×

ÖDEVİNE ÜCRETSİZ YARDIM AL!

NEDEN EODEV'E KATILMALIYIM?

  • Derslerin hakkında sorular sor
  • Açıklayıcı çözümlerle daha iyi öğren
  • Benzer ödevlere göz at

Arkadaşlar ben 7. sınıfa gidiyorum ders fen ve teknoloji sizden istediğim bana sürtünme kuvveti ile ilgili 10 soru ve 10 sorunun cecevapları

lütfen bana yardım edin ama acilll lütfen saçma şeyler yazanı şikayet ederim ( Sorular klasik olcak :) )

1

Cevaplar

2012-12-16T16:34:18+00:00

sürtünme kuvveti nedir? 

 
Surtunme kuvveti temas halindeki iki yuzeyin birbirlerinin hareketlerine engel teskil edici olarak gosterdikleri direnme olarak tanimlanabilir.

 

sürtünme kuvveti  nasıl arttırılabilir?

 

Sürtünme kuvveti sürtünen yüzeylerin sürtünme katsayısına ve sürtünen yüzylere uygulana kuvvete bağlıdır.Bunları artırırsan sürtünme kuvveti artar.F sür= k x N = sürtünme katsayısı x ağırlık
  sürtünmenin önemi nedir ?

 

Sürtünme olmazsa arabaların fren sistemleri çalışmaz.Arabalar hareket edemez.Cisimler bulundulkları yerde zor durur veya duramaz.İnsanlar yolda yürümekte zorlanır.Düşünün buzlu yollarda sürtünmenin azalması bile bizi nasıl etkiliyor.
Araçların ve makinaların iş verimini sürtünme kuvveti azaltmaktadır.Buda enerji kaybına neden olmaktadır.Bunun gibi örnekler çoğaltılabilir.

sürtünmenin zararları?

Sürtünmenin zararları:Sürtünme araçların çalışma verimini düşürerek enerji kaybına neden olur.

 

uzayda sürtünme varmıdır ? 

Uzay tamamen boşluk değildir. Çok az da olsa maddeler vardır. Bu sebeple çok çok az bir sürtünmeden söz edilebilir fakat bu o kada az olacaktır ki ihmal edilebilir.

 

sürtünme kuvveti nedir ? 

Surtunme kuvveti temas halindeki iki yuzeyin birbirlerinin hareketlerine engel teskil edici olarak gosterdikleri direnme olarak tanimlanabilir.

Surtunme kuvvetini hissetmek icin yapabileceginiz en basit deney ayaginizi yere surtmek olur sanirim. Ayaginizi yere surterken bir zorlukla karsilasirsiniz. Bu zorluk yuzeyden yuzeye de farklilik gosterir. Ornegin buz uzerindeyken ayaginiz cok daha rahat kayar. Iste bu gibi kaymanin daha rahat oldugu durumlar icin "surtunme kuvveti az" deriz.

Surtunme kuvveti surtunen yuzeylerin cinsine baglidir. Cogu insan surtunme kuvvetinin yuzeylerin puruzlu olup olmamasiyla ilgili oldugunu dusunmektedir fakat bu yanlis bir dusuncedir. Surtunmenin esas kaynagi surtunen yuzeylerdeki atomlarin birbirlerine uyguladigi elektriksel kuvvettir. 

 

 

0 0 0
Beyin
  • Beyin
  • Yardımcı
Cevaptan emin değil misin?
EODEVLE DAHA FAZLA ÖĞREN!
Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!
  • Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır
  • Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da
  • Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir