×

ÖDEVİNE ÜCRETSİZ YARDIM AL!

NEDEN EODEV'E KATILMALIYIM?

  • Derslerin hakkında sorular sor
  • Açıklayıcı çözümlerle daha iyi öğren
  • Benzer ödevlere göz at

Cevaplar

2016-06-14T12:36:24+00:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Merhaba :)

Bir zamanlar iki tane yakın arkadaş varmış. Birbirlerini çok sever. Zor durum da birbirlerine destek olurlarmış. Bir gün bir sebepten dolayı araları açılmış. Hatta konuşmayacak duruma kadar gelmişler.Etrafındaki insanlar bu iki sıkı arkadaşın nasıl bu duruma düştüğünü bir türlü anlayamamışlar. İnsan tabi arkadaşından ayrılınca yeni arkadaş bulması gerekir. Birisi de öyle yapmış. Kendisine bir arkadaş bulmuş.Arkadaşı eski dostu gibi değilmiş. O da neden olduğunu tam bilmiyormuş. Ama arkadaşına karşı özlem duyuyormuş. Nasıl olur da böyle bir arkadaşı kaybetmişti ki? ..Günler günleri kovalamış. Çocuk dara düşmüş. Maddi sıkıntıları varmış. Eğer evin kirasını ödeyemezlerse  evden çıkarılacağı söylenmiş. Çocuk ne yapacağını şaşırmış. En iyisinin arkadaşının yanına gitmeyi düşünmüş... Onun yardımcı olabileceğini zannetmiş. Çünkü onun çok parası varmış. Ama zannettiği gibi olmamış. Çünkü arkadaşı onu geri tepmiş. Ne yapacağını sanan çocuk en iyisinin eski dostunun yanına gitmeyi düşünmüş. Çünkü onun yokluğu çok ağrına gitmişti. Bir gün yanına gitmiş.. Dostunun tek başına olduğunu görmüş. Kendisinden sonra kimseyle meğer konuşmamış. Kendisinden utanan çocuk ondan gidip özür dilemiş ve barışmışlar. Ev meselesine gelince iki sıkı dost çalışarak parayı ödemiş. Çocuk ondan sonra anlamış insanın böyle arkadaşın kıymetini bilmesi gerektiğini.

Kolay Gelsin ^-^
ALINTI DEĞİLDİR.
4 5 4
2016-06-14T14:59:27+00:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
           Bir kıştı Osmanlı Devleti sınırlarında savaşlar sürüyor, kanlar yere dökülmeye devam ediyordu. Kafkas cephesinin cephanesi bitmişti, Van'dan cephane götürmek gerekti. 
 
               Ama o zamanlar Van sınırları içerisinde sadece yaşlılar, kadınlar, çocuklar ve kötü Ermeniler vardı. "İçlerinde 1 tane bile mi iyi yok?" diyeceksiniz. E haklısınız da. İyi Ermeniler o zaman oradan göç etmişlerdi. Çünkü tek çareleri buydu. Ya göç edeceklerdi ya da Türklere  ihanet. Neyse devam edelim. Cephane gerekiyordu ama kim götürecekti ki? Yaşlılar götürse: yaşlılar işte yolda donup kalırlar çünkü yavaş hareket ediyorlardı. O zamanlar havalar öyle soğuktu ki. Gerçi şimdi de soğuk oralarda havalar. En sonunda öğrencilere sorulmaya karar verildi. Okulun önünde "Bu iş için gönüllü olanınız bir adım öne çıksın." deyince. 120 çocuk birden hiç tereddüt etmeden öne çıktılar. Birkaç gün sonra yola koyuldular. Sarp bayırları, karlı dağları geçtiler. 120 çocuk birden cephaneyi Türk askerine sapa sağlam ulaştırdı. Kalmıştı eve dönüş. Dönüş yolu ilk başlarda çok iyiydi. Sonradan ise öyle bir soğuk çıkmıştı ki! Göz gözü görmüyordu, donmadan hayatta kalmak bir mucizeydi. 120 çocuk birbirine sımsıkı sarılıp eve dönmeye çalışıyorlardı. Bir yandan da Van halkı çocukların yolunu gözlüyordu. Çocuklar birbirlerine ne kadar sıkı sarılsalar da birkaçı donmuştu yolda gelirken. Geri dönmeyi sadece 40 çocuk başarabilmişti. 40 çocuğun da yarısı hasta, yarısı halsiz, yorgundu. Belki de Türk milletinin en hazin zamanıydı o günler. Geriye sadece 20-25 çocuk kaldı.
           
              Onlar da belki de birbirlerine sımsıkı sarılıp, birbirlerini bırakmadan ele tutuşmaları sayesinde; dostlukları sayesindeydi. 
 

kolay gelsin...
            
3 5 3
Beyin
  • Beyin
  • Yardımcı
Cevaptan emin değil misin?
EODEVLE DAHA FAZLA ÖĞREN!
Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!
  • Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır
  • Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da
  • Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir