×

ÖDEVİNE ÜCRETSİZ YARDIM AL!

NEDEN EODEV'E KATILMALIYIM?

  • Derslerin hakkında sorular sor
  • Açıklayıcı çözümlerle daha iyi öğren
  • Benzer ödevlere göz at

mantarların biyolojik ve ekonomik önemi

kullanılmıştır. Mayalanma olayı, bazı bakteriler, maya ve küf mantarları tarafından me dana getirilmektedir. Eskiden, mayalama işlemi tabi yolla gerçekleştiriliyordu. Bugün gelişmiş olan teknikler sayesinde tek bir mikroorganizmanın kültürü yapılabilmektedir ve bunlar kullanılmak suretiyle kaliteli ürünler elde edilmektedir. Görülüyor ki bu endüstri mayalanma oluşturan mantarlara bağlıdır. Bunlar arasında en önemlisi Saccharomyces cerevisiae’ dir. Maya mantarları lüzumlu mayalanmayı sağlamak üze
sağlamak üzere ekmek yapımında da kullanılmaktadır
Mantarlar doğada serbest olarak bulunan ancak bir çok türü de insanlar tarafından kültür tarımı şeklinde üretilebilen bitkilerdir. Mantarlar hayatımızda genellikle yiyecek olarak kullanılmaktadır. Ancak mantarların hayatımızın değişik alanlarında da kullanım alanları vardır Bunlara kısa örnekler vermek gerekirse:

1) Mantarlar pizza gibi yiyeceklerde kullanılırlar. Ayrıca mantarlar bilhassa kültür mantarları yemeklerde de kullanılmaktadır
2) Bazı mantar türleri ilaç yapımında faydalanılır (kuzugöbeği gibi)

3) Küf mantarları adı verilen mantarlar penisilin adı verilen antibiyotik ilaçların yapımında kullanılır.

4) Mantarlarda barınan bazı böcekler tarımsal zararlı ve parazit mücadelesinde de kullanılmaktadır.

5) Bazı mantar türleri reişi mantarı (reishi mantarı gibi) kanser tedavisinde alternatif tedavi yolu olarak kullanılmaktadır.
4) Mantarlardan aynı zamanda kozmetik ve cilt bakımı gibi sektörlerde de yoğun olarak faydalanılır.

5) Mantarlar doğadaki biyolojik maddelerin geri dönüşümü için de büyük faydalar sağlamaktadır. Toprağın yaklaşık olarak 1 metre derinliğine kadar mantarlar biyolojik maddeleri parçalar ve doğaya tekrar kazandırırlar.

Cevaplar

Bakteriler,basit yapıları,biyolojik işlevlerinin kolay anlaşılabilmesi ve hızlı çoğalmaları nedeniyle labaratuvarlarda ve endüstride çokça yararlanılan canlılardır.Özellikle çok sayıda organik maddeyi ayrıştırmayı sağlayan enzimleri taşıma özellikleri,bakterilerin önemini giderek arırmaktadır.Değişik canlılar ve bu canlıların yaşadıkları ortam arasındaki dengenin sağlanmasında bazı bakterilerin bazı bakterilerin önemli rolleri vardır. 

Değişik bakteri türleri,metabolik etkileri sonucu çeşitli maddeler üretir.Birçok endüstri dalı kısmen yada tümüyle bakteri faaliyetlerine bağlı olarak çalışır.Örneğin;metil alkol,etil alkol,aseton, metan asetik asit gibi kimyasal maddeler bakteriler sayesinde üretilir.Yoğurdun,turşunun,peynirin,sirkenin ve şarabın vb.pek çok maddenin yapımı bakterilerle sağlanır.

insanın yediği besinlerin kalın bağırsağa geçen sindirilmeyen artıkları,burada bakterilerce ayrıştırılarak dışkıya dönüştürülür.Özel çürükçül bakteriler,kanalizasyon artıklarını işleyen fabrikaların çalışmasında da önemli rol oynar.Atıkların süzülen sıvı kısmındaki hastalık etkeni bakteriler,çürükçül bakteriler tarafından öldürülür.Geriye kalan su ise tarım alanlarının sulanmasında vb. amaçlarla kullanılır.

Bakterilerin en önemli özelliklerinden bir tanesi de yeryüzünde yaşamım sürekliliği için birçok biyokimyasal olayı gerçekleştirmeleridir.

Pekçok hastalıktan korunmada ve tedavide, bakterilerden yararlanılarak elde edilen aşı serumlar kullanılır.İnsülin gibi hormonlar,antibiyotikler,aşıların bir kısmı kanser tedavisinde kullanılan bazı kimyasal maddeler biyoteknolojik yöntemlerle bakterilerden sağlanmaktadır.Bazı bakteri türleri,geniş tarım alanlarında doğal tarım ilacı olarak kullanılmaktadır.

3
yardımcı olduysam tşekür edermisin
Beyin
  • Beyin
  • Helper
Cevaptan emin değil misin?
EODEVLE DAHA FAZLA ÖĞREN!
Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!
  • Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır
  • Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da
  • Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir