×

ÖDEVİNE ÜCRETSİZ YARDIM AL!

NEDEN EODEV'E KATILMALIYIM?

  • Derslerin hakkında sorular sor
  • Açıklayıcı çözümlerle daha iyi öğren
  • Benzer ödevlere göz at

Cevaplar

2012-10-10T18:25:16+00:00

Anadolu’daki Türk tarihi için de büyuk bir felaket oldu. Zira bu savasin verdigi zafer sarhoslugu ile Timur, bir kasirga gibi eserek bütün bir Anadolu’yu yakip yikmisti. Bu arada çocuklar dahil olmak üzere binlerce kisiyi esir alip hunharca katl etmekten de çekinmedi.Timur, Anadolu beyliklerini yeniden canlandirarak Osmanlılar da dahil olmak üzere hepsini kendine bagladi. Böylece Anadolu birligini de parçalayarak Osmanlı Devleti’nin büyük mücadeleler sonucunda kurmaya muvaffak oldugu bu birligi ortadan kaldirarak, bölgedeki Islâmî hareketin zayiflamasina sebep oldu. Böylece Türk- Islâm topraklarinin ortasinda bir ada gibi duran Hiristiyan Istanbul’un fethi ve Anadolu birliginin yeniden kurulmasi yarim asir gecikmis oldu.

11 4 11
2012-10-10T18:25:29+00:00

Türk Adının Anlamı ve Kökeni:
Ziya Gökalp'e göre; Töre kelimesinden gelir. Buna göre Türk demek "Türeli=Nizamlı,geleneklerine
bağlı" demektir. Danimarkalı Bilgin WAMBERY'e göre Türemekten(Türük) gelir. Buna göre Türk demek 
TÜREMİS, ÇOĞALMIS demektir. Kasgarlı Mahmut'un "Divan-ı Lügatıt Türk" adlı eserinde Türk demek
"OLGUNLUK ÇAĞI" demektir.  Genel olarak Türk demek, GÜÇLÜ,KUVVETLİ manasında kabul edilir.


Timurlular
Timurlular Devleti nin kurucusu Timur dur. Çağatay Hanlığı nın içinde bulunduğu karışıklıklardan yararlanan Timur, tüm Çağatay topraklarını ele geçirerek 1369 yılında Belh şehrinde emir ilan edilmiştir. ilk seferini Harizm ve Horasan üzerine düzenleyerek buraları topraklarına kattı. Altın Orda Devleti ne son verdi. Timur un Altın Orda Devleti nin parçalaması Rusların toparlanmasını sağladı ve Türk dünyası için olumsuz neticeler ortaya çıkardı. Timur iran da Muzafferoğulları Devleti ni ortadan kaldırdı. Bağdat ı alarak Celayiroğullarına son verdi (1393). 1398 yılında Hindistan seferine çıkarak Delhi ye kadar olan Hindistan topraklarını ele geçirdi. Karakoyunlu topraklarını ele geçirdi. Karakoyunlu Sultanı Kara Yusuf ile Celayir
Sultanı Ahmed Osmanlılara sığındı. Osmanlı Hükümdarı Yıldırım Bayezit bunları teslim etmeyince iki taraf arasında savaş çıktı. 1402 Ankara Savaşında Osmanlıları yenerek Anadolu ya hakim oldu. Anadolu Beyliklerini ve Osmanlıları kendine bağlayıp geri çekildi. Çin i fethetmek için yaptığı sefer esnasında öldü (1405). Timur un ölümünden sonra ülke oğulları ve torunları arasında paylaşıldı. şahruh, Uluğ Bey, Hüseyin Baykara Timur Devleti hükümdarlarından bazılarıdır. Hüseyin Baykara nın ölümünden sonra Özbek saldırılarıyla Timurlular Devleti yıkılmıştır (1507).

Timurlardan Sonraki  Siyasi Glişmeler
1) Karadeniz in Kuzeyindeki Siyasi Gelişmeler
a) Kırım Hanlığı Altın Orda Devletinin parçalanmasından sonra ordu komutanları, kendi bölgelerinde
bağımsız olmaya başladılar. Kırım, Kazan, Nagay, Özbek, Sibir, Kasım gibi hanlıklar ortaya çıktı. Kırım Hanlığının kurucusu Hacı Giray dır. Bahçesaray devlet merkezi olmuştur. Hacı Giray, Karatay, Taman ve Kıpçak bölgelerini hakimiyetine aldı. Ölümüyle birlikte devlet zayışamaya başladı. 1475 yılında Osmanlılara bağlanan Kırım, 1774 Küçük Kaynarca Antlaşması ile bağımsız hale geldi. Rusya 1784 yılında Kırım ı işgal etti. 1792 Yaş Antlaşması yla da Osmanı Devleti Kırım ın Rusya ya bağlandığını kabul etmek zorunda kaldı
hükümdarı Küçüm Han (1563-1598) dır. 1584 yılında Rusları yenerek Sibirya dan çıkardı. Fakat Ruslar bir süre sonra tekrar Sibirya ya girdiler. 1598 de Küçüm Han ın ölümünden sonra önlerinde ciddi bir engel kalmayan Ruslar 1683 e kadar bütün Sibirya yı ele geçirdiler.

1 1 1
Beyin
  • Beyin
  • Yardımcı
Cevaptan emin değil misin?
EODEVLE DAHA FAZLA ÖĞREN!
Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!
  • Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır
  • Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da
  • Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir