Soru

ışık kirliliğinin sebep olduğu zararlar nelerdir?

ışık kirliliğinin azatmak için ne gibi önnemler almak gerekir?

nolur bu sorunun

cevabını kısa sürede söleyin nolur acilll

gönderen Allah199600

Yorumlar

 • omerozdemir72 kullanıcısının avatarı evlerde fazla lamba kulan mayın gerekli olani kulanınOmerozdemir72
  şikayetim var!
Bu soruyu Allah199600 kullanıcısına sor...

Cevaplar

Cevaplar

2
Mahyakamali cevapladı
1 soru 1-Işığı üretmek için enerji tüketilir.Enerji kaynaklarının azalmasına neden olur.
2-Enerji tasarrufu yapılmasa aile bütçesine ve ülke ekonomisine zarara neden olur.
3-Başka ülkelerden elektrik satın almamıza neden olur.
4-Göz sağlığımızın bozulmasına neden olur.
5-Işık kirliliği doğal yaşamı olumsuz etkiler.
6-Caretta carettalar yumurtadan çıktıktan sonra denize doğru bir yolculuğa çıkarlar.Kıyıya yakın yerlerdeki aşırı ışık onların yolculuğunu etkiler. Işığa doğru yürürler .Bu olay kaplumbağaların ölmelerine ve nesillerinin yok olmasına neden olur.
7-Kuşlar ve böcekler aydınlatılmış yüzeylere çarpıp ölebilirler. 2 soru Işığın göğe yönelmesini önlemek ve aydınlatılacak yere doğru göndermek. Yeryüzüne paralel ışığın yayımını önlemek için mümkün olduğunca ışık ya tüm kesilmeli ya da çok düşük profilli muhafazalarda tutulmalıdır.Enerji tasarrufu eden ve ışığı her yöne saçmayan lambalar kullanılmalıdır. Astronomlar ışık kaynağı olarak düşük basınçlı sodyum lambaları tercih etmektedirler. Düşük basınçlı sodyum lambalar ışığı tam kesmez veya çok düşük profilli bir muhafaza değildir. Yüksek basınçlı sodyum lambalar ise gökyüzüne paralel ışık miktarını çok azalttığından daha fazla kabul görmektedir.Fazla ışıklandırmadan kaçınılmalıdır. Kabul edilen standartlara göre herhangi bir iş için doğru ışık miktarının kullanılması , ışık kirliliğine neden olan yansıtılmış ışık miktarını azaltacaktır.Gereksiz gece ışıklandırması , kısmen dekoratif amaçlı projektör , ticari ve reklam amaçlı ışıklandırma , spor sahalarında kullanılan projektörler gece yarısından sabahın erken saatlerine kadar kapatılmalıdır.Bina dış cephe ve reklam panolarının aydınlatılması amaçlı kullanılan projektör tipi armatürleruygun açılarla sadece aydınlatılmak istenilen alanı aydınlatacak tipte seçilmeli ve yönlendirilmelidir. Mümkün olduğunda aydınlatma yukarıdan aşağıya doğru yönlendirilerek yapılmalıdır.Park ve bahçelerde büyük oranda gökyüzüne ışık gönderen glop tipi armatürlerin kullanılmasından kaçınılmalıdır. Bunların yerine yürüyüş yollarında uluslar arası önerilerce verilen değerlerde yatay ve düşey aydınlık düzeylerini yaratan uygun tasarımlı direkt veya yarı-direkt armatürler kullanılmalıdır.
 • 4 Yorum
 • Şikayetim var!
 • Teşekkürler (4)
 • oy ver Seviye: 2, Oylar: 4

Yorumlar

 • ada44 kullanıcısının avatarı ne kadar çok yazmışsınAda44
  şikayetim var!
 • mahyakamali kullanıcısının avatarı işteMahyakamali
  şikayetim var!
 • sedef55gs kullanıcısının avatarı sağolunSedef55gs
  şikayetim var!
 • mahyakamali kullanıcısının avatarı bişey değilMahyakamali
  şikayetim var!
Bu cevap için yorumunu buraya yaz...
Pamukkedi2002 cevapladı
Işık kirliliği, sokaklarda, evlerde kısacası her yerde gereğinden fazla ışık kullanmaktır. Işık kirliliği boşa enerji harcar. Örneğin geceleri evlerde ışıkları yakmamız, sokaklardaki reklam levhalarının gecelere kadar açık durması ışık kirliliğidir. Işık kirliliğini azaltmak için ışığı gerektiğinde kullanmalı, boşa harcamamalıyız.


 • 1 Yorum
 • Şikayetim var!
 • Teşekkürler (1)
 • oy ver

Yorumlar

 • kattyperi kullanıcısının avatarı Işık kirliliği, sokaklarda, evlerde kısacası her yerde gereğinden fazla ışık kullanmaktır. Işık kirliliği boşa enerji harcar. Örneğin geceleri evlerde ışıkları yakmamız, sokaklardaki reklam levhalarının gecelere kadar açık durması ışık kirliliğidir. Işık kirliliğini azaltmak için ışığı gerektiğinde kullanmalı, boşa harcamamalıyız.Kattyperi
  şikayetim var!
Bu cevap için yorumunu buraya yaz...