Soru

cebire neden ihtiyaç duyulduğu, cebir isminin nereden geldiği, cebirin ilk defa ne zaman ve kim tarafından kulanıldığı,

cebir' de bilinmeyene neden x denildiğ, hangi bilimlerde cebir' in kulanıldığı araştırınız. gönderen Okancandır

Daha fazla açıklamaya mı ihtiyacın var? Sor!

Bu soruyu Okancandır kullanıcısına sor...

Cevaplar

Cevaplar

2
Silinmiş hesap cevapladı
http://www.delinetciler.net/bilgi-merkezi/59546-cebir-ismi-nereden-gelir-cebire-neden-ihtiyac-duyuld...

Burdan bulabilirsin :)
 • 1 Yorum
 • Şikayetim var!
 • Teşekkürler (2)
 • oy ver

Yorumlar

 • http://www.delinetciler.net/bilgi-merkezi/59546-cebir-ismi-nereden-gelir-cebire-neden-ihtiyac-duyuldu.htmlSilinmiş hesap
  şikayetim var!
Bu cevap için yorumunu buraya yaz...
Semihhack26 cevapladı
Cebir nedir?Rakamlar ve semboller kullanarak ve denklemler kurmak suretiyle aritmetik işlemlerini genelleştirmiş olan matematik kolu. Aritmetikle cebir arasındaki fark, aritmetiğin somut niceliklerle uğraştığı halde, cebirde kullanılan sembollerin değeri, belli bir sayılar cisminin dışında kalabilir. Cebir, en genel şekliyle elemanter cebir ve modern cebirolmak üzere ikiye ayrılır:Elemanter cebirPozitif ve negatif sayılar: 1,2,3, ..., n... gibi doğal sayılar ile toplama işlemi her zaman yapılabilir. Fakat çıkarma işlemi her zaman mümkün değildir. Negatif sayılar kavramına geçilmesi bu sebepten olmuştur. Pozitif, negatif ve sıfır sayısının meydana getirdiği sayılar kümesi tam sayılar kümesini teşkil ederModern cebirTemeli çok eskilere dayanmasına rağmen gelişmesi 20. asırda çok süratli olduğu için yeni bulunan bir matematik sistem gibi görülen, kümeler, elemanter cebirde mümkün olmayan bazı işlemleri ve kolaylıkları temin eder. Bunlara en basit bir örnek olarak cinsleri farklı elemanların  kümeleştirilmesi verilebilir. Küme, ortak özellikleri olan elemanlar topluluğudur. Bir küme parantezler içinde elemanlar arasında virgül (,) konulmak suretiyle veya kapalı bir eğri içerisinde elemanları göstermek suretiyle ifade edilir.Sözlükte "cebir" ne demek?1. Zor, zorlayış.
2. Artı ve eksi gerçek sayılarla, bunların yerini tutan harfler yardımıyla nicelikler arasında genel bağıntılar kuran matematik kolu.
Cebir kelimesinin ingilizcesiadj. algebraic, algebraical, involving or according laws of algebra
n. algebra, mathematical system that uses equations containing letters numbers
Köken: Arapça


 • Yorumlar
 • Şikayetim var!
 • Teşekkürler (0)
 • oy ver

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...