×

ÖDEVİNE ÜCRETSİZ YARDIM AL!

NEDEN EODEV'E KATILMALIYIM?

  • Derslerin hakkında sorular sor
  • Açıklayıcı çözümlerle daha iyi öğren
  • Benzer ödevlere göz at

Cevaplar

En İyi Cevap!
2013-01-27T11:25:48+00:00

Performans Ödevi Bayrak çizimi

Çizimde kolaylık olsun diyeölçüyü 100 olarak alalım. Bu sayı bayrağın genişliği olsun. Yâni G = 100cm dür. 

Bayrağın genişliği 100cm olduğuna göre uzunluğu 15 yâni 150cm dir.Bu iki uzunluğa göre genişliği 100 uzunluğu 150 olan bir dikdörtgen çizeriz.Bu dikdörtgenin sol tarafına da genişliği 33 cm genişliğinde uçkurluktu çizeriz.


Bundan sonra dikdörtgenin iki tarafından genişliğin yarısını 50cm işaret ederek boydanboya bir çizgi çizeriz. Bu çizgi dikdörtgeni eninden ikiye ayırmıştır dikdörtgenimizin eksenidir.


Bu eksen üzerinde uçkurluğun iç kenarından başlayarak dikdörtgenimizin içinde 50 cm uzaklıkta bir nokta işaret ederiz. Bu nokta ay‘ı meydana getirecek dairenin dış çemberinin merkezi olacaktır.Bu nokta merkez olarak pergelimizin ayağını 25cm olarak açarız ve birdaire çizeriz.Bu dairenin merkezinden dikdörtgenimizin iç tarafına doğru ve eksen üzerinde625 cm uzaklığında bir nokta işaret ederiz.Bu nokta ayın iç dairesinin merkezidir. Pergelimizi 20 cm ve bulduğumuz merkezden bir daire çizeriz. Böylece ay tamamlanmış olur.

Ayın iki ucunu eksene dikey olan bir çizgi ile birleştiririz.


Bu dikey çizginin eksenle birleştiği noktaya teğet olan ve çapı 25 olan bir daire çizeriz Budairenin de merkezi eksen üzerindedir.Pergelimizin ayağım 125 cm olarak açmayı unutmamak gerektir.Bu daire üzerinde başlangıç noktası tarafından ve eksen üzerinde olanbir beşgen çizmemize yarayacak birbirinden eşit uzaklıkta beş nokta işaretleriz. Bu noktalar beş köşeli yıldızın uçları olacaktır. Her noktadan da o noktaya yakın olan iki noktanın uzağında bulunan iki noktayı birleştiren kirişler çizeriz. Fazla olan kiriş çizgileri silindiğindebeş köşeli bir yıldızın çizilmiş olduğu görülecektir. Böylece bayrağımızda yıldız çizimi de tamamlanmış olur.


Bu çizim sırasında fazla olan çizgiler silinir ay ve yıldız beyaz kalmak üzere bütün dikdörtgen kırmızıya boyanırsa tüm ölçüleri ile bir Türk Bayrağı çizilmiş olur.

2 5 2
Beyin
  • Beyin
  • Yardımcı
Cevaptan emin değil misin?
EODEVLE DAHA FAZLA ÖĞREN!
Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!
  • Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır
  • Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da
  • Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir