Toplumu bilinçlendirmek için neler yapılmalı ( ÇEVRE KONUSUNDA )

ACİLLLLLLLLLLLLLLLLL

Bu soruyu Silanuruyan kullanıcısına sor...

Cevaplar çık

Toplumu kim bilinçlendirecek? Masonlar mı Masonluk mu? Sn. Adam paylaşımında çok güzel işaret etmiş. Ben de bir kez daha vurgulamak istiyorum. Masonlar kurumsal olarak hareket etmezler. Faaliyetleri bireyseldir. Bu bakımdan reklam gibi kanalları kullanmak düşünülemez bile. Zaten herkesin Mason olması gibi bir kaygı da olmadığı için, reklama gerek de yoktur.

Bir seçenek "elalem ne düşünürse düşünsün bize ne" demektir. Hiçbir Masonun topluma bu kadar sırt çevireceğine ihtimal vermiyorum. O zaman bireysel olarak birşeyler yapılmalıdır. Peki ne yapılabilir? Aklıma gelen ilk 2-3 örneği sayayım. Türk Hava Kurumu, Kızılay, Çocuk Esirgeme Kurumu. Hepsinin kurucuları Masondur. Peki bu kurumlar topluma Maonluğu "şirin" göstermek için mi kurulmuştur? Veya bunu başarmaları mümkün müdür? Tabi ki hayır. Zaten amaç Masonluğu "aklamak" veya "propagandasını yapmak" değildir. Amaç sadece ve sadece toplumu bilinçlendirmek olabilir.

Bilmeyen, bilmediğini de bilmeyen, ama bununla gurur duyup hiç rahatsızlık hissetmeyen insanlara ne anlatırsanız anlatın fayda etmez. Hane başına düşen kitap sayısı hala hane başına düşen çocuk sayısından azsa kimi nereye kadar bilinçlendirebilirsiniz ki? O zaman okuyan, araştıran, fikir üreten bireylerin artması için gayret göstermekten başka çare olmadığı görülür.

Son oalrak "aklanma" konusunda da birşeyler söylemek isterim. Masonların arasında suça/suçlara bulaşmış kimse yoktur. Ne kadar havada bir ifade oldu değil mi? Türkiye'de yaklaşık 15.000, dünyada yaklaşık 3-3,5 milyon kişiden bahsediyoruz. Tabi ki içlerinde suça bulaşmış insanlar olabilir. Ama bu kişiler Masonluğu temsil edebilir mi? Hayır. Bu konuda zaten bir başlık açmaya karar verdim. Ama burada şunu söylemekle yetineyim:

İtalya Masonları kötü örnektir. Yanlış bir yargı. İtalya'da hiçbir Masonik geleneğe riayet etmeden kurulan ve çalışan bir Loca etrafında patlayan bir skandal olmuştur doğru. Artık herkesin adını duyduğu P2 Locası. Ancak bu Loca ne İtalyan Masonluğunu ne de Masonluğun tümünü temsil edebilir. Localar içerisinde "derin devlet" izleri var mı ve bunları "temizlemek" gerekiyor mu? Varlığı henüz ispat edilememiş bir yapının izlerini sürmeye çalışmak ne kadar mantıklı olur bilemiyorum...

Saygılarımla.

Merhaba! Hala cevaptan emin değilsen…

Sonraki cevabı gör

Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da

Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir