SUYUN YER YÜZÜNDEKİ DÖNGÜSÜ İLE İLGİLİ GAZETE VE DERGİ YAZISI ÇOK ACİL YANIT VERENLERE ÇOK TEŞEKKÜRLER

Bu soruyu Kankimms kullanıcısına sor...

Cevaplar çık

Doğa Derneği Başkanı Güven Eken, ”İnsan vücudundaki kan kadar dünya için gerekli olan akarsuların akışı durdurulduğunda dünya ölür” dedi.

Eken, Karadeniz Doğa Koruma Federasyonu (KARDOĞA) ve Doğa Derneği tarafından Belediye Kültür Müdürlüğü Vahit Sütlaş Tiyatro Sahnesi’nde düzenlenen ”Yatağına Sığmayan Yalanlar ve HES Gerçeği” konulu toplantıda, bir dere havzasını simgeleyen maketle Hidroelektrik Santrallerinin (HES) doğal dengeye verdiği zararı anlattı.Evrende, yaşanabilen tek gezegen olan dünyayı diğer gezegenlerden ayıranen önemli özelliğinin, 4′te üçünün sularla kaplı olması olduğunu belirten Eken,  ”Su, hayatı oluşturacak güçtedir. Su hayatın ana sebebidir. Su hayat değil, hayat sudur. Su olmasa hayatın varlığını bile söyleyemeyiz. Dünyanın yer şekillerini su oluşturur. Ayrıca su, canlıların yaşam kaynağıdır. Su döngüsü bozulduğunda yaşam tehlikeye girer” diye konuştu.Bazı kesimler tarafından akarsuların boşa aktığının iddia edildiğinişaret eden Eken, akarsuların insanlar, bitkiler ve tüm canlıların yaşamı için  nakil hatları olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:”Su, canlıların yaşamından çıktığında herşey yok olur. İnsan vücudundaki kan kadar, dünya için gerekli olan akarsuların akışı durdurulduğunda dünya ölür. Yaşamın farklı parçalarını bir arada tutan sudur. Nehirlerdeki sular, içinde birçok alüvyonları taşır. Bu alüvyonlar yer altı, toprak ve denizleri besler. Bu alüvyonlar ve diğer maddeler denize ulaşmadığında, denizdeki canlı hayatı yok olur. Toprak ve yer altı suları verimini kaybeder. Akarsular üzerine yapılan barajlar nedeniyle, sadece suyun önü kapatılmıyor aynı zamanda dağlardan gelen husubatların da önü kesiliyor. Barajlarda biriken suların husubatları dibe çökerek bütün besin maddeleri kayboluyor. Barajdan geçen su ölmüş olarak geçiyor. Nil Nehri bu şekilde yok oldu. Şu anda Kızılırmak Deltası bu nedenle her gün geriye gidiyor.”Haberin Türkiye’de bugün hemen hemen her akarsu üzerinde HES inşaatı bulunduğunu ve sayılarının binleri bulduğunu vurgulayan Eken, şöyle devam etti:”HES nedeniyle, dağın zirvesinden gelip denize inmesi gereken su, hiç yatağını görmeden borudan akıyor. Derelerimiz kaynağından alınıp borulara hapsediliyor. Su materyaller taşıyamayınca, hem su hem de havzalar ölüyor. Doğu Karadeniz’de tüm dereler özel şirklere satılmış durumda. Derelerimizin canı çıkarılıyor. Sadece dereler değil, ağaç, kuş, bitki, böcek her şey ölüyor. Dereler üzerinde yapılması planlanan HES’ler yapılırsa gelecek yıllarda Anadolu’da yaşamın varlığının devamı mümkün olmayacak.”
         
TOPLANTIDA TARTIŞMA
Toplantının soru cevap kısmında, Halkevi Giresun Şubesi üyesi Evren Baltacı, Doğa Derneği Başkan Eken’e, derneğin, HES inşaatı bulunan bir şirketten bilgisayar aldığını ve bu şirketin derneğe destek olduğunu savunarak, ”Derneğinizin internet sitesinde böyle bir açıklama var. Bu nasıl HES’lere karşı duruş? Hem ‘HES’lere karşıyız’ diyorsunuz, hem de böyle bir yardım alıyorsunuz ?” dedi.Böyle bir durumun söz konusu olmadığını ifade eden Eken ise ”Biz HES şirketinden destek almıyoruz. HES’lere karşıyız. HES inşaatı bulunan hiçbir şirketle de bağlantımız yok. Siz yalan söylüyorsunuz. Ama bir dernek olarak yardımları kabul ediyoruz. Bir şirket derneğimize 2 bilgisayar bağışlamıştır” diye konuştu.Bir süre devam eden tartışma, Evren Baltacı’nın toplantıdan çıkarılmasıyla son buldu.Toplantı, HES’lerin zararlarının anlatıldığı sinevizyon gösterisi ve katılımcıların sorularının yanıtlanmasıyla sona erdi.

  14 Şubat Pazartesi 2011  ~Eğitim More Sharing ServicesPaylaş|Share on facebookShare on emailShare on favoritesShare on print   SOSYAL ETİKETLER "Akarsu durursa dünya ölür" haberi, "Akarsu durursa dünya ölür" haberleri, akarsu, dünya, durursa, ölür VIDEOLAR on8 TV-Promo Ebru Polat’ın yüzündeki sargılar çıktı Galip Derviş Dila Hanım Umutsuz Ev Kadınları yeni kanalında Susmuş bu hafta konuşuyor! Kurtlar vadisi pusu 184. bölüm fragmanı Kadınlar FOTO GALERİ Wesley Sneijder Galatasaray Resimleri – Foto Galeri Selen Soyder Resimleri – Foto Galeri Gizem Karaca Resimleri – Foto Galeri Burcu Esmersoy Resimleri – Foto Galeri Ajda Pekkan Resimleri – Foto Galeri Kim Kardashian Resimleri – Foto Galeri Yeliz Kuvancı Resimleri – Foto Galeri Eylem Kızıl Resimleri – Foto Galeri POPÜLER ARAMALAR Haberin Etiketleri: su döngüsüyle ilgili haberler,su döngüsü gazete haberi,akarsularla gazete haberi,su döngüsü ile ilgili gazete haberi,edremitte falakaya yatırılan kadınlar,su döngüsü ile ilgili gazete haberleri,döngüler bozuluyor gazete haberleri,doğa ve evren ile ilgiliGAZETE MAKALELERİ,doğa ve evren ile ilgili gazete haberleri,doğa ve evren hakkında gazete haberleri,doğa ve evren gazete haberleri,doğa ve evren DÖNGÜSÜ,balık dikey durursa ne olur,dpga ve evrenle ilgili gaete haberlwri,su döngüsü ile ilgili haber,su dongusu ile ilgili haber,dünyadaki su döngüsü ile ilgili haberler,akarsu ile ilgili gazete yazıları,doğa ve evrenle ilgili gazete haberleri,suyun yeryüzündeki döngüsü ile ilgili gazete haberleri    * İsim: * E-Posta:

Merhaba! Hala cevaptan emin değilsen…

Sonraki cevabı gör

Ödevlerde
ücretsiz yardım!

Ödevlerinde zorlanıyor musun?
Ücretsiz yardım iste!

Soruların %80'i 10 dakika içerisinde yanıt alır

Sadece cevaplar vermeyiz,aynı zamanda açıklarız da

Kalite uzmanlarımız tarafından denetlenir