Soru

Baki52 kullanıcısının avatarı

emeviler döneminde türkler arasında islamiyetin yayılmasının nedeni nedir?

(çok uzun yazanları,kopyala yapıştır yapanları ve cevabı yazmayıp boş

a puan alanları şiklayet ederim ona göre !!!)

gönderen Baki52

Daha fazla açıklamaya mı ihtiyacın var? Sor!

Bu soruyu Baki52 kullanıcısına sor...

Cevaplar

Cevaplar

2
oguzhanbeyazku kullanıcısının avatarı
En İyi Cevap! Oguzhanbeyazku cevapladı

751 yılında Talas savaşı Karluk Türklerinin Müslümanların yanında yer almasından dolayı Abbasilerin üstünlüğü ile sonuçlandı.Bu savaştan sonra Türk-Arap ilişkileri olumlu yönde gelişti.  alıntı.    ve dinlerin birbirine benzemesi   göktanri   islam

 

 

 

                     bilgiler %100 doğru

 

  • Yorumlar
  • Şikayetim var!
  • Teşekkürler (23)
  • oy ver Seviye: 3, Oylar: 25

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...
sema5536 kullanıcısının avatarı
Sema5536 cevapladı
TÜRKLERİN İSLAMİYETİ KABULÜ
Türkler tarihleri boyunca pek çok din ve inanış biçimini benimsemiştir.Ancak bu dinler içerisinde en çok Göktanrı ve İslamiyet yayılmıştır.Bir toplumun sahip olduğu dini;sanatınıgeleceğinigiyim kuşamınıahlak yapısınızevklerinidilini ve ortak amaçlarını etkilemektedir.Bu nedenle din değiştirmek oldukça zordur.8 yy. ile 12.yy arasında Türk toplumu tarihinin en köklü değişimini yaşamışbu nedenle tarihçiler Türk tarihinin İslamiyet öncesi ve sonrası olarak 2 bölümde incelemişlerdir.
Türk-Arap mücadeleleri Abbasiler döneminde şiddetini kaybetti.Çin ve Abbasi orduları arasında 751 yılında Talas savaşı Karluk Türklerinin Müslümanların yanında yer almasından dolayı Abbasilerin üstünlüğü ile sonuçlandı.Bu savaştan sonra Türk-Arap ilişkileri olumlu yönde gelişti.Bu olay Orta Asya’nın kaderini değiştirirkenTürklerin İslamiyet’i kabul etmelerinde de etkili oldu.Talas savaşında Çinlilere karşı Arapların yanında yer alan Karluklar 10.yy’dan itibaren kalabalık gruplar halinde İslamiyet’i kabul ettiler.
TÜRKLERİN İSLAMİYETİ KABUL ETME NEDENLERİ
Türkler 10.yy başlarından itibaren büyük kitleler halinde Müslüman olmaya başladılar.Bunda Türklerin İslam öncesi inanışları ile İslamiyet arasında büyük benzerliklerin bulunması etkili olmuştur.


  • Yorumlar
  • Şikayetim var!
  • Teşekkürler (8)
  • oy ver

Yorumlar

Bu cevap için yorumunu buraya yaz...