Soru

organik kimya ile ilgili sınavda çıkmış sorular , çalışmam gereken yerleri belirtmenizi istiyorum ve sorularda bulunsun (cevaplı)şimdiden saolun..

gönderen Sserapp

Daha fazla açıklamaya mı ihtiyacın var? Sor!

Bu soruyu Sserapp kullanıcısına sor...

Cevaplar

Cevaplar

2
Edaeedaa cevapladı

bu sayfa sana yardımcı olur kardesım : en çok çıkan soru tipleri : http://www.giresunbilim.com/DERS%20NOTLARI/organikyazilisi3.pdf

  • Yorumlar
  • Şikayetim var!
  • Teşekkürler (0)
  • oy ver Seviye: 3, Oylar: 2

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...
Sosyalcii cevapladı

http://www.ossmat.com/index.php/sinavcozumleri/konulara-gore-cikmis-sorular/konulara-gore-cikmis-kimya-soru-ve-cozumleri/5375-organik-kimya-ile-ilgili-cikmis-oss-ygs-lys-soru-ve-cozumleri.html

 

KONU ANLATIMI :

 

Organik maddeler
Organik kimya, karbon bileşiklerinin kimyasıdır; hücrenin kuru ağırlığının yarısından daha fazlasını karbon ( C ) elementi oluşturur. 
Organik maddelerin molekülleri, genellikle karbon ( C ), hidrojen (H), oksijen (O), azot (N), kükürt (S). fosfor (P) gibi ametallerin atomlarının stabil kovalent bağlar vasıtasıyla birbirlerine bağlanmaları suretiyle oluşmuşlardır. Organik maddelerin moleküllerinde birbirlerine bağlanmış atomlar, düz veya dallanmış zincir, siklik ve kafes benzeri iskelet yapılar oluşturabilirler; organik maddeler de buna göre çeşitli sınıflara ayrılarak incelenirler.
Organik maddelerin tümü, alifatik bileşikler ve aromatik bileşikler olarak iki ana sınıfa ayrılırlar. 
Alifatik bileşikler
Alifatik bileşikler, molekül yapılarında, çeşitli atomların birbirlerine kovalent bağlanarak oluşmuş düz veya dallanmış zincir şeklinde iskelet içeren organik bileşikler ve bunların türevleridirler. 
Alifatik bileşiklerin yalnızca karbon ( C ) ve hidrojen (H) atomlarından oluşan önemli bir grubu hidrokarbonlar olarak bilinirler. Bir organik bileşik molekülünde C ve H atomlarından başka atomlara heteroatomlar denir.
Hidrokarbonların doymuş hidrokarbonlar denen bir grubunda molekül iskeleti, birbirlerine C-C tek bağları vasıtasıyla bağlanmış ve diğer bağları hidrojen (H) atomları tarafından işgal edilmiş karbon ( C ) atomlarından oluşmuştur. 
.
.
.

Hidrokarbonların doymamış hidrokarbonlar denen bir grubunda molekül iskeletinde birbirlerine C-C tek bağları vasıtasıyla bağlanmış karbon ( C ) atomlarından başka birbirlerine C-C çift bağları ve hatta C-C üçlü bağları vasıtasıyla bağlanmış karbon ( C ) atomları da bulunur.
Hidrokarbonlarda karbonlara bağlı hidrojen (H) atomları çıkabilir; bunların yerine fonksiyonel gruplar denen ve moleküle spesifik kimyasal özelliklerini veren atom veya atom grupları eklenerek hemen hemen sınırsız çeşitlilikte organik bileşik oluşabilir. 
Hidrokarbonlarda bir karbon atomuna bağlı hidrojen (H) atomlarından birinin çıkışından sonra geri kalan kısım, radikal (kök) olarak tanımlanır ve kısaca R olarak gösterilir. Örneğin en basit hidrokarbon olan metan (CH4) bileşiğinde karbon atomuna bağlı hidrojenlerden biri çıkacak olursa geriye metil (-CH3) radikali (kökü) kalır. 

  • Yorumlar
  • Şikayetim var!
  • Teşekkürler (0)
  • oy ver

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...