Otomatik para cekme ve yatırma makineleri nasıl calısır? Acil 5.sınıf turkce

Bu soruyu Dortagustos kullanıcısına sor...

Cevaplar çık

ATM Nasıl Çalışır ?

ATM temel olarak iki giriş ve dört çıkıştan oluşan bir data terminalidir. Diğer data terminallerinde olduğu gibi ATM’ de işlem yapabilmesi için bir host processor’ a bağlanmalıdır. Sunucu işlemcisi ISP’ ye benzer.

Birçok işlemci dial-up veya leased-line bağlantıyı destekler. Leased-line makinalar sunucu işlemcisine bir telefon hattı, point-to-point veya dört tel ile bağlanabilir. Dial-up ATM’ ler ise sunucu işlemcisine bir modem kullanarak normal telefon hattıyla bağlanır.

Leased-line ATM’ ler maksimum kapasite yetenekleri sayesinde yüksek yoğunluklu yerlerde kullanılırlar. Dial-up ATM’ ler ise maliyetin daha önemli olduğu perakendeci mağazalar ve benzeri yerlerde tercih edilir. Dial-up ATM’ lerin maliyetleri leased-line ATM’ lerin yarısı kadardır.

Sunucu işlemcisi bir bankaya veya finansal kuruluşa ait olabileceği gibi bağımsız bir servis sağlayıcısına da ait olabilir. Bankaya ait olan işlemciler sadece o bankaya ait makineleri destekler. Bağımsız işlemciler ise kullanıcılarda bulunan makinalarıda desteklemektedirler.

Selam! Hala cevaptan emin değil misin?

Benzer cevaplar

Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da

Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir