Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Soru ekle

Telefonuna yükle

Soru

takip et

peygamberimizin bağlı olduğu kabilesi hakkında kısaca bilgi

peygamberimizin bağlı olduğu kabilesi hakkında kısaca bilgi verin 

şikayetim var!

Daha fazla açıklamaya mı ihtiyacın var? Sor!

Bu soruyu Aslıkant kullanıcısına sor...

Cevaplar

Peygamberimiz Hz. Muhammed'in (S.A.V.) mensup olduğu ünlü Arap kabilesidir. Mekke'nin hakim kabilesi idi. İslam peygamberinin kabilesi olmakla beraber aynı zamanda Müslümanların en çok savaştığı kabiledir. 
Kureyş kelime olarak Tacir manâ­sını ifade eder. Kureyş kabilesinin meşhur kolları şunlardır: Haşim, Ümeyye, Nevfel, Zühre, Mahzum, Esed, Cumah, Sehm, Teym, Adiy. 
Kabe etrafında oturan Kureyşlilere Kureyş el-Bitah veya el-Bitahî, dış mahallelerde oturanlara ise Kureyş el-Zevâhir denilirdi. Kureyş kabilesi Kusey bin Kilab zamanında Mekke Cumhuriyeti'nde siyasi üstünlük ve nüfuz elde etmiştir. İslamiyet'in zuhuruna kadar bu üstünlüklerini devam ettiren Kureyşliler İslâmî devirde de Arapla­rın en çok itibar ettiği kabile olmak vasfını korumuştur. Arap kabileleri Kureyş'in üstünlüğünü itirazsız olarak kabul ederlerdi. Kureyş kabilesi diğer Arap kabileleri arasında fesahat ve belagatıyla, lehçelerinin pürüzsüzlü­ğüyle de temayüz etmişti. Kureyş'in idari ve siyasi sahadaki nüfuzu Hz. Muhammed (S.A.V.) zamanında olduğu gibi, onun vefatından sonra da devam etmiştir. Hz. Ebubekir Be­ni Saide saki fesinde Muhacirler adı­na konuşurken, İslâmiyet'i kabul et­medeki önceliklerinden bahsettiği gibi, mensup oldukları Kureyş kabile­sinin asaletinden, Arap kabileleri ara­sındaki nüfuzundan da söz etmiş ve "Emirlik bize, vezirlik size aittir" di­yerek Ensâr karşısı da Kureyş'in üs­tünlüğünü telmih etmiştir. Hülefa-i Râşidin'in hepsi Kureyş'den olduğu gibi, Emevi Endülüs Emevi ve Abbasi devletlerini kuranlar da Kureyş kabi­lesine mensuptu. Kureyş kabilesinin başlıca geçim kaynağı ticaret idi. Tihame dışında Necran'da ve Hint Ok­yanusu'na giden yo


denizyildizim00 kullanıcısının avatarı Denizyildizim00 Teşekkürler (3) Seviye: 5, Oylar: 1
şikayetim var!

Yorumlar

 • aslıkant kullanıcısının avatarı aslıkant

  yarım kalmış

  şikayetim var!
 • aslıkant kullanıcısının avatarı aslıkant

  ve bana daha kısa gerekiyor

  şikayetim var!
Bu cevap için yorumunu buraya yaz...
Kureyş (Arapçaقريش), İslam dininin peygamberi Muhammed'in mensup olduğu Arap kabilesiMekke'nin en güçlü kabilesiydi. İslam peygamberinin kabilesi olmakla beraber aynı zamanda Müslümanların en çok savaştığı kabiledir. Muhammed, Kureyş kabilesi'nin Haşimoğulları sülalesine mensuptur. Kurucusu Muhammed'in büyük dedelerinden Muhammedi Nuru alnında taşıyanlardan olan Kusay bin Kilab'dır.
simran kullanıcısının avatarı Simran Teşekkürler (1)
şikayetim var!

Yorumlar

 • aslıkant kullanıcısının avatarı aslıkant

  daha kısa varmı ?

  şikayetim var!
 • simran kullanıcısının avatarı simran

  oldu mu

  şikayetim var!
Bu cevap için yorumunu buraya yaz...

Aradağını bulamadın mı?

Soru sor