×

ÖDEVİNE ÜCRETSİZ YARDIM AL!

NEDEN EODEV'E KATILMALIYIM?

  • Derslerin hakkında sorular sor
  • Açıklayıcı çözümlerle daha iyi öğren
  • Benzer ödevlere göz at

Ülkemizin satın aldığı doğal kaynaklar (petrol.doğalgaz vb..)harcanan para ile ülkemiz için neler yapılabilirdi ?

1

Cevaplar

2014-01-11T12:44:08+00:00
(Balıkesir) ve Emet (Kütahya) çevresinde zengin bor yatakları vardır. Dünya’daki borrezervlerinin yaklaşık %70’i ülkemizde bulunmaktadır. Bor, sanayide çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Özellikle nükleer alanda; jet yakıtı sabun, deterjan, tekstilboyası yapımında; kâğıt sanayisi vb. alanlarda kullanılmaktadır.ToryumTürkiye, toryum bakımından oldukça zengin sayılır. Toryum nükleer yakıt maddesiolarak kullanılabilen bir kaynaktır. Sivrihisar (Eskişehir) civarında zengin toryumyatakları bulunmaktadır.Jrotermal: Fay hatlarının bulunduğu Ege bölgesinde yaygın olarak görülür. Denizli (Sarayköy)de sıcak sudan elektirik üretim yapılmaktadır. Sarayköy(Denizli), Balçova (İzmir), Germencik (Aydın), Tuzla(Çanakkale), Kızılcahamam (Ankara) Kırşehir, AfyonPetrol ve Doğal GazYüzyılımızın en önemli enerji kaynaklarıdır. Ülkemiz petrol ve doğal gaz yönündenzengin değildir. Ülkemizde petrol, Güneydoğu Anadolu’da; doğal gaz Trakya’daçıkarılmaktadır. Rusya Federasyonu’ndan ithal edilen doğal gaz, elektrik üretiminde ve konutların ısıtılmasında kullanılır. Yurdumuzda petrol ve do¤al gaz arama çalışmaları devam etmektedir.Taşakömürü: Demir çelik ve kimya sanayinde enerji kaynağı olarak kullanılırTaşkömürü yataklarının tamamı Zonguldak havzasındadır. 

Linyit:Daha çok ısınmada, termik santrallerde ve sanayi tesislerinde yakıt olarak kullanılır. Tavşanlı, Seyitömer. Tunçbilek(Kütahya) Soma(Muğla), Yatağan(Muğla), Çeltek(Amasya), Elbistan (Maraş)
Su GücüSu gücü, enerji üretiminde büyük önem taşımaktadır. Akarsularımızın yatak eğimifazla,  akış hızı yüksektir. Bu da hidroelektrik üretimi açısından oldukça elverişli birdurumdur. Su gücünün elverişli olması nedeniyle baraj ve hidroelektrik santraliyapımına önem verilmiştir. Baraj yapım çalışmaları günümüzde de devam etmektedir.
0
0 0
bu benim sorumun cevabını tam olarak kapsamıyor maalesef :( olara harcanan para ile ne yapılabilirdi
Beyin
  • Beyin
  • YARDIMCI
Cevaptan emin değil misin?
EODEVLE DAHA FAZLA ÖĞREN!
Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!
  • Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır
  • Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da
  • Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir