Soru

keremturkozu kullanıcısının avatarı

Oruç İbadetinin Toplumsal Faydaları nelerdir kısaca uzun yazarsanz vermem en doğru cevaba en iyi vercem

gönderen Keremturkozu

Daha fazla açıklamaya mı ihtiyacın var? Sor!

Bu soruyu Keremturkozu kullanıcısına sor...

Cevaplar

Cevaplar

2
Magnum kullanıcısının avatarı
Magnum cevapladı


Oruç, toplumda sevgi, saygı, dayanışma ve yardımlaşma duygularını geliştirir. Birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhunu güçlendirir Hayatında açlık nedir bilmeyen bir insan yoksulların çektiği açlık ve sıkıntıyı gereği gibi anlayamaz. Oruç tutan kimse açlığın ne demek olduğunu iyi bilir. Fakirlere yardım elini uzatmak isteyen ve sıkıntılarını gidermeye çalışan, toplumun huzur ve mutluluğuna katkıda bulunmaya çalışanların sayısı artak. Böylece oruç, toplumun şefkat ve merhamet duygularını geliştirir. 
Ramazan ayı, zekat ve sadakaların verilmesine vesile olan bir aydır. Mal ve gönül zenginliğinin sergilendiği, özellikle fakirlerin gönlünün alındığı, fakir zengin diyalogunun yaşandığı kardeşlik ayıdır. Oruç ibadeti, toplumu içten içe kemiren bencillik, kibirlenme, böbürlenme ve düşmanlık duygularının yok edilmesine yönelik yoğunlaştırılmış toplumsal arınma programıdır. Kadın-erkek, yaşlı-genç, fakir-zengin ayrımı yapılmaksızın, her sınıftan insan, iftar sofralarında, teravih namazlarında ve bayramlarda bir araya gelir. Birbirlerinin neşelerine ortak olur ve kederlerini paylaşırlar. Böylece insanlar arasında toplumsal sorumluluk bilinci, birlikte yaşama kültürü, toplumsal barış ve dayanışma ruhu gelişir. Yapılan istatistikler, bu ayda cinayetlerde, zina, içki ve hırsızlık olaylarında  büyük bir azalma görüldüğünü açıkça ortaya koymaktadır. Bundan dolayı, Ramazan, inanan inanmayan herkesin nasibini aldığı   bir aydır. Fakir ve yoksullar, kimsesiz ve yetimler, ilgisizlik ve terkedilmişlikten kurtulur, hayata ümitle bakmanın  tadına varır. 
Oruç ibadeti, sadece nefsin kötülüklerden ve düşmanca duygulardan arındırılması değildir, aynı zamanda beden ve mekan temizliği anlamına gelmektedir. Bu ayda insanlar, beden ve elbiselerini, evlerini, sokaklarını,  paylaşılan toplu mekanları  temiz tutmak suretiyle etrafındaki insanların estetik ve göz zevkine, sağlığına zarar vermemeye çalışır. Bu açıdan, Ramazan ayı birlikte yaşama kültürünün aşılandığı ve geliştirildiği bir aydır. 
Ramazan ayı, dini açıdan toplumsal aydınlanma ve eğitim ayıdır. Bu ayda insanlar, bir araya gelerek Kur’an okurlar, dini bilgilerini yenilerler. Bilmediklerini öğrenir, bildiklerini başkalarıyla paylaşırlar. Oruç, camilerde yapılan vaaz ve irşadlarla, iletişim araçlarında yapılan özel Ramazan progamlarıyla ve yazılan yazılarla,  manevi bir atmosfer oluşur. Toplumun bilgisizlikten kurtulmasına, aydınlanmasına  ve bilgi toplumu haline gelmesini sağlar. 
İftar sofraları, yardımlaşma duygularının geliştiği ve uygulandığı sevgi ve saygı sofralarıdır. Oruçun bitiminden sonra yaşanan  bayramlar,  neşe, sevinç, sevme, sevinme ve sevindirme günleridir. Toplumun milli birlik ve beraberlik duygularının zirveye ulaştığı, dayanışma ve kaynaşmanın daha yoğun yaşandığı müstesna zaman dilimleridir. Anne babaların, büyüklerin, hastaların, komşuların, akraba ve dostların ziyaret edilerek Allah’ın rızasının kazanıldığı hayır günleridir. Bu günlerde dargınlar ve küskünler barışır.

  • Yorumlar
  • Şikayetim var!
  • Teşekkürler (7)
  • oy ver Seviye: 4, Oylar: 2

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...
aaöl kullanıcısının avatarı
Aaöl cevapladı

Orucun Topluma Faydaları

Orucun kişi bakımından pek çok faydaları yanında toplumun huzuruna da sağladığı çok önemli faydaları vardır.

Oruç, insanın şefkat ve merhamet duygularını geliştirerek bunun topluma sevgi ve yardım şeklinde yansımasını sağlar.

Hayatında açlık nedir bilmeyen bir insan yoksulların çektiği açlık ve sıkıntıyı gereği gibi anlayabilir mi? "Bir eli yağda, bir eli balda" olan varlıklı bir kimse yoksulların çektiği ızdırabı yüreğinde duyabilir mi? Elbetteki, gereği gibi duyamaz.

Fakat oruç tutan kimse açlığın ne demek olduğunu bizzat tatmış olduğundan yokluk içinde kıvranan fakirlerin, kimsesizlerin çektikleri sıkıntıları içinde duyarak şefkat ve acıma duyguları gelişir. Bunun sonucu olarak da fakirlere yardım elini uzatarak sıkıntılarını giderir, toplumun huzur ve mutluluğuna katkıda bulunur.

Dinimiz, bütün müslümanları tek bir vücut gibi kabul etmiş, müslümanların birbirlerinin dertleri ile ilgilenmelerini istemiştir.

Peygamberimizin, "Yanıbaşında komşusu aç olduğu halde tok yaşayan, kâmil mü'min değildir" anlamındaki hadis-i şerifi, konunun önemini açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Bizim için en güzel örnek olan sevgili Peygamberimiz insanların en cömerdi idi.
Ramazan ayında cömertliği doruk noktasına ulaşır, elinde ne varsa yoksullara dağıtırdı.
Peygamberimizin mubarek hanımı Hz. Aişe diyor ki: "Allahü teâlânın Rasûlü üç gün peşpeşe karnını doyurmamıştır. İsteseydi doyururdu. Lâkin o, yoksulları doyurup kendisi aç kalmayı tercih ederdi."

Onun ahlâk ve fazilet dolu yaşayışını örnek alan müslümanlarda da aynı davranışları sergilemek zorundadır.

Oruç yardımlaşma ve dayanışma duygusunu geliştiren bir ibadettir. Oruç tutan varlıklı bir kimse yoksulluğun ne olduğunu aç ve susuz kalarak daha iyi öğrenir. Bu sayede yoksulluğun sıkıntısını bizzat yaşar Yoksulların yaşadığı güçlüklerin farkına varır. Yoksullara daha çok yardım yapmayı arzular. Yapılan bu yardımlar insanlar arasında sevgi ve saygı bağlarını kuvvetlendirir. Cömertlik duygularını geliştirir.

Bunun yanında ramazan ayında kurulan iftar ve sahur sofraları kılınan teravih namazları ve mukabele gibi dini uygulamalar toplumdaki bireyleri birbirine yakınlaştırır. Ayrıca dinimizin emrettiği mali ibadetlerden biri olan fitre bu ayda verilir. Zenginler zekâtlarını bu ayda vermeye özen gösterirler. Bu durum toplumda büyük bir yardımlaşma ve dayanışma ortamı oluşur.


Kaynak: http://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/345453-ramazan-ayinin-ve-orucun-topluma-faydalari-nedir.html#ixzz2GGqiryd9
  • Yorumlar
  • Şikayetim var!
  • Teşekkürler (5)
  • oy ver

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...