Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Soru ekle

Telefonuna yükle

Soru

takip et

İnsanların hangi faliyetleri yaşam alanlarını olumsuz

İnsanların hangi faliyetleri yaşam alanlarını olumsuz etkilemektedir? Bu yaşam alanlarının korunması için neler yapılmalıdır?
ödev iOS ile eklendi
şikayetim var!

Daha fazla açıklamaya mı ihtiyacın var? Sor!

Bu soruyu Mbural kullanıcısına sor...

Cevaplar

 İNSAN: İnsanların endüstriyel ve tarımsal etkinlikleri başta olmak üzere çeşitli faaliyetleri olumsuz sonuçlar doğurmakta, bitki ve hayvan dağılımını etkileyerek bitki dağılım kompozisyonunu değiştirmektedir. Hatta birçok canlının yok olması ve neslinin tükenmesine de neden olmaktadır. İnsanların yaptığı olumsuz etkilerin en önemlilerinden biri de orman tahribatıdır. Nüfus arştı ve şehirleşme de önemli etkiye sahip sonuçlar doğurmaktadır.DİĞER CANLILAR : Bitkiler arası rekabet: İnsanların doğal ortama müdahalesi ile ormanlar bozulmakta, fakir ortamda yağış ve sıcaklık isteği az arsız bitkiler ortama hâkim olmakta ve ortamın asıl unsuru bitkiler rekabeti kaybetmektedir.
Doğa, bitki ve hayvan türleriyle bir bütündür. Doğa örtüsünün değişimi edinildiğinde, öncelikle bu değişimin bitki ve hayvan türlerinin yok olması ile yakından bağlantılı olduğunu unutmamak gerekir. Çünkü, en küçüğünden en büyüğüne kadar (likenlerden, ağaçlara) bir çok bitki türü ve besinini bu bitkilerden sağlayan hayvan türleri (mikroorganizmalardan, ot oburlara kadar) bulunmaktadır.Herhangi bir bitki türünün çeşitli nedenlerle yok olması, beraberinde , o bitki türüyle beslenen hayvan türünün de yavaş yavaş yok olmasına, bu da zamanla doğa örtüsünün değişimine neden olmaktadır. Doğa örtüsünün değişimi, yapısı ve işlevi gereği çok geniş kapsamlı bir konudur. Doğa örtüsünün değişimi , temelde toprak değişiminden başka bir şey değildir. Bundan dolayı da toprağın verimsizleşmesine değinmek istiyorum. Yeşil alanların (yani ormanların) bilinçsizce yok edilmesi- Orman yangınları, arazi açmak için ağaçların kesilmesi vb. bir çok zarara neden olmaktadır. Bir kısmını şöyle sıralayabiliriz; ağaç kesimleri zamanla toprağın verimliliğinin azalmasına, su dengesinin bozulmasına, yüzeysel akışların fazlalaşmasına hatta nısbi ölçüde de olsa iklimin değişmesine neden olmaktadır-ki bu iklim değişlikliği günümüzde daha da belirgin bir duruma gelmiştir.- Verimli topraklar, ormanlar, çoğunlukla karayolu, demiryolu gibi yolların yapımı için, tarım arazisi veya yerleşim alanı açmak için tahrip olurlar. Ormanların veya yeşil alanların bulunduğu bol yağış alan yerlerde, ormanların zamanla yok olması sonucunda toprak gücünü yitirmekte, suyun ancak bir kısmını kendi bünyesine çekebilmektedir. 

Silinmiş hesap kullanıcısının avatarı Silinmiş hesap Teşekkürler (6) Seviye: 2, Oylar: 4
şikayetim var!

Yorumlar

 • mbural kullanıcısının avatarı mbural

  teşekkürler

  şikayetim var!
 • selenammmm kullanıcısının avatarı selenammmm

  Suların kirletilmesi:

  Su her canlının ihtiyacı olduğundan her yaşam alanında olması gereken bir kaynaktır.

  Fabrika atıklarının akarsulara, göllere ve denizlere dökülmesi
  Ev atıklarının akarsulara, göllere ve denizlere dökülmesi
  Akarsu üzerlerine yapılan barajlar
  Göllerin etraflarının telle çevrilmesi hayvanların susuz kalmasına sebep olur

  şikayetim var!
 • ayşe1260 kullanıcısının avatarı ayşe1260

  sağol

  şikayetim var!
Bu cevap için yorumunu buraya yaz...

Aradağını bulamadın mı?

Soru sor