×

ÖDEVİNE ÜCRETSİZ YARDIM AL!

NEDEN EODEV'E KATILMALIYIM?

  • Derslerin hakkında sorular sor
  • Açıklayıcı çözümlerle daha iyi öğren
  • Benzer ödevlere göz at

Cevaplar

2012-10-08T21:49:34+00:00
Gözlem

Gözlem, iş analistinin personeli işini yaparken müdahalede bulunmadan izleyip, gördüklerini kaydetmesi şeklinde uygulanır. Bu yolla sağlanacak bilgiler, gözlem süresince olan personel faaliyetleriyle sınırlıdır. Ayrıca personelin gözlendiğini fark etmemesi çok önemlidir. Aksi takdirde çalışma temposunu arttırmak, işini daha güç gösterecek davranışlarda bulunmak vb. şekillerde analisti yanıltabilir. Katılımlı gözlem yoluyla bilgi toplamada personelin kendini baskı altında hissetmesi, işin aksaması mümkün olduğu için analistin kendisi ortamda görünmeden gözlem yapması daha uygun olur. Gözlem işin fiziksel çevre koşullarının (sıcaklık, ışıklandırma, gürültü gibi) anlaşılmasında diğer yöntemlerden üstündür. Özellikle elle yapılan, tekrarlanan veya faaliyetlerin kolaylıkla görülebildiği diğer işler için uygundur (Riggio, 2000) .

Mülakat

Mülakat (görüşme) , yüz yüze ve sözel iletişim yoluyla bilgi sağlama yöntemidir. Yöneltilecek sorular görüşmeci (analist) ile bilgi aktaran kişi (personel veya gözetimci) arasında, işin onların uygun gördükleri yönlerine çekilerek serbestçe oluşabileceği gibi, analist tarafından önceden önemi ve gereği düşünülerek belirlenmiş ve sınırlanmış olabilir. Birinci şekilde gerçekleşene “serbest mülakat”, ikincisine ise “yapılandırılmış mülakat denir. “Serbest mülakat” işin abartılması, bütününün gözden kaçması gibi sakıncalar içerir. “Yapılandırmış mülakat” önceden belirlenmiş sorularla sınırlı olmakla birlikte, “serbest mülakat”a göre daha objektif bir tekniktir. Gözlem ve mülakat yöntemleri, benzer işlerin birbirlerinden yoğunluk bakımından farklarını ortaya koymada, yüksek ve düşük performansı birbirinden ayıracak ölçütler belirlemede yetersiz kalır. Daha çok diğer iş analizi teknikleri yardımıyla analiz edilmek üzere işe ilişkin bilgi toplamaya yarar.

Anket

Anketin yapılandırılmış mülakattan farkı, formdaki sorulara verilen cevapların görüşmeci (analist) tarafından değil, işi bizzat yapan personel veya gözetimcisi tarafından işaretlenmesidir. Örneğin personelin işinde, anket formunda liste olarak sunulmuş olan görevlerden hangilerini yaptığının işaretlenmesi istenebilir. Anketin en önemli sınırlılığı, içerdiği sorular ve seçenekler dışındaki ayrıntılı bilgilere ulaştırmamasıdır. Bu bakımdan diğer yöntemlerle birlikte kullanılmalıdır.

Anket özellikle kısa sürede çok sayıda kişiden bilgi alınmasına olanak verdiği, zaman ve maliyet tasarrufu sağladığı için tercih edilir. İş analizi tekniklerinin çoğunda bilgiler anket yoluyla elde edilir. İş analizi için bilgi toplamada ayrıca, bir işe ilişkin olarak işletmede yapılmış eski iş analizi kayıtlarına veya başka işletmelerin aynı işle ilgili bilgilerine başvurulabilir.Kaynak: http://notoku.com/bilgi-toplama-asamasinda-kullanilan-yontemler/#ixzz28jd1pDyj 
NotOku.com'a teşekkürler.

3
3 3
2012-10-08T21:49:41+00:00

BİLGİ TOPLAMA YÖNTEMLERİ:
A- Yazılı Kaynaklar (kitap dergi istatistik sonuçları raporlar...) 
B- Gözlem (Olayları doğal gözlem pasif gözlem aktif gözlem. Grubun içine girince (aktif) objektif olunmaz)
C- İçerik Çözümlemesi 
D- Görüşme (Mülakat)
E- Soru Kağıdı – Anket

 

KAYNAK GÖSTERME YOLLARI:

Çal Çalıışşman manıın sonunda kaynak gösterme n sonunda kaynak gösterme
Kaynakça
Çalışmanın içinde kaynak gösterme
Gönderme

2
5 2
Beyin
  • Beyin
  • YARDIMCI
Cevaptan emin değil misin?
EODEVLE DAHA FAZLA ÖĞREN!
Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!
  • Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır
  • Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da
  • Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir