×

ÖDEVİNE ÜCRETSİZ YARDIM AL!

NEDEN EODEV'E KATILMALIYIM?

  • Derslerin hakkında sorular sor
  • Açıklayıcı çözümlerle daha iyi öğren
  • Benzer ödevlere göz at

Cevaplar

2014-02-26T17:56:52+00:00
Onur, can ve mal gibi dokunulmazdır.
Müslüman kardeşini küçük görmesi kişiye kötülük olarak yeter. Her Müslüman’ın kanı, malı ve onuru diğer Müslüman’a haram (dokunulmaz)dır.

Mü’min, kardeşinin onurunu da korumalıdır.
Her kim bir Müslüman’ın saygınlığının kaybolacağı, onurunun zayıflayacağı bir yerde yardımsız bırakırsa, Allah da onu kendisine yardım edilmesini arzu ettiği yerde yalnız bırakır. Kim de bir Müslüman’a onurunun zayıflayacağı ve saygınlığının yitirileceği bir yerde yardım ederse, Allah da ona kendisine yardım edilmesini arzu ettiği bir yerde yardım eder.

Bir başkasının onuruna ilişmek, en büyük günahlardandır.
Kişinin haksız yere bir Müslüman’ın onuruna dil uzatması, en büyük günahlardandır.


Kardeşinin onurunu koruyan kişiyi, Allah (cc) cehennem azabından korur.
Kim Müslüman kardeşinin onurunu savunursa Allah da kıyamet gününde onun yüzünden cehennem ateşini savar.  

Onur konusunda insanlarla helalleşmek gerekir.
Mal ve onur hususunda kardeşinde herhangi bir hakkı bulunup da bu dünyada onunla helalleşen kişiye Allah rahmet etsin. Çünkü kıyamet günü ne dinar ne de dirhem bulunur. Eğer o kimsenin iyilikleri vara onlar haksızlık edilen kimseye verilir. Şayet sevapları yoksa haksızlık yapılan kimsenin günahları buna verilir.
    

İmkanı olduğu halde borcunu ödemeyenin, onur dokunulmazlığı kalkar. Borcunu geciktiren varlıklı kimse, onurunu çiğnetmeye ve cezalanmaya müstahak olur

Onur uğruna yapılanlar sadakadır.  
Mü’minin onurunu korumak amacıyla yaptıkları, kendisi için sadakadır


Başkasının onurunu kırmak haramdır.
Usame b.Şerik şöyle demiştir: Bedevilerin Peygamber (sav) e: “ Şu işi yapmakta bize bir günah var mıdır? Falan şeyde bize bir günah var mıdır?” diyerek soru sormalarına şahit oldum. Peygamber (sav) onlara şöyle buyurdu: “ Ey Allah’ın kulları! Allah sorduğunuz şeyleri işleyenlerden günahı kaldırmıştır. Ancak din kardeşinin onurundan bir şey kırpan kimse bu hükmün dışındadır. İşte günah budur”

Onurlu olmak, mü’minin en önemli özelliğidir.   
Mü’min onurlu ve kerem sahibidir


Mü’min’in onuru, kutsaldır.
Abdullah b. Amr, Resulullah (sav) ı tavaf ederken gördüğünü ve şöyle buyurduğunu rivayet etmiştir: “ (Ey Kabe!) Ne kadar hoşsun, kokun ne kadar da güzel! Şanın hürmetin ne kadar da yüce! Muhammed’in canı elinde olan Allah’a yemin ederim ki, Allah nezdinde müminin hürmeti (dokunulmazlığı), malı, canı, onuru senin saygınlığından daha büyüktür.


Onurlu kişi, insanlara azap etmez.
Kıyamet günü en çetin azap görecek kimseler, dünyada insanlara en çok işkence eden kimselerdir.

Onurlu kişi, değerleri uğruna canını dahi verir.
Kim malını korurken öldürülürse şehittir. Kim dini uğruna öldürülürse şehittir. Kim uğruna öldürülürse şehittir. Kim ailesi uğruna öldürülürse şehittir.


Onurlu yaratılan insan, kendi onurunu kaybetmemelidir.
Bir gün Resulullah (sav) hutbesinde şöyle buyurdu: “Bakınız! Rabbim, bana öğrettiklerinden bilmediklerinizi bugün size öğretmemi emretti ve buyurdu ki: “ Bir kula verdiğim her mal helaldır. Ben kullarımın hepsini hanif olarak (tertemiz bir fıtrat üzerine) yarattım. Ama şeytanlar onlara gelerek kendilerini bu dinlerinden alıp götürdüler. Benim kendilerine helal kıldıklarımı, onlara yasakladılar…

Ölmüş kişilerin onuru da korunmalıdır.
Ölülerinizin iyiliklerini anın, kötülüklerini dillendirmekten kaçının.


İnsanın dirisi de, ölüsü de saygındır.
Allah Resulü (sav) ın yanından bir cenaze geçmişti. Efendimiz (hürmeten) hemen ayağa kalktı. Orada bulunanlar kendisine “O bir Yahudi cenazesidir” deyince, Allah Resulü (sav): “ O da bir can değil mi?” buyurdu.”
1
5 1
Beyin
  • Beyin
  • YARDIMCI
Cevaptan emin değil misin?
EODEVLE DAHA FAZLA ÖĞREN!
Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!
  • Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır
  • Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da
  • Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir