yurdumuzun yer altı ve yerüstü zenginliklerini konu aln metinler?

Bu soruyu Busegs97 kullanıcısına sor...

Cevaplar çık

yurdumuzun yeraltı kömür petrol demir nerede oluşmaktadır, yurdumuzun yeraltı zenginliklerini madde halinde göster, kömür petrol doğalgaz gibi maddelerin çıkarıldığı kaynaklar, ege bölgesinin linyit çıkarım alanları, kalsedon çıkarıldığı yerler mta, yurdumuzun yeraltı zenginliklerini konu alan metinler, yurdumuzun yeraltı zenginlikleriyle konu alan metinler ve görseler, yurdumuzun yeraltı zenginlikleri nelerdir metınler, yurdumuzun yeraltı zenginlikleri, türkiyenin yeraltı zenginlikleri madde madde, türkiye pomza yatakları, türkiyede taşkömürü yatakları, türkiye yeraltı dogal kaynakları petrol demir kömür, yurdumuzun yeraltı zenginlikleri metin, yurdumuzun yeraltı kömür petrol metinler, yeraltı zenginliklerimiz madde madde, türkiyedeki kömür madenleri ile ilgili grafikler, istanbulun yeraltı zenginlikleri metinler görseler, yurdumuzun yeraltı kömür petrol demir ile ilgili şiir, yurdumuzun petrol ve kömür çıkarılan yerler madde madde, bitümlü şeyl, yurdumuzun yer alti kaynaklari petrol ğibi resimler bul, türkiyenin yeryüzü ve yeraltı kaynakları (madde madde), yeraltı kaynakları maddeleri, yurdumuzun yeraltı demir petrol kömür resimler 
Kaynak: http://www.cerezforum.com/turkiye-cografyasi/51218-turkiye-yeralti-kaynaklari.html#ixzz2GXyLsbaK

Türkiye için kaynaklarla ilgili son veriler
Türkiyenin yeraltı ve yer üstü zengnlikleri

Bor: Türkiye 3 milyar 66 milyon ton olan bor rezervleri ile dünya bor potansiyelinin yüzde 72'sini elinde bulunduruyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerinden derlenen bilgiye göre, Türkiye, fındık, vişne, kiraz, haşhaş tohumu ve kayısıdaki üretim miktarları ile dünya liderliğini elinde bulunduruyor.

BM Dünya Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO) en son 2009 yılında yayımlanan raporuna göre, yıllara göre 450-600 bin ton arasında fındık üretimi ile Türkiye, dünya fındık üretiminin yaklaşık yüzde 60'ını tek başına yaparken, vişne, kiraz, haşhaş tohumu ve kayısıdaki üretim miktarları ile dünyanın en büyük üreticisi konumunda.

Türkiye, incir, Antep fıstığı , mercimek, bal, kestane, hıyar, biber, karpuz ve kavun üretiminde ise dünyanın en büyük ikinci üretici ülkesi olurken, nohut, zeytin, ceviz, elma, kuru soğan, taze fasulye üretiminde ise üçüncü sırada bulunuyor.

Bunun yanı sıra 10 milyon 745 bin 572 ton domates ve 816 bin 134 ton patlıcan üretimi ile dünyanın dördüncü büyük ülkesi olan Türkiye, greyfurt ve şeker pancarındaki üretim miktarı ile beşinci sırada yer alıyor.

Ayrıca, Türkiye üretim miktarları ile dünya sıralamasında aspir ve çavdarda altıncı, pamukta yedinci, arpada sekizinci, ayçiçeğinde dokuzuncu, susam, mandalina, çilek, armut, çay, havuç ve karnabaharda ise onuncu sırada yer alıyor.

Yeraltı zenginliklerimiz- Türkiye bitkisel ürünlerdeki zenginliğinin yanı sıra, üzerinde bulunduğu jeolojik yapının bir sonucu olarak dünyada kendi ham madde gereksiniminin önemli bir bölümünü karşılayabilen maden çeşitliliğine sahip nadir ülkelerden biri konumunda. Türkiye, dünya madenciliğinde adı geçen 132 ülke arasında toplam maden üretimi itibarı ile 28'inci, üretilen maden çeşitliliği açısından da 10'uncu sırada yer alıyor. Türkiye başta endüstriyel ham maddeler olmak üzere, metalik madenler, enerji ham maddeleri ve jeotermal kaynaklar açısından zengin bir konumda bulunuyor. Türkiye'de günümüzde dünyada ticareti yapılan 90 çeşit madenden sadece 13'ü belirlenemezken, geri kalan 50 çeşit maden açısından zengin ya da çok zengin, 27 çeşit maden bakımından ise yetersiz kaynaklara sahip bulunuyor.

Rezerv yönünden, başta bor, trona, bentonit, mermer, feldspat, manyezit, alçı taşı, pomza, perlit, stronsiyum ve kalsit olmak üzere dünyanın sayılı zengin ülkelerinden birisi durumundaki Türkiye'de zengin maden açısından ilk sırayı 3 milyar ton ile dünya bor rezervinin yüzde 72'sini oluşturan bor mineralleri alıyor. Ayrıca, Türkiye, dünya feldispat rezervinin yüzde 23'ünü ve bentonit rezervinin ise yüzde 20'sini elinde bulunduruyor.

Dünya da ikinci büyük soda külü rezervi olan Beypazarı Trona yatağını işletmek üzere kurulan tesis, yılda 1 milyon ton soda külü, 100 bin ton sodyum karbonat üretimi ile dünya tüketiminin yüzde 2,5'ini karşılıyor.

Selam! Hala cevaptan emin değil misin?

Benzer cevaplar

Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da

Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir