×

ÖDEVİNE ÜCRETSİZ YARDIM AL!

NEDEN EODEV'E KATILMALIYIM?

  • Derslerin hakkında sorular sor
  • Açıklayıcı çözümlerle daha iyi öğren
  • Benzer ödevlere göz at

Cevaplar

2012-10-07T12:24:37+00:00
italyan şair ludovico ariosto'nun hıristiyanlık-müslümanlık çatışmasını ele aldığı yapay destandır.  
2
4 2
2012-10-07T12:30:56+00:00

Bu destanda Charlemagne döneminde Hıristiyanlar ile Müslümanlar arasında geçen savaşlar anlatılmıştır.

Çılgın Orlando (İtalyancaOrlando Furioso) 16. yüzyılda Ludovico Ariosto tarafından İtalyanca olarak yazılmış bir epik şiir'dir. Elimize geçen verziyonlardan ilk 1516'da hazırlanmıştır ama kabul edilen son tam verziyon 1532'de basılıp yayımlanmıştır.

"Çılgın Orlando" 1495'de yazarının ölümünden sonra basılmış olan "Matteo Maria Boiarda"'nın yazmaya başlayıp ama bitirememiş olduğu "Orlando İnnamorata (Aşk İçinde Orlando)" eserinin devamı olarak Ludovica Arıosto tarafından hazırlanmıştır. Bu şiirin kahramanları ve olayları pek çok sanatçı tarafından tablo ve müzik eserlerinde kullanılmıştır.

Siirdeki incelenen olaylarain arkasinda [[Şarlman]'in Hristiyan kutsal savascilari ile Avrupa kitasini eline gecirmeye calisan Musluman-Arap ordusunun arasindaki savas bulunmaktadir.

Ariosto siirinin gerceklere uygun olup olmadigina, tarihe uygun olup olamdigina ve hattat yeryuzu gografyasina uyup uymadigi ile hic ilgilenmez. Siirde kahramanlar Avrupa kuzeyindeki Hebridler'den ta Hitay adi verilen [[Cin]'e ve Japonya'ya; Kuzey Afrika'ya ve Etiopya'ya hatta yerzyuzu disinda bulunan aya gitmislerdir. Tarihte hic olmayan olaylar bu siirde bahsedilmektedir. Ayrica fantastik ve buyuku nitelikleri olan hayvamlardan bagsolunur. Bunlara arasinda Hizir Ilyas'in yanan atli arabasi, "ork" adli buyuk deniz canavari; uzun mesafelere ucabilen "hipogrif" siirin konusunda onemli roller oynar.

Bu siirin cok karmasik olaylar zinciriyle birbirine dolasmis olan bircok tema islanmektedir.

Orlando Furioso nun John Harington tercümesinin 1634'de basılan 3. edisyonunun başsayfası (1. edisyon 1591). Francesco Franceshi tarafindan yayimlanan 1565 edisyonu kapagi

Orlando Furiosa Hristiyan Imparator Sarlman ile Kuzey Afrika'dan gelen Musluman-Arap Krali Agramente arasindaki savas donemini zamaninda gecmektedir. Oldurulen babasi Traino'nun intikamini almak icin Kuzey Afrika Arab-Musluman Krali Agremanto, Kuzey Afrika'dan Avrupa'ya gecmistir. Kendisinin muteffikleri olan Ispanya Krali Marsilio ile devamli kendini oven savasci "Rodomente" ile birlikte Sarlman'in bulundugu Paris sehrini kusatmaya almislardir.

Bu sirada Sarlman'in en cok taninmis Hristiyan savascisi olan Orlando imparatoru koruma gorevini, Hristiyan olmayan putperest Prenses Angelica'ya olan aski yuzunden, unutmaya baslamistir. Epik siirin baslangicinda Presnes Anngelica Baverya Duku Namo'nun kendini tutukkladigi kalesinden kacmistir. Orlando onun pesinden giderek onu yakalamaya calismkatadir. Bu iki kahraman cesitli seruvenlere katililirlar. Sonunda Prenses Angelica yaralanmis Musulman-Arap savasci olan Medoro'nun hayatini kurtarir; ona asik olur ve ikisi birlikteHitay'a kacarlar.

Orlando bu gercegi ogrendigi zaman uzuntusunden cilgina doner Avrupa'da ve Afrika'da gordugu hersey bir deli gibi saldirip arkasinda sadece yikintilar birakmaya baslar.

Bir Ingiliz sovalye olan "Astolfo" "Hippogrif" adli bir efsanevi hayvana binerek ve ucarak Etopya'ya gidip oradan Orlando'nun cilgin deliligine bir care olacak bir ilaci geri getirmeye yolculuguna baslar. Astolfo once Hizir Ilyas'in yanan atli arabasi ile aya gider. Bu efsaneye gore yeryuzunde kaybolmus hersey ayda bulunmaktadir. Bu kayiplara arasinda Orlando'nun akli da bulunmaktadir. Astiolfo Orlando'nun kayip ettigi aklini ayda bulur ve bir kcuuk siseye doldurarak bunu yeryuzune getirir. Orlado'ya bu sise icindeki aklini koklatinca Orlando'nun deliligi iyilesir ve Orlando tekrar aklini basina toplar! Orlando'nun Angelica'ya aski da bir delilik oldugu icin bu suretle Orlando'nun Angelica'ya olan aski da bu suretle sona erer.

Orlando Hristiyan savascilar olan Brandimart ile Oliver ile birlikte [[Lampedusa] adasina giderler. Orada bulunan Musluman-Arap savascilar olan Agramante, Sobrino ve Gradasso ile carpismaya girisrler. Bu carpismada Orlando Kuzey Afrika Krali Agramente'yi oldurur.

20
4 20
Beyin
  • Beyin
  • YARDIMCI
Cevaptan emin değil misin?
EODEVLE DAHA FAZLA ÖĞREN!
Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!
  • Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır
  • Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da
  • Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir