×

ÖDEVİNE ÜCRETSİZ YARDIM AL!

NEDEN EODEV'E KATILMALIYIM?

  • Derslerin hakkında sorular sor
  • Açıklayıcı çözümlerle daha iyi öğren
  • Benzer ödevlere göz at

ilk çağ uygarlıkları mezepotamya,akadlar,elamlar,babiller,asurlular ,sümerler en önemli ozellikleriyle kurucu vb. anlatabilirmisiniz??????

2

Cevaplar

2013-01-15T17:59:21+00:00

www.vitamin.com a gir bence

0
0 0
2013-01-15T17:59:45+00:00

HİTİTLER (MÖ 1200-MÖ 200)

Başkentleri Hattuşaş’tır (Çorum-Boğazköy). M.Ö. 1700′lerde Kızılırmak yayı içerisinde kurulmuşlardır. Devleti krallar yönetirdi, fakat Pankuş adı verilen meclis ise krala yardımcı olmaktaydı. Gerektiğinde bu meclis kralın işlerini denetlerdi. Tavananna adlı kraliçelerde yönetimde etkiliydi. Anal, adı verilen kral yıllıkları bulunmaktaydı. Medeni hukuk gelişmişti. Ekonomileri tarım ve hayvancılığa dayanmaktaydı. Çok tanrılı dinlere inanmışlardı Tarihte bilinen ilk yazılı antlaşma olan Kadeş Antlaşmasını Mısır ile M.Ö 1280′de imzalamışlardır. Frigyalılar tarafından yıkılmışlardır. Hitit kralları hem başkomutan, başrahip ve baş yargıç idi. Askeri, dini ve hukuki otoriteye sahiptiler. Halk yöneticiler, rahipler, hürler ve köleler gibi sosyal sınıflara ayrılmıştı. Hititlerde din çok tanrılıdır. Hitit ülkesine “Bin tanrı ili” denirdi. Çivi ve hiyeroglif (resim) yazıları olmak üzere iki çeşit yazı kullanmışlardır.

İYONLAR (MÖ 1200-MÖ 700) 

Şehir devletleri halinde yaşamışlar­dır. En önemli şehir devletleri, Efes, Milet, Foça, Bodrum ve İzmir’dir.

Kurulan şehir devletlerinde sırası ile krallık, oligarşik ve demokratik yönetim şekilleri görülmüştür. Kurulan şehir devletleri arasında siyasi bir birlik yoktur.

Demokratik ve özgür ortam geliş­miştir. Bilim ve felsefede gelişmişlerdir. Önemli bilim adamları arasında; Herodot, Pisagor, Tales ve Hipokrat yer almaktadır. Deniz ticaretinde gelişmişlerdir. Akdeniz ve Karadeniz’de koloniler (ticaret şehirleri) kumuşlardır. Çok tanrılı dine inanmışlardır. Halk çeşitli sosyal sınıflara ayrılmış, kölelik yaygındı. Artemis tapınağı önemli sanat eser­lerinden biridir. İyon edebiyatının en önemli eseri İlyada ve Odessa destanlarıdır.          Bilgi Bankası:          Efes’te İyonlar tarafından yapılan “Artemis Tapınağı”, dünyanın yedi harikasından biri sayılmaktadır.         Oligarşi: Yönetimin belli bir zümreye ait olduğu yönetim şeklidir.

LİDYALILAR (MÖ 700 – MÖ 546) 

Gediz ve Büyük Menderes ırmakları arasında kurulmuşlardır. Başkentleri Sard’ tır (Manisa- Salihli). Efes’ten başlayıp Mezepotamya’ya kadar giden Kral Yolu’nu kullanarak ticaretle uğraşmışlardır. Alışverişte değiş-tokuş (takas) usulüne son vererek ilk parayı bulmuşlardır.            Tüccarlara devlet güvencesi getirerek, tarihteki ilk sigor­tacılığı yapmışlardır. Fenike alfabesini kullanmışlardır. İlk bankacılık faaliyeti de bu dönemde ortaya çıkmıştır. Ordularını paralı askerlerden oluşturmuşları Lidyalıların yıkılışının en önemli sebebidir. Persler tarafından yıkılmışlardır.

URARTULAR (MÖ 900 -MÖ 600)

Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Van Gölü çevresinde kurulmuştur. Başkentleri Tuşpa’dır (Van). Tarım ve hayvancılıkla uğraşmışlardır. Anadolu’da bilinen ilk sulama kanallarını yapmışlardır. Maden işlemeciliği, mimari ve el sanatlarında ilerlemişlerdir. Öldükten sonra dirilmeye (ahiret) inanmışlardır. Mezarları ev ve oda şeklinde yaparak içlerine ölüleri ile birlikte eşyalarını da koymuşlardır. İstilalara karşı şehirlerinin etrafını surlarla çevirmişlerdir. Medler tarafından ortadan kaldırılmışlardır.          Bilgi Bankası:          Urartuların Türklüğü konusundaki tarihi veriler incelen­diğinde Türk olabilecekleri tezi güçlenmiştir.

FRİGLER (MÖ 750 – MÖ 600)

Sakarya ve çevresinde kurulmuşlardır. Başkentleri Gordion’dur (Kütahya). Tarım ve hayvancılıkla uğraşmışlar ve bu faaliyetleri korumak için sert kanunlar yapmışlardır (Örnek : Bir öküz kesenin veya saban kıranın cezası ölümdü.). Tapetes adlı kilimler üretmişlerdir. Midas meşhur krallarındandır. Çok tanrılı dinlere inanmışlardır.  Kibele en büyük toprak ve bereket tanrıçasıydı. Marangozluk, maden işlemeciliği ve müzik önemli uğraşılarıdır. Orduları genellikle yaya askerlerden oluşurdu. Persler tarafından yıkılmışlardır.
1
5 1
Beyin
  • Beyin
  • YARDIMCI
Cevaptan emin değil misin?
EODEVLE DAHA FAZLA ÖĞREN!
Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!
  • Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır
  • Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da
  • Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir