×

ÖDEVİNE ÜCRETSİZ YARDIM AL!

NEDEN EODEV'E KATILMALIYIM?

  • Derslerin hakkında sorular sor
  • Açıklayıcı çözümlerle daha iyi öğren
  • Benzer ödevlere göz at

Cevaplar

2013-01-20T20:49:41+00:00

kutup bölgesine yakın yerlerde oluşan kışın donan yazın ise çözülerek bataklık halini alan tarıma uygun olmayan toprak tundra topraklardır

 

0 0 0
2013-01-20T20:51:56+00:00

1. Kırmızı renkli Akdeniz toprakları (Terra Rossa); Akdeniz ikliminin etkili olduğu yerlerde görülür. Buralar Akdeniz Bölgesi, Ege Bölümü ve Güney Marmara’dır. Karstik çukurlukların tabanındaki topraklar bu yörelerdeki başlıca tarım alanlarıdır. Bu topraklar genellikle sığ ve çakıllı topraklardır. Çok yerde orman, fundalık ve çalılıklarla kaplıdır.
2. Orman toprakları; orman altında gelişen topraklardır. Trakya’da Yıldız Dağları, iç Batı Anadolu, Karadeniz Bölgesinin büyük bir kısmı ve İç Anadolu’nun ormanla kaplı yüksek kesimleri ile Güneydoğu Toraslarda yaygındır.
3. Kestane renkli topraklar; İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgeleriyle, iç Batı Anadolu bölümündeki platolarda ve göller yöresinde yaygındır. Bu toprakların bir kısmında tahıl tarımı yapılmaktadır.
4. Kahverengi topraklar; İç Anadolu, Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki ovalarda bozkır bitki örtüsü altında oluşmuşlardır. Bu topraklar üzerinde pek çok yerde tahıl tarımı yapılır. Toprak verimliliği yüksek değildir. Sulamalı ve gübreli tarıma gereksinimi vardır.
5. Çernozyum (kara topraklar); Erzurum – Kars platolarında yüksek boylu otlar altında gelişmiş topraklardır. Ot verimi yüksek topraklardır. Bunun için hayvancılık yönünden önemli bir potansiyeldir. Buna bağlı olarak Erzurum – Kars platoları hayvancılığın yoğun olduğu yörelerdir.
6. Vertisoller (dönen topraklar); Ülkemizde oldukça yaygındır. Trakya’da ve Güney Marmara’daki çöküntü alanlarında görülür. Ayrıca Konya ve Muş havzalarında da oldukça geniş alanlara yayılmıştır. Bu toprakların su geçirgenliği zayıftır. Tarım için elverişli bir toprak değildir. Tahıl ekimi yapılan yerlerde fazla verim alınamaz.
7. Yüksek dağ çayırı toprakları; Orman sınırının üzerinde, 2000 metrenin yukarısında yüksek dağ çayırlarının altında oluşmuş topraklardır. Bu topraklar Doğu Karadeniz Bölümündeki dağların yüksek kısımlarında görülür. Bu sığ topraklarda tarım söz konusu değildir. Ancak otlak alanlar olarak değerlendirilir.
8. Çorak topraklar; dışa akışsız çukurların ortasında ve deltalarda görülür. Konya Ereğli’si yakınlarında, Tuz Gölü, Burdur Gölü, Acıgöl çevresi ve diğer tuzlu göller çevresinde görülür. Çorak topraklar üzerinde bitki örtüsü çok cılızdır. Sadece tuzcul bitkiler yetişebilmektedir. Bu topraklar tarım alanı olarak kullanılamazlar.
9. Kurak bölge toprakları; bu topraklar yılın büyük kısmında kurudur. İç Anadolu’da Cihanbeyli ve Karapınar dolaylarında yer alır. Verimsiz topraklardır. Bitki örtüsü çok zayıftır. Otlak olarak da önemi azdır.

0 0 0
Beyin
  • Beyin
  • Yardımcı
Cevaptan emin değil misin?
EODEVLE DAHA FAZLA ÖĞREN!
Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!
  • Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır
  • Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da
  • Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir