Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Soru ekle

Telefonuna yükle

Soru

takip et

uzaya ilk insan yollayan devlet?

uzaya ilk insan yollayan devlet?

şikayetim var!

Daha fazla açıklamaya mı ihtiyacın var? Sor!

Bu soruyu Silinmiş hesap kullanıcısına sor...

Cevaplar

Soğuk Savaş'ın önemli bir parçası olan Uzay Yarışı 1957'de Sovyetler Birliği'nin Sputnik 1'i uzaya yollamasıyla başlamıştı. Aynı yıl Sputnik 2 ile Layka'yı uzaya göndererek ilk kez bir canlıyı Dünya dışına yollayan da Sovyetler oluyordu. 1959 yılında Explorer 6'yı uzaya yollayan Birleşik Devletler, Dünya'nın uzaydan ilk fotoğrafını çekerek bu yarışa dahil oluyordu. Uzaya yolladıkları roket ve uydular ile uzayda yaşama olasılığı hakkında veriler toplayan iki süper güç insanlı uzay uçuş programlarını da oluşturuyorlardı. Nihayet 1961 yılında Sovyetler, Kazakistan'ın Baykonur kentinden fırlattıkları Vostok 1 uzay aracı ile Yuri Gagarin'i başarılı bir şekilde atmosfer dışına çıkarıyorlardı. İlk kez uzaya insan yollanıyor ve bunu gerçekleştiren Sovyetler Birliği büyük bir sükse yapıyordu. 1963 yılında Vostok 6 ile uzaya ilk kadını (Valentina Tereşkova) yollayan yine Sovyetler oluyordu. 1965 yılında Voshod 2 uzay aracı ile uzaya yollanan Aleksey Leonov da ilk uzay yürüyüşünü yapıyor ve Sovyetler başarılı uzay programları sayesinde uzay yarışında elini iyice güçlendiriyordu. 1968 yılında Ay yörüngesine ilk insanlı uçuşu gerçekleştiren Birleşik Devletler ise bir yıl sonra yapacağı hamle ile uzay yarışının altını üstüne getirecek ve yarışı fiilen sona erdirecekti.

Ay yüzeyine ilk iniş ve ilk ay yürüyüşünü gerçekleştirme hayali ile Neil Armstrong, Buzz Aldrin ve Michael Collins'den oluşan mürettebatıyla Apollo 11'i 16 Temmuz 1969'da uzay boşluğuna fırlatan Birleşik Devletler 20 Temmuz 1969 günü hedeflerinin ilkini gerçekleştirecekti. "Kartal konmuş", Apollo 11 başarılı bir şekilde Ay yüzeyine inmişti. Sıra uçuşun ikinci hedefini gerçekleştirmekteydi. İnişten altı saat sonra Apollo 11'in komutanı Neil Armstrong o ünlü sözlerini söyleyerek (bu videonun giriş cümlesi,http://bit.ly/kRmTa4) insanoğlu adına Ay'a ilk adımı atıyordu. Ardından ise Buzz Aldrin de Ay yüzeyine inerek Birleşik Devletler bayrağını Ay'a dikiyorlardı.

İlk kez atmosfer dışına araç yollayan, ilk kez uzaya canlı yollayan, ilk kez uzaya insan yollayan Sovyetler Birliği Birleşik Devletler tarafından tek hamleyle tuş ediliyordu.

EiNSTeiN1 kullanıcısının avatarı EiNSTeiN1 Teşekkürler (0) Seviye: 5, Oylar: 1
şikayetim var!

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...

Amerika ; devleti uzaya ilk astronotu göndermiştir

sümeyye06nur44 kullanıcısının avatarı Sümeyye06nur44 Teşekkürler (0)
şikayetim var!

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...

Aradağını bulamadın mı?

Soru sor