Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Soru ekle

Telefonuna yükle

Soru

takip et

Tanzimat dönemindeki sanat anlayışı ile ilgili kısa bilgi

Tanzimat dönemindeki sanat anlayışı ile ilgili kısa bilgi istiyorum uzun uzun yazıyorsunuz onları bende buldum bana kısa lazım!!!

şikayetim var!

Daha fazla açıklamaya mı ihtiyacın var? Sor!

Bu soruyu Esra98 kullanıcısına sor...

Cevaplar

1. Dönem Tanzimat Edebiyatı ve Sanat Anlayışı

1860-1876 yillari arasında Tanzimat edebiyatinin birinci dönem temsilcileri Şinasi, Ziya Paşa, Namik Kemal, Ahmet Mithat Efendi, Şemsettin Sami ve Ahmet Vefik Paşa’dir.

Bu dönemde sanat toplum içindir görüşü benimsenmiştir. Bu sebeple şiirde söyleyişe değil fikire önem verilmiştir. Dilde sadeleşme fikri savunulmuş ama uygulanamamıştır. Hece vezni ve halk edebiyatı da savunulmuş ama sözde kalmiştir. Divan edebiyatına tümden karşı çıkılmış ve ağır bir dille eleştirilmiştir. Fransız edebiyatı örnek alınarak romantizmden etkilenilmiştir.

Roman, tiyatro, makale gibi batıdan alınan türler ilk defa bu dönemde kullanılmıştır. Noktalama işaretleri de ilk defa bu dönemde kullanilmiştir. Kölelik ve cariyelik, romanlarda sıkça işlenmiştir. Romanlar teknik bakımdan oldukça zayıftır. Yer yer olayların akişi kesilerek okuyucuya bilgiler verilmiştir, uzun uzun tasvirler yapılmış, tesadüflere sıkça yer verilmiştir.

Kaynak: http://www.harbiforum.org/edebiyat-ve-kitap/125332-1-donem-tanzimat-edebiyati-ve-sanat-anlayisi.html#ixzz28bCOwuig

prensespretty kullanıcısının avatarı Prensespretty Teşekkürler (67) Seviye: 4, Oylar: 51
şikayetim var!

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...

1850 yıllarından günümüze kadar sürer. Amacı, metod bakımından Batılı, öz ve ruh bakımından milli bir edebiyat yaratmaktır. Türk toplumundaki esaslı değişmeleri , fikir ve yenilik hareketlerini yansıtır. İki döneme ayrılır. :
1-Tanzimat edebiyatı

2-Dönem Tanzimat Edebiyatı   Ayrıntılı bilgi:http://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/341800-tanzimat-donemindeki-sanat-anlayisi-nedir.html dan bulabilrisin

gnespakkan kullanıcısının avatarı Gnespakkan Teşekkürler (26)
şikayetim var!

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...

Aradağını bulamadın mı?

Soru sor