üst ve alt geçit nedir.arkadaşlar performans ödevi ne olur alıntı yapabilirsiniz

Bu soruyu Ahmet06selvi kullanıcısına sor...

Cevaplar çık

ir yolun iki yanını, basamaklarla yükseltilmiş bir bağlantı ile birleştiren ve yayaların yoldaki taşıt trafiğinin çekinceleriyle karşılaşmaksızın karşıdan karşıya geçmelerini sağlayan yoldur. Üst geçidin yapılmasındaki amaç trafik akımını kesmemektir. Türkiye’de üst geçitler Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin Birinci Kısmı’nın İkinci Bölümü’nde yer alan tanımlar bölümünde tanımlanmıştır.
Birçok gelişmiş ülkede üst geçitler hem fonksiyonel hem de güzel sanat çalışmaları olarak kullanılır. Üst geçitler tamamlar. Üst geçitler bazı ülkelerde dekoratif amaçlarda da kullanılabilir. Gelişmekte olan ülkeler de ise üst geçitler nehirlerin diğer yakasına geçmek, çevresel nedenlerle ulaşılamayan eğitim, sağlık vb. kuruluşlara ulaşmak için tek erişim kaynağı olabilir. Kırsal alanlar da ise üst geçitler basit asma köprü tasarımları olarak karşımıza çıkar.
Üst geçitler sürdürülebilir ulaşım hareketinin önemli bir parçasını oluştururlar. Üst geçitler trafik aksamadan yayaların güvenli bir şekilde ulaşımını sağlar. Üst geçitler basit asma köprü şeklinde, ay şeklinde olabilir. Üst geçitler keresteden, çelikten ya da betondan yapılabilir. Üst geçitlerin yanında herhangi bir sorun olmaması için bariyerler de bulunmaktadır. Ayrıca İngiltere’de 1995 Özürlüler Ayrımcılık Yasası gereği engelli insanların üst geçitlere ulaşımını sağlamak için asansörler ya da rampaların kullanılmalısı kural olarak konulmuştur.
Dünyadaki en uzun üst geçidin New York Hudson Nehri boyunca uzayan Poughkeepsie Üst Geçidi olduğu söylenir. Aslında bu üst geçit trenler için inşa edilmiştir fakat daha sonra yaya yürüyüş yolu olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu geçit toplam 208215 metredir.

Alt Geçit
Trafik akışını kesmemek için başka bir yolun altından geçirilen yol.

Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/392543-alt-ve-ust-gecit-nedir.html#ixzz2GGJMqsBf

Merhaba! Hala cevaptan emin değilsen…

Sonraki cevabı gör

Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da

Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir