Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Ödev ekle

Telefonuna yükle

Android iOS

Ödev

takip et

Cevaplar

ATM Nasıl Çalışır ?

ATM temel olarak iki giriş ve dört çıkıştan oluşan bir data terminalidir. Diğer data terminallerinde olduğu gibi ATM’ de işlem yapabilmesi için bir host processor’ a bağlanmalıdır. Sunucu işlemcisi ISP’ ye benzer.

Birçok işlemci dial-up veya leased-line bağlantıyı destekler. Leased-line makinalar sunucu işlemcisine bir telefon hattı, point-to-point veya dört tel ile bağlanabilir. Dial-up ATM’ ler ise sunucu işlemcisine bir modem kullanarak normal telefon hattıyla bağlanır.

Leased-line ATM’ ler maksimum kapasite yetenekleri sayesinde yüksek yoğunluklu yerlerde kullanılırlar. Dial-up ATM’ ler ise maliyetin daha önemli olduğu perakendeci mağazalar ve benzeri yerlerde tercih edilir. Dial-up ATM’ lerin maliyetleri leased-line ATM’ lerin yarısı kadardır.

Sunucu işlemcisi bir bankaya veya finansal kuruluşa ait olabileceği gibi bağımsız bir servis sağlayıcısına da ait olabilir. Bankaya ait olan işlemciler sadece o bankaya ait makineleri destekler. Bağımsız işlemciler ise kullanıcılarda bulunan makinalarıda desteklemektedirler.

cixgirl kullanıcısının avatarı Cixgirl 09.03.2013 Teşekkürler (5) Seviye: 2, Oylar: 1
ŞİKAYET BİLDİR!

Yorum ekle

Aradağını bulamadın mı?

Soru sor