duyusal eşik,alışma duyarlılaşma nedir .... psikolojii

Bu soruyu Corvo kullanıcısına sor...

Cevaplar çık

Psikoloji Duyusal Eşik Organizmanın bir uyarıcıyı fark etmeye başladığı noktaya eşik denir.Duyumlanabilen en hafif uyarıcılar sınırı Alt Duyum Eşiği ya da Mutlak Eşik;Duyumlanabilen en yüksek uyarıcılar sınırı Üst Duyum Eşiğidir.Bu eşiğin altındaki veya üstündeki uyarıcılar organizma tarafından algılanamaz.İki uyarıcı arasındaki farkı ayırt edebildiğimiz eşik, Farklılaşma Eşiğidir.Örneğin iki sesi birbirinden ayırabileceğimiz en küçük fark ya da iki ağırlıktan hangisinin daha ağır olduğunu bilebileceğimiz nokta, Farklılaşma Eşiğidir.
Aşırı ve Yetersiz Uyarılma    İnsan için uyarılma bir zorunluluktur.Hiçbir uarıcının bulunmadığı durumlarda panik,hayal görme gibi davranışlar ortaya çıkabilir.Uzun sürede ise zihinsel işlevlerde gerileme ve davranış bozuklukları görülebilir.    Organizmanın , normalin altında uyarılmasınaa yani normal etkinlikte bulunmasına yetmeyecek kadar az uyarıcı almasına yetersiz uyarılma denir.İç ya da dış uyarıcıların , organizmayı normal şiddet ve sürenin üzerinde etkilemesi sonucu ortaya çıkan duruma aşırı uyarılma denir.
Alışma ve Duyarlılaşma Sürekli olarak uyarılan duyu organı , uyarıcının şiddetinde ya da özelliğinde bir değişiklik olmazsa duyarlılığını kaybeder.Buna duyarsızlaşma veya alışma adı verilir.Organizmanın alıştığı bir uyarıcının şiddetinde ya da özelliğinde bir değişiklik olduğunda ona karşı normal durumdakinden daha duyarlı hale gelmesi ise duyarlılaşmadır.
Algı ve Nesne Algılama    Algı, duyu organları tarafından alınan uyarıcıların beyin tarafından yorumlanıp anlamlandırılmasıdır.Bu anlamlandırma süreci algılama adını alır.    Nesne algılaması kısmen öğrenmeye dayanır.Kişinin nesneleri isimlendirebilmesi ve bunların işlevlerini belirtebilmesi, kuşkusuz ki öğrenilir.

Merhaba! Hala cevaptan emin değilsen…

Sonraki cevabı gör

Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da

Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir