Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Soru ekle

Telefonuna yükle

Soru

takip et

ışık kirliliğinin sebep olduğu zararlar nelerdir? ışık

ışık kirliliğinin  sebep olduğu zararlar nelerdir?

ışık kirliliğinin azatmak için ne gibi önnemler almak gerekir?

nolur bu sorunun cevabını kısa sürede  söleyin nolur acilll 

şikayetim var!

Yorumlar

  • omerozdemir72 kullanıcısının avatarı omerozdemir72

    evlerde fazla lamba kulan mayın gerekli olani kulanın

    şikayetim var!
Bu soruyu Allah199600 kullanıcısına sor...

Cevaplar

1 soru 1-Işığı üretmek için enerji tüketilir.Enerji kaynaklarının azalmasına neden olur.
2-Enerji tasarrufu yapılmasa aile bütçesine ve ülke ekonomisine zarara neden olur.
3-Başka ülkelerden elektrik satın almamıza neden olur.
4-Göz sağlığımızın bozulmasına neden olur.
5-Işık kirliliği doğal yaşamı olumsuz etkiler.
6-Caretta carettalar yumurtadan çıktıktan sonra denize doğru bir yolculuğa çıkarlar.Kıyıya yakın yerlerdeki aşırı ışık onların yolculuğunu etkiler. Işığa doğru yürürler .Bu olay kaplumbağaların ölmelerine ve nesillerinin yok olmasına neden olur.
7-Kuşlar ve böcekler aydınlatılmış yüzeylere çarpıp ölebilirler. 2 soru Işığın göğe yönelmesini önlemek ve aydınlatılacak yere doğru göndermek. Yeryüzüne paralel ışığın yayımını önlemek için mümkün olduğunca ışık ya tüm kesilmeli ya da çok düşük profilli muhafazalarda tutulmalıdır.Enerji tasarrufu eden ve ışığı her yöne saçmayan lambalar kullanılmalıdır. Astronomlar ışık kaynağı olarak düşük basınçlı sodyum lambaları tercih etmektedirler. Düşük basınçlı sodyum lambalar ışığı tam kesmez veya çok düşük profilli bir muhafaza değildir. Yüksek basınçlı sodyum lambalar ise gökyüzüne paralel ışık miktarını çok azalttığından daha fazla kabul görmektedir.Fazla ışıklandırmadan kaçınılmalıdır. Kabul edilen standartlara göre herhangi bir iş için doğru ışık miktarının kullanılması , ışık kirliliğine neden olan yansıtılmış ışık miktarını azaltacaktır.Gereksiz gece ışıklandırması , kısmen dekoratif amaçlı projektör , ticari ve reklam amaçlı ışıklandırma , spor sahalarında kullanılan projektörler gece yarısından sabahın erken saatlerine kadar kapatılmalıdır.Bina dış cephe ve reklam panolarının aydınlatılması amaçlı kullanılan projektör tipi armatürleruygun açılarla sadece aydınlatılmak istenilen alanı aydınlatacak tipte seçilmeli ve yönlendirilmelidir. Mümkün olduğunda aydınlatma yukarıdan aşağıya doğru yönlendirilerek yapılmalıdır.Park ve bahçelerde büyük oranda gökyüzüne ışık gönderen glop tipi armatürlerin kullanılmasından kaçınılmalıdır. Bunların yerine yürüyüş yollarında uluslar arası önerilerce verilen değerlerde yatay ve düşey aydınlık düzeylerini yaratan uygun tasarımlı direkt veya yarı-direkt armatürler kullanılmalıdır.
mahyakamali kullanıcısının avatarı Mahyakamali Teşekkürler (4) Seviye: 2, Oylar: 4
şikayetim var!

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...
Işık kirliliği, sokaklarda, evlerde kısacası her yerde gereğinden fazla ışık kullanmaktır. Işık kirliliği boşa enerji harcar. Örneğin geceleri evlerde ışıkları yakmamız, sokaklardaki reklam levhalarının gecelere kadar açık durması ışık kirliliğidir. Işık kirliliğini azaltmak için ışığı gerektiğinde kullanmalı, boşa harcamamalıyız.


pamukkedi2002 kullanıcısının avatarı Pamukkedi2002 Teşekkürler (1)
şikayetim var!

Yorumlar

  • kattyperi kullanıcısının avatarı kattyperi

    Işık kirliliği, sokaklarda, evlerde kısacası her yerde gereğinden fazla ışık kullanmaktır. Işık kirliliği boşa enerji harcar. Örneğin geceleri evlerde ışıkları yakmamız, sokaklardaki reklam levhalarının gecelere kadar açık durması ışık kirliliğidir. Işık kirliliğini azaltmak için ışığı gerektiğinde kullanmalı, boşa harcamamalıyız.

    şikayetim var!
Bu cevap için yorumunu buraya yaz...

Aradağını bulamadın mı?

Soru sor