×

ÖDEVİNE ÜCRETSİZ YARDIM AL!

NEDEN EODEV'E KATILMALIYIM?

  • Derslerin hakkında sorular sor
  • Açıklayıcı çözümlerle daha iyi öğren
  • Benzer ödevlere göz at

Cevaplar

2013-01-02T20:48:32+00:00
1.ve 2. Meşrutiyet Arasındaki Benzerlikler veFarklar
Her iki meşrutiyette de iki meclisli bir yapı vardır.
Ayan meclisi (meclis-i ala / meclis-i vala / meclis-i vükela): I. Meşrutiyette üyeleri padişah tarafından belirlenirdi ve mebusan meclisinden daha üstün yetkilere sahipti. II. Meşrutiyetle birlikte Ayan meclisi üyeleri mebusan meclisi tarafından belirlenmeye başlandı.
Mebusan meclisi (Milletvekili meclisi): I. Meşrutiyette Ayan meclisinden daha aşağıdadır. I. Meşrutiyette Mebusan meclisi tarafından hazırlanan kanunlar ayan meclisinin onayından geçerdi. II. Meşrutiyette ise Ayan meclisi önüne gelen kanunları sadece şeklen inceleme yetkisine sahipti. Yani sadece yürürlülükteki kanunlarla çelişip çelişmediğini kontrol ederdi. Bir nevi günümüzdeki Anayasa Mahkemesinin görevini üstlenmişti.

Padişah: I. Meşrutiyette çok geniş yetkilerle donatılmıştı. Meclisi açma-kapama yetkisi vardı. Önüne gelen kanunları sınırsız bir şekilde veto edebilirdi. Ancak II. Meşrutiyetle birlikte yetkileri daraltılmıştır. Önüne gelen kanunları 2 kez veto edebilirdi. 3. Kez kanun aynen geldiyse onaylamak zorundaydı. Yine meclisi açma ve kapama yetkisi de belirli ve zor şartlara bağlanmış
1 1 1
2013-01-02T20:49:26+00:00
HEr iki meşrutiyette de iki meclisli bir yapı vardır.

Ayan meclisi (meclis-i ala / meclis-i vala / meclis-i vükela): I. Meşrutiyette üyeleri padişah tarafından belirlenirdi ve mebusan meclisinden daha üstün yetkilere sahipti. II. Meşrutiyetle birlikte Ayan meclisi üyeleri mebusan meclisi tarafından belirlenmeye başlandı.


Mebusan meclisi (Milletvekili meclisi): I. Meşrutiyette Ayan meclisinden daha aşağıdadır. I. Meşrutiyette Mebusan meclisi tarafından hazırlanan kanunlar ayan meclisinin onayından geçerdi. II. Meşrutiyette ise Ayan meclisi önüne gelen kanunları sadece şeklen inceleme yetkisine sahipti. Yani sadece yürürlülükteki kanunlarla çelişip çelişmediğini kontrol ederdi. Bir nevi günümüzdeki Anayasa Mahkemesinin görevini üstlenmişti.


Padişah: I. Meşrutiyette çok geniş yetkilerle donatılmıştı. Meclisi açma-kapama yetkisi vardı. Önüne gelen kanunları sınırsız bir şekilde veto edebilirdi. Ancak II. Meşrutiyetle birlikte yetkileri daraltılmıştır. Önüne gelen kanunları 2 kez veto edebilirdi. 3. Kez kanun aynen geldiyse onaylamak zorundaydı. Yine meclisi açma ve kapama yetkisi de belirli ve zor şartlara bağlanmıştı.

1 1 1
Beyin
  • Beyin
  • Yardımcı
Cevaptan emin değil misin?
EODEVLE DAHA FAZLA ÖĞREN!
Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!
  • Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır
  • Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da
  • Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir