Soru

huseyin1471 kullanıcısının avatarı

Türk halk şiiri geleneğkini örneklerle incelemesi

gönderen Huseyin1471

Daha fazla açıklamaya mı ihtiyacın var? Sor!

Bu soruyu Huseyin1471 kullanıcısına sor...

Cevaplar

Cevaplar

2
OnurDündar33 kullanıcısının avatarı
OnurDündar33 cevapladı
Türk Halk Şiiri Dönemlerinin Örneklerle İncelenmesiCumhuriyet Dönemi Halk Şiirinin Özellikleri:Halk şairleri usta-çırak ilişkisi içinde yetişmeye devam etmişlerdir.Genel olarak saz eşliğinde şiir söyleme geleneğinin takipçisidirler.Saz çalma geleneğine uymayıp sadece şiir yazan şairler de vardır. (Abdurrahim Karakoç gibi)Bu dönem halk şairleri, şiirlerinde geleneksel konuların yanında güncel konuları da işlemişlerdir.19. yüzyıl halk şiirine göre Cumhuriyet dönemi halk şiirleri daha sade bir dille söylenmiştir.Divan şiiri etkisi ve Arapça-Farsça sözcüklerin kullanımı bu dönemde oldukça azalmıştır.Cumhuriyet Dönemi Halk Şiirinin Önemli Temsilcileri:1. ÂŞIK VEYSEL ŞATIROĞLU (1894 – 1973)Sivas’ın Şarkışla ilçesinde doğan şair, gözlerini küçük yaşlarda kaybetmiş ve öğrenim görememiştir.Şiirlerinde vatan, toprak sevgisi ve aşkı işlemiştir.Ahmet Kutsi Tecer tarafından keşfedilmiş, şiirlerini hece ölçüsüyle yazmıştır.“Kara Toprak”, “Uzun İnce Bir Yoldayım” gibi şiirleriyle oldukça sevilmiştir.Eseri:Şiir: Dostlar Beni Hatırlasın2. ABDURRAHİM KARAKOÇ (1932 – 2012)Saz çalmamakla birlikte şiirlerini halk şiiri gelenekleri doğrultusunda yazmıştır.Politik taşlamalarıyla tanınan şair, “Mihriban” adlı şiiriyle geniş kesimler tarafından sevilmiştir.Eserleri:Şiir: Hasan’a Mektuplar, Haber Bülteni, Kan Yazısı, Vur Emri, Beşinci Mevsim3. ÂŞIK MAHSUNİ ŞERİF (1940 – 2002)Halkın sıkıntılarını toplumcu bir bakış açısıyla anlatmış, güncel siyaseti konu alan politik şiirler ve taşlamalar yazmıştır.Şiirlerini saz eşliğinde söylemiştir.Eserleri:Şiir: İşte Gidiyorum Çeşm-i Siyahım, Bu Mezarda Bir Garip Var, Dom Dom Kurşunu, Yuh Yuh, Bizden Geriler4. ÂŞIK MURAT ÇOBANOĞLU (1940 – 2005)Âşıklık geleneğinin bir parçası olan türkülü hikayeler anlatma konusunda oldukça başarılıdır.Kendi türkülerinin yanında usta malı türküleri de genç kuşaklara aktarmıştır.Eserleri:Şiir: Cumhuriyet Destanı, Öğretmen, Dertli Bülbül, Neyine Güvenemem Yalan Dünyanın, Yaradan5. ÂŞIK ŞEREF TAŞLIOVA (1938 – …)SPONSORLU BAĞLANTILARGünümüz saz şiirinin önde gelen temsilcilerindendir.Şiirlerinde aşk, hasret, tabiat ve sosyal konuları işlemiştir.Eserleri:Şiir: Ben Bir Şeyda Bülbül, Güzel Görünür, Gönül Bahçesi6. ÂŞIK FEYMANİ (1942 – …)Şiirlerinde tasavvufi deyişlere yer veren şair, atışma alanında büyük başarı göstermiştir.Çukurovalı âşıklar arasında büyük saygınlığı vardır.Eserleri:Şiir: Ahu Gözlüm, Barışmam, Anadolum, Mevlana, Elveda, Bugün Bayramdır 
  • Yorumlar
  • Şikayetim var!
  • Teşekkürler (1)
  • oy ver Seviye: 5, Oylar: 1

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...
nisa23elazığ kullanıcısının avatarı
Nisa23elazığ cevapladı
1- Halk Şiiri Geleneği ve Özellikleri
o Halkın içinden yetişmiş ve çoğu okur-yazar olmayan sanatçılar tarafından oluşturulmuştur.
o Şiirler, sade bir halk Türkçesiyle söylenmiştir.
o Nazım birimi olarak dörtlük kullanılmıştır.
o Hece vezni kullanılmıştır.
o Kafiyeye önem verilmiştir.
o Aşk, tabiat,tasavvuf,yiğitlik gibi konular işlenmiştir.
o Şiirler hazırlıksız olarak söylenmiştir.
o Genellikle yarım kafiye kullanılmıştır.
o Gelenek usta-çırak ilişkisiyle bugüne kadar gelmiştir.
o Koşma,semai,varsağı,destan,ilahi,nefes,mani,türkü gibi nazım şekilleri vardır.
o Halk şiiri geleneğinin en güçlü temsilcileri Karacaoğlan,Aşık Seyrani,Pir Sultan Abdal, Dadaloğlu,Yunus Emre, Kaygusuz Abdal, Erzurumlu Emrah,Gevheri’dir.
o Bu geleneğin son dönem temsilcileri arasında Aşık Veysel, Murat Çobanoğlu ,Aşık Reyhani, Aşık Şeref Taşlıova ve Aşık Mahzuni’nin önemli bir yeri vardır.

2- Divan Şiiri Geleneği ve Özellikleri

* Divan edebiyatı, saray ve çevresinde gelişen ve aydın zümreye hitap eden bir edebiyattır. "Klasik Türk Edebiyatı" ismiyle de anılır.
* Bu döneme ait şairlerin, şiirlerini topladıkları "divan" adı verilen birer defterleri vardır. Her şairin bir divanı olduğu için, divan edebiyatı ifadesi daha yaygındır.
* Divan şiirinin dilinde Arapça ve Farsça kelime ve tamlamalar sıkça görülür. Bu dönemin Türkçesine "Osmanlı Türkçesi" denir.
* Nazım birimi beyittir.
* Aruz vezni kullanılmıştır.
* Şiirlerde aşk, tabiat, din, tasavvuf gibi genellikle ferdi konular işlenmiştir.
* Şiirlerde konu bütünlüğüne ve bütün güzelliğine değil, beyit güzelliğine yer verilmiştir. Yani en güzel şiiri yazmak değil, en güzel beyti yazmak amaçlanmıştır
* Kaside, gazel, mesnevi, murabba, terkib-i bend, rubai, şarkı gibi nazım şekilleri vardır.

3- Modern Şiir Geleneği

Bu geleneğin özellikleri şunlardır:
·Bu şiir geleneğinde şiirde ölçünün, nazım biriminin ve kafiyenin şart olmadığı savunulmuş ve ölçüsüz ve kafiyesiz şiirlerin örnekleri verilmiştir.
·Sanatlı söyleyişin yerine yalın ve tabiî söyleyiş benimsenmiştir.
·Her türlü konu işlenmiştir.
·Nazım birimi kullanılmamıştır.
·Serbest şiir tarzı benimsenmiştir.
·Şiirlerde sözcük dizilişi ve iç ahenk ön plandadır.

  • Yorumlar
  • Şikayetim var!
  • Teşekkürler (1)
  • oy ver

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...