×

ÖDEVİNE ÜCRETSİZ YARDIM AL!

NEDEN EODEV'E KATILMALIYIM?

  • Derslerin hakkında sorular sor
  • Açıklayıcı çözümlerle daha iyi öğren
  • Benzer ödevlere göz at

Cevaplar

2012-10-10T18:55:41+00:00

Hayvanları Koruma Günü Kompozisyon

Canlılar dünyası ; insanlardan, bitkilerden, ve hayvanlardan oluşur. İnsanlar eskiden beri hayvanlarla ilgilenmişlerdir. Kütüphanelerimizde içi yalnız hayvan resimleriyle dolu ansiklopedilerimiz de vardır. Bu ansiklopedilerde hayvanların; özellikleri, beslenmeleri, bakımları, çoğalmaları, hastalıkları ve yararları anlatılır. 

Hayvanlar, duyu ve hareket yetenekleri olan canlılardır. Hayvan dostları ilk kez İngiltere'de 1822 yılında bir araya geldiler. Hayvanları korumak, insanların hayvanlara iyi davranmalarını ve hayvanların daha iyi koşullarda beslenme ve korunmalarını sağlamak amacıyla Hayvanları Koruma Birliği'ni kurdular. Yurdumuzda Hayvanları Koruma Derneği 1908 yılında kuruldu. Aynı amaçlı dernekler birleşerek Hollanda'nın başkenti Lahey'de Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu'nu oluşturdular. 1931 yılında toplanan bu kuruluş 4 Ekim'i Hayvanları Koruma Günü ilan etti. 

İlk çağlarda insanlar, hayvanlardan korkuyorlardı. Hayvanlardan korunmak için evlerini dağların yamaçlarına, kayalıklara kuruyorlardı. Zamanla insanlar hayvanlara yaklaştılar. İnsanlar daha ilk çağda kedi, köpek, at, koyun, sığır, keçi gibi hayvanları evcilleştirdiler. Evcilleşen hayvanlar, insanların yardımcısı oldu. Pek çok kitapta, filmlerde, sahipleri için canını veren hayvan öykülerini okur, izleriz. Hayvanların sahiplerine bağlılıkları, hayvan sevgisinin doğup büyümesine yardımcı oldu. Hayvanları seven insanlar, hayvan hastalıklarını iyileştirmek için çalıştılar. Bugün uygar ülkelerde hayvan hastaneleri kurulmuştur. Veterinerler hayvan hastalıklarını belirleyip iyileştiriyorlar. Hayvan hastalıklarına karşı önlem alınıyor. Hayvanları hastalıklardan korumak için aşı yapılıyor.

Başlıca besinlerimiz olan et, süt, yumurta, yağ hayvanlardan sağlanır. Giyeceklerimizin bir bölümü de hayvanların derisinden, yün ve tüylerinden yapılır. İnsan sağlığı için gerekli olan aşı ve serumun yapılmasında da hayvanlardan yararlanılır.

Kafesteki kanaryanın ötüşünü dinlemek, akvaryumdaki balıkları seyretmek bizi dinlendirir. Çiçekten çiçeğe, ağaçtan ağaca dolaşan böcekler, bitkilerin çoğalma olayına yardımcı olur. Çevremizdeki hayvanlardan doğrudan doğruya veya dolaylı olarak yararlanıyoruz. Kuşkusuz akrep, yılan gibi zararlı hayvanlar da vardır. Bu zehirli hayvanlardan kendimizi korumalıyız. 

Hayvanları sevenler, insanları daha içten severler. Hayvan dostları mutlu olmayı sevgide ararlar. Hayvanları koruyalım. Hayvanlara eziyet etmeyelim. Hayvanları sevelim. Onlara yardımcı olalım. Hayvanları Koruma Günü'nde öğrendiklerimizi yaşam boyu uygulayalım.

3 4 3
2012-10-10T18:55:54+00:00
Yalnızlıkta kedi ne büyük bir arkadaştır. Sırtını usulca okşarsın, sıcacıktır. Başını kaldırır sana bakar, teşekkkür eder masum bakışlarıyla. Bir şey isteyeceği zaman usulca miyav der.


Yalnız insana pencere kıyısındaki çiçekler de arkadaştır. onların gözleri var mı. görür mü
bilmiyorum.Onların büyümesinden,yeşermesinden,çiçek açmasından anlarsın seni sevdiğiniİnsanın elleriyle ektiği tohumun büyümesini görmek te büyük bir mutluluktur. Soğukta donan bir çiçeğin yerine bir kaç nar çekirdeği gömmüştüm. İki tanesi büyüdü; dizim dizim
yapraklar.Pencereden sızan esintilerle yaprakları kımıldıyor küçük yapraklar. Öyle hoşuma
gidiyor ki. Onlar yaşıyor, oda arkadaşlarım. Neyse ki dışarıya çıkıyorum istediğim zaman..Silivri’de tecritte yaşıyanları düşünüyorum. O gazeteciyi. Kesilmiş su bidonlarına toprak koymuş, maydonos soğan gibi sebzeler yetiştiriyormuş. Çok iyi arkadaştır bitkiler, yeşil
yeşil gülümserler. Doğanın içinde hissettirirler kişiyi. Bir saksı çiçekte bir koruyu, ormanı
görebilirsiniz.Bir tane açsa bile çiçek, çiçek bahçesinde gezinirsiniz..Silivri’de bir odada,tecrit edilmiş olarak yaşayan gazeteci çiçek, maydonos ekmiş, ekemez
demişler.Anımsadığım kadar, yapamazsın,yetiştiremezsin diyerek engellemişler. Sanırsınız
bir tarla afyon ekiyor."Hoş o da tartışılması gerek bir konu" Güler misin,ağlar mısın?Tutsak
edildi ya bu kişi her şeyden yoksun bırakılmalı mantığıyla hareket ediliyor. Nefes bile alın
masın diyecekler nerdeyse..Tutsak birinin yanında kedisi olsa ne güzel olur.Ne tatlı bir arkadaştır.Yumuşacık patilerini
uzatır, sırtını kamburlaştırarak, sevgi ister, insana yaklaşır. Başını kaldırır,miyav der,sevgi
sini söyler.Ne zamandır evimde yoktum.Siyah kedim pencere önüne gelmiyor artık.Beni unutması bir bakıma iyi oldu. Evden taşınacağım çünkü. Eşyaları kutulara yerleştirmeye başladım bile.
Orada pencere önüne gelen benimle konuşan, yiyecek isteyen bir kedim olmayacak. Artık
yüksek kata çıkıyorum. İnsanlara, hayvanlara yukardan yukardan bakar miyım dersiniz?..

Bu küçük alt kat,sevimli evimi ve kedimi özleyeceğim.Balkonuma kuşlar konuk olur mu?..
3 2 3
Beyin
  • Beyin
  • Yardımcı
Cevaptan emin değil misin?
EODEVLE DAHA FAZLA ÖĞREN!
Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!
  • Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır
  • Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da
  • Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir