Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Soru ekle

Telefonuna yükle

Soru

takip et

güneş ışığı hangi enerji çeşitlerine

güneş ışığı hangi enerji çeşitlerine dönüşebilir?örneklendirin.
şikayetim var!

Daha fazla açıklamaya mı ihtiyacın var? Sor!

Bu soruyu Hacer2001 kullanıcısına sor...

Cevaplar

Enerji kısaca iş yapabilme yeteneğidir. Tıpkı uzunluklar gibi skaler büyüklüktür. Toplamda 8 ana enerji çeşidi verdır. Bunlar potansiyel  kinetik  ısı  ışık  elektrik  kimyasal  nükleer ve ses enerjisidir. Unutmamamız gereken ise hiçbir enerjinin kaybolmadığıdır. Olsa olsa başka bir enerji türü olmuştur.

POTANSİYEL ENERJİ 

Bir cismin konumu ve durumu yüzünden sahip olduğu enerjidir. Gerilmiş bir yayda  havada duran bir cisimde ve iple tavandan asılı bir modelde potansiyel enerji vardır. Kısacayüksekliği olan ya da gerilmiş/sıkıştırılmış tüm cisimlerde potansiyel enerji mevcuttur.

KİNETİK ENERJİ 
Kinetik enerjiye sahip olmak için bir cismin hareket ediyor olması lâzımdır. Yani kinetik enerjihızı olan cisimlerin sahip olduğu enerji çeşididir. Bunlara örnek olarak koşan çocuk  dönen tekerlek ya da yüksekten düşen bir top gösterilebilir.

ISI ENERJİSİ 
Cisimlerin sıcaklıkları yüzünden sahip olduğu enerjidir. Sıcaklığı yüksek ya da düşük bütün maddelerin ısı enerjisi vardır. Örnek verecek olursak: ampul  elektrik sobası  jeotermalenerji  ısıtıcılar

ELEKTRİK ENERJİSİ 
Bu enerji türü bu sitedeki ana başlıklardan birini oluşturur. Cisimlerin elektrik yükleri sebebiyle sahip oldukları enerjidir. Eğer bu konu hakkında daha çok bilgi edinmek istiyorsanız buraya basın.

IŞIK ENERJİSİ 
Bu enerji türü karanlık bir odayı aydınlatabilecek bir enerji türüdür. Zaten adı üstünde. Yanan odun  ampul  Güneş  lamba vb. şeyler bir şekilde sahip oldukları enerjinin bir kısmını ışık enerjisine çevirir.

KİMYASAL ENERJİ 
Maddelerin kimyasal reaksiyonlarda bulunması sonucu ortaya çıkar. Yanma  Yakma ve benzeri olaylar bir enerji sonucu olur ve onlar da bir enerji açığa cıkartır.
Silinmiş hesap kullanıcısının avatarı Silinmiş hesap Teşekkürler (0)
şikayetim var!

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...
hareket elektirik 
mesela güneş paneli elektirik üretiyo
kağançelik kullanıcısının avatarı Kağançelik Teşekkürler (0)
şikayetim var!

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...

Aradağını bulamadın mı?

Soru sor