yunuslarla veya başka bir hayvan türüyle ilgili kısa bir hikaye sölermisiniz saçmalayanı çok kötü yaaparım şikayet ederim hee

Bu soruyu Elifkurhan kullanıcısına sor...

Cevaplar çık

Yunus, balinalar (Cetacea) takımının dişli balinalar (Odontoceti) alt takımı içindeki yunusgiller (Delphinidae) familyasında sınıflanan türlerin büyük çoğunluğu ile nehir yunusları (Platanistoidea)üst familyasında sınıflananların tümü için kullanılan ortak addır.

Başta kıta sahanlıklarının görece sığ denizleri olmak üzere, tüm Dünya denizlerinde ve bazınehirlerde bulunan yunuslar etçil canlılardır ve genellikle balık ve mürekkep balığı ile beslenirler.Omurgalı hayvanların içine girer. Yunusgiller (Delphinidae) familyası, balinalar (Cetacea) takımı içindeki en kalabalık familyadır üyeleri yaklaşık 10 milyon yıl önce, Miyosen devrinde ortaya çıkmıştır. Yunusların hayvanlar âleminin en zeki canlılarından olduğu kabul edilir ve arkadaş canlısı genel görünümleri ile oyuncu tavırları, onları insanların gözünde popüler bir yere koyar.

Yüzlerindeki silinmez gülümsemeleriyle yunuslar şüphesiz en sevdiğimiz, en çok hayranlık duyduğumuz hayvanların başında geliyor. Bu sevgi ve ilgimizin kaynağı belki de birçok farklı kültüre ait nice efsanede tanık olduğumuz insan yunus dostluğudur.

Bizlere oldukça yabancı bir dünyaya ait olmalarına rağmen kendimizi bu denli yakın hissettiğimiz yunuslar ne yazık ki birçok farklı tehdit yüzünden yaşam savaşı veriyor. Denizdeki dostlarımızı bu tehditlere karşı korumak ve yüzyıllardır süregelmiş dostluk hikayelerine yenilerini eklemek için gelin onları daha yakından tanıyalım.

 

Yunuslar yakın akrabaları olan balinalar ve muturlar ile birlikte setase olarak adlandırılan omurgalı ordosunda yer alırlar. Günümüzde yaklaşık 85 farklı tür yunus, mutur ve balina yaşar. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük hayvanı olan mavi balinadan, Amazonlarda yaşayan pembe nehir yunusuna kadar pek çok ilginç türü bulunan yunus ve balinalar, kutuplardan tropiklere, okyanuslardan denizlere ve hatta bazı nehirlere kadar çok geniş bir dağılıma sahiptir.

Yunuslar setase ordosunun dişli balinalar (odontoceti) alt ordosuna dahil olan Delphinidae ailesinde, aralarında önemli farklar olsa da genel olarak yunuslara benzeyen muturlar ise Phocoenidae ailesinde yer alırlar. Dünyada 35 tür yunus ve 6 tür mutur yaşamaktadır. Bu 2 aile dışında genel olarak "nehir yunusu" olarak adlandırılan 3 tür yunus daha vardır ancak bunlar ülkemizde görülmez.

Yunusgiller arasında balina ismi ile anılan bazı türler de yer alır. Örneğin belgesellerde sıklıkla gördüğünüz orka balinasının aslında yunus ailesinin en büyük üyesi olduğunu biliyor muydunuz? Ancak ilginç olan bazı kaynaklarda da yunuslardan küçük balinalar olarak sözedilmesidir. Yine de bu konularda bilgili ya da bilgisiz pek çok kişi belirli boyun altındaki setaseleri yunus, üzerindekileri ise balina olarak adlandırmaktadır.

Yunusgiller ailesine ait bazı türler, hayvanlar alemindeki en zeki türlerin içinde yer alır. Zekayla oyun arasındaki güçlü bağı hatırlarsak teknelerin pruva dalgalarıyla yüzen, hızın ve zarafetin eşliğinde suları yararak sıçrayan yunusların bu davranışları kimi zaman da sadece oyun için yaptıklarına inanmamız zor olmayabilir.


Denizdeki yaşama uyum

Yunuslar ve akrabaları balinalar, insanlar gibi memelidirler. Akciğerleriyle solunum yaparlar. Yavrularını doğurur ve sütle beslerler. Yakın zamanda yapılmış moleküler verilerin de ışığında yunus ve balinaların atasının yaklaşık 50 milyon yıl önce yaşamış ilkel çift toynaklı bir kara hayvanı olduğu düşünülmektedir. Bu görüşe göre setaselerin günümüzdeki en yakın akrabaları su aygırlarıdır. Bu karasal ata hızlı bir evrimle günümüzün karayla bağı olmayan deniz memelisine doğru bir evrim geçirmiştir.

Bu evrim süreci boyunca sudaki yaşama uyum sağlamak için yunus ve balinaların vücutları suyu yarmaya ve hızlı ilerlemeye uygun şekilde akışkan bir hal almış, kıllardan arınmış, burun delikleri yüzerken kolay nefes almaları için başlarının üzerine kaymıştır. Isı yalıtımı için ise derilerinin hemen altında kalın bir yağ tabakası oluşmuştur. Yaşadıkları yerin soğukluğuna göre kalınlığı değişen bu yağ tabakası aynı zamanda yedek besin deposu işlevi de görür. Yağ sudan daha hafif olduğu için yunus ve balinaların yüzerlikleri, hatta insanoğlunu şaşırtan hızları için de bu yağ tabakası büyük öneme sahiptir.

 

Merhaba! Hala cevaptan emin değilsen…

Sonraki cevabı gör

Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da

Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir