Çevrenizde dünyaya benzeyen neler vardır

gezegenler yldrm33
toplar............ iremözlem
Bu soruyu Musagsm kullanıcısına sor...

Cevaplar çık

Dünyamızın şekline baktığımız zaman ekvatorlardan şişkin ve kutuplardan basık bir şekilde görmekteyiz. Okulumuzda dünya maketi varsa bunu gözle görmemizde mümkün olur. Dünyanın biçimine bilim dilinde Geoit denir. Kendi ekseni etrafında dönen gününü 24 saat içerisinde tamamlar, dünyamız ile ilgili inceleme yapan bilim dalına gökbilim yani astronomi denir.Dünyanın şekli çevremizde benzediği cisimler;
Portakal
Basketbol topu
Limon
Yumurta
Elma
Şeftali
Karpuz
Kavun
Erik
Dünyamızın şekli yuvarlak olmamaktadır üst kısımlarından basık olduğundan dolayı yan kesimler biraz şişkindir. Çevremizde bir çok nesneye benzetebiliriz sakız veen makinelere dahi benzeyebilir.
Top Yer’in şeklinin oluşmasında yerçekimi ve merkezkaç kuvvetinin yanında, yer yapısını oluşturan çeşitli özelliklere sahip maddelerin de etkisi vardır. Yer’in deniz yüzeyinden yüksekte olan kısımlarının atılması ve denizden alçak olan çukurların dikkate alınmaması ile meydana gelen bu şekle Geoid (yerimsi) denir. Geoid şeklinin temel özelliği; Ekvator’da şişkin kutuplardan basık, ancak genel anlamda yuvarlak olmasıdır. Geoid şekline benzer cisimlere portakal, mandalina örnek verilebilir.

Merhaba! Hala cevaptan emin değilsen…

Sonraki cevabı gör

Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da

Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir