Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Soru ekle

Telefonuna yükle

Soru

takip et

Bayrağımızın üstündeki beyaz ve kırmızı rengin anlamı.Biraz

Bayrağımızın üstündeki beyaz ve kırmızı rengin anlamı.Biraz uzun olsun.Güzel ve anlaşılır biçimde yazana teşekkür ederim.En güzelini en iyi olarak seçeceğim.

şikayetim var!

Daha fazla açıklamaya mı ihtiyacın var? Sor!

Bu soruyu Meraklıkızsude kullanıcısına sor...

Cevaplar

Türk bayrağı, Türkiye Cumhuriyeti'nin ulusal bayrağıdır. 1982 Anayasasının 3. maddesine göre, "şekli kanunda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır." Kırmızı rengin tonu Pantone 186 veya RGB (227, 10, 23) olarak tayin edilmiştir.Savaşta şehitlerimizin kanlarından ufak bir göl oluşur. Bu, bayraktaki kırmızıyı temsil eder. Bunun yüzeyine vuran ay ve yıldız yansıması da, bayramığımızdaki ay ve yıldızı temsil eder.Kanuna göre; Türk Bayrağı, yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk veya layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılamaz. Resmi yemin törenleri dışında her ne maksatla olursa olsun, masalara kürsülere, örtü olarak serilemez. Oturulan veya ayakla basılan yerlere konulamaz. Bu yerlere ve benzeri eşyaya Bayrağın şekli yapılamaz. Elbise veya üniforma şeklinde giyilemez. Hiçbir siyasi parti, teşekkül, dernek, vakıf ve tüzükte belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları dışında kalan kurum ve kuruluşun amblem, flama, sembol ve benzerlerinin ön veya arka yüzünde esas veya fon teşkil edecek şekilde kullanılamaz. Türk Bayrağına sözle, yazı veya hareketle veya herhangi bir şekilde hakaret edilemez, saygısızlıkta bulunulamaz. Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli özen gösterilmeden kullanılamaz.


Kırmızı bizim şehitlerimizin kanını temsil eder KANINI!!!!
efesanals kullanıcısının avatarı Efesanals Teşekkürler (1)
şikayetim var!

Yorumlar

  • MeraklıKızSude kullanıcısının avatarı MeraklıKızSude

    Teşekkürler ama beyaz rengi anlatmamışsın.

    şikayetim var!
  • MeraklıKızSude kullanıcısının avatarı MeraklıKızSude

    Ha anladım ay ve yıldızın rengi beyazdır.Bu yüzden bayrağımızda beyaz renk de vardır.Kan gölünün üzerine ay ve yıldızın ışığının düşmesine şavkı denir.

    şikayetim var!
Bu cevap için yorumunu buraya yaz...
bayrağımızın ay ve yıldızı gökyüzündeki ay ve yıldızlardan oluşmuştur. kırmızı rengi ise şehitlerin kanlarından
egekuzgunkaya kullanıcısının avatarı Egekuzgunkaya Teşekkürler (1)
şikayetim var!

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...

Aradağını bulamadın mı?

Soru sor