-ı Milli kararlarının yayımlanması özellikle İngilizleri rahatsız ettiği için onlar da İstanbul’u işgal etmişlerdir. İstanbul’un işgal edilmesi Misak-ı Milli kararları ile ulus devletin sınırları çizilmektedir. Ancak o sınırların niteliğine ilişkin Mustafa Kemal’in Misak-ı Milli’yi değerlendirmesi şöyledir: “Ulusal Ant şu hat (sınır çizgisi) bu hat diye hiçbir zamanda sınırlar çizilmemiştir. O sınırı çizen şey o ulusun çıkarı ve yüksek kurulumuzun isabetli görüşüdür. Yoksa haritası olan bir sınır yoktur.”

Misak-ı Milli kararları şöyledir;

-   Osmanlı Devleti’nin yalnızca Arap çoğunluğu bulunan ve 30 Ekim 1918 tarihli mütarekenin (Mondros Mütarekesi) imzası sırasında düşman işgali altında kalan bölgelerin geleceği  halkın özgür oyuyla saptanmalıdır. Mütareke sınırları içinde Osmanlı-İslam çoğunluğunun oturduğu bölgelerin geleceği halkın özgür oyu ile saptanmalıdır. Mütareke sınırları içinde Osmanlı-İslam çoğunluğunun oturduğu bölgelerin tamamı ayrılmaz bir bütündür.

-   Halkı özgür kalır kalmaz anavatana kendi oyları ile katılan üç sancakta (Kars, Ardahan, Batum) gerekirse tekrar halk oyuna  başvurulmasını kabul ederiz.

-   Türkiye ile yapılacak barışa bırakılan Batı Trakya’nın hukuki durumu özgürce yapılacak halkoyu ile belirlenmelidir.

-   İstanbul ve Marmara Denizi’nin güvenliği korunmalıdır. Bu şartla boğazların dünya ticaretine ve ulaşımına açılması hakkında bizimle diğer bütün ilgili devletlerin oybirliği ile verecekleri karar geçerlidir.
0
0 0
Beyin
  • Beyin
  • YARDIMCI
Cevaptan emin değil misin?
EODEVLE DAHA FAZLA ÖĞREN!
Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!
  • Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır
  • Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da
  • Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir